fbpx
niedziela, 14 lipca 2024

„Fascynująca! Fani kryminałów będą oczarowani”
– Harlan Coben

Drżyjcie, łotry! Czwórka seniorów z Czwartkowego Klubu Zbrodni wkracza do akcji! Richard Osman, popularny brytyjski gwiazdor telewizyjny, zaprasza czytelników do luksusowej wioski dla emerytów, w której dochodzi do tajemniczych morderstw. „Morderców tropimy w czwartki” to pełna ciepła, niewymuszonego humoru i ironicznego brytyjskiego dowcipu komedia kryminalna z bohaterami, których nie sposób nie polubić! Premiera książki już 14 października.

Coopers Chase jest ekskluzywnym ośrodkiem dla seniorów, zbudowanym na terenie byłego klasztoru. To właśnie tu co tydzień odbywają się zebrania Czwartkowego Klubu Zbrodni. Jego członkowie to czwórka pozornie niedobranych przyjaciół: Joyce, była pielęgniarka z zamiłowaniem do wypieków, Elisabeth, przebojowa staruszka w przeszłości pracująca dla wywiadu, Ibrahim, były psychiatra zgłębiający najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu, oraz Ron, dawniej aktywista związkowy, ojciec znanego boksera. Przy lampce wina i talerzyku herbatników omawiają przypadki morderstw, których nie udało się wyjaśnić policji.

Kiedy lokalną społecznością wstrząsa wiadomość o śmierci dewelopera, który ze wspólnikiem planował przebudowę przyklasztornej kaplicy na apartament, co wiązało się z licznymi protestami, klub detektywów amatorów wreszcie ma szansę się wykazać. Czworo z pozoru zwykłych emerytów, których łączy zamiłowanie do rozwiązywania kryminalnych zagadek, z entuzjazmem rozpoczyna prywatne śledztwo. I chociaż zbliżają się do osiemdziesiątki, to wciąż stać ich na niejedną sztuczkę, dzięki której mogą stanąć w szranki z policją.

Czy ten niekonwencjonalny, lecz błyskotliwy zespół detektywów zdoła schwytać zabójcę, nim będzie za późno?

„Morderców tropimy w czwartki” to znakomite połączenie klasycznej intrygi kryminalnej z zabawną komedią, powieść pogodna, wzruszająca i nieodparcie optymistyczna. Kryminały z przymrużeniem oka w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, a to zapewne dlatego, że bawią czytającego bez względu na jego wiek. Powieść Richarda Osmana zachwyca mnogością zazębiających się wątków, licznymi zwrotami akcji, galerią sympatycznych, nietuzinkowych postaci oraz ironicznym stylem i sporą dawką brytyjskiego humoru. Jest pełna niespodzianek, a sceny zmieniają się jak w kalejdoskopie, nadając całości filmowego charakteru. Perypetie czworga sprytnych i uroczych emerytów, którzy samodzielnie próbują rozwikłać sprawę zagadkowej śmierci, wciągają czytelnika bez reszty, nawet przez chwilę nie pozwalając się nudzić. W książce, co ciekawe, pojawia się również polski akcent w postaci imigranta spod Krakowa, Bogdana Jankowskiego. Debiutancką powieścią Richarda Osmana zachwyciło się wielu zagranicznych autorów, w tym m.in.: Harlan Coben, Shari Lapena, Ian Rankin, Fiona Barton, Kate Atkinson, Sarah Pinborough, James Oswald czy Caroline Kepnes. Sam autor potwierdził, że trwają rozmowy w sprawie telewizyjnej adaptacji.

Rekomendacje zagranicznych autorów i mediów

„Piekielnie inteligentna, szalenie zabawna, niesamowicie przyjemna powieść. Absolutnie zachwycająca! Zakochałam się w niej po uszy” – Shari Lapena, autorka popularnych thrillerów „Para zza ściany” i „Nieznajoma w domu”

„Zakochałem się w tej książce. Zachwyciła mnie błyskotliwa intryga – misterna niczym w najlepszych dziełach Agathy Christie. Spodobali mi się pełni życia, niesforni bohaterowie, inteligentne, cięte dialogi, ale nade wszystko pokochałem powieść za psychologiczną prawdę, emocjonalną głębię i ciepło kominka. Czytelnicy Louise Penny i Kate Atkinson będą zachwyceni”
– A.J. Finn, autor bestsellerowej „Kobiety w oknie”

„Uwielbiam tę powieść! Jest ciepła i mądra. To błyskotliwe ostrzeżenie, by nigdy nie lekceważyć poczciwych staruszków” – Val McDermid, autorka kryminału „Miejsce egzekucji”

„Zabawna i na wskroś brytyjska. Czego chcieć więcej?” – Adam Kay, autor książek „Będzie bolało” oraz „Świąteczny dyżur”

„Bardzo inteligentna i zabawna. Wręcz nieprzyzwoicie dobra” – Ian Rankin, autor serii kryminalnej z inspektorem Johnem Rebusem

„Pomysłowa fabuła, dowcipne dialogi, powieść w stylu komedii produkowanych przez Ealing Studios” – Fiona Barton, autorka thrillerów psychologicznych „Wdowa” i „Dziecko”

„Błysk radości… Wspaniała zabawa” – Kate Atkinson, autorka bestsellerów „New York Timesa”

„Niezwykle urocza i nieszablonowa historia. Dokładnie taka, jakiej mogliśmy się spodziewać po Richardzie Osmanie” – Sarah Pinborough, autorka „Co kryją jej oczy”

„Cudownie zachwycająca galeria pierwszoplanowych postaci i po mistrzowsku skonstruowana intryga. Czasem przed snem – już po zgaszeniu lampki – musiałem doczytać jeszcze jeden rozdział” – James Oswald, autor poczytnej serii o inspektorze Anthonym McLeanie

„Ależ przyjemna lektura! Pękałam ze śmiechu. Myślę, że fani Richarda Osmana (do których się zaliczam) pokochają jego cięty dowcip i trafne obserwacje” – Belinda Bauer, autorka thrillera „Martwa jesteś piękna”

„Inteligentna, zabawna, ciepła i tak cudownie tajemnicza. Jeśli będziemy mieli szczęście, Richard Osman sprawi, że jego bohaterowie będą żyli wiecznie” – Caroline Kepnes, autorka powieści „Ty” oraz „Ukryte ciała”

„Zabawna, przeurocza historia pewnego morderstwa w stylu kryminałów Agathy Christie z domieszką brytyjskiego humoru. Genialny kwartet detektywów. Uśmiech sam wykwita na twarzy czytelnika” – Araminta Hall, autorka thrillera „Okrutne pragnienie”

„Przezabawne. Morderców tropimy w czwartki wyróżnia pomysłowa fabuła, imponująca konstrukcja i doskonała narracja. To rzadkie cechy w przypadku powieści, nie mówiąc już o debiucie. Przeczytałem pierwszą stronę, a potem odłożyłem wszystko, aby pochłonąć tę smakowitą książkę za jednym razem. Brawo!” – Jeffery Deaver, autor „Kolekcjonera kości”

„Humor i zbrodnia w wyjątkowym debiucie Richarda Osmana… Dowcipne” – Publishers Weekly

„Fascynujący poradnik detektywistyczny. Dużo ciepła, ironiczny dowcip i uroczy bohaterowie, którzy przyciągają uwagę czytelnika i zostawiają go z niedosytem” – Kirkus Reviews

Richard Osman – brytyjski autor, producent oraz prezenter telewizyjny. Swoją popularność zawdzięcza teleturniejom emitowanym przez BBC. Jako dyrektor kreatywny Endemol UK Osman pełnił funkcję producenta wykonawczego przy wielu programach rozrywkowych emitowanych przez stację Channel 4. Książka „Morderców tropimy w czwartki” to jego pierwsza powieść. Autor prowadzi konto na Twitterze (@RichardOsman), które obserwuje blisko milion osób.

Poprzedni

Siła ducha. Święta podróż miłującego pokój wojownika

Następny

Obława. Manhunt. W jaki sposób oddałem w ręce sprawiedliwości seryjnego zabójcę Leviego Bellfielda

Zobacz również to: