fbpx
niedziela, 19 maja 2024

Druga część bestsellerowego komiksu „Tupeciary” autorstwa francuskiej ilustratorki Pénélope Bagieu jest dostępna w Polsce. Fundacja Bęc Zmiana wydała właśnie „Tupeciary 2”, opowiadające historie piętnastu kobiet, które wzięły swój los we własne ręce i zrewolucjonizowały światową naukę, społeczeństwo, sport, sztukę i muzykę.

Lektura „Tupeciar 2”, komiksowej opowieści „o kobietach, które robią to, co chcą” przekonuje, że niezwykłych kobiet jest więcej. Postaci opisanych przez Bagieu nie ma w podręcznikach do historii, ale są prawdziwe. Wśród nich między innymi pierwsza dziennikarka śledcza i korespondentka wojenna Nellie Bly żyjąca w XIX wieku, afgańska raperka Sonita Alizadeh, którą świat poznał dzięki jej utworowi „Córki na sprzedaż” zaledwie kilka lat temu czy królowa złodziei Phulan Devi pochodząca z Indii.

Kobiety zmieniają świat od setek lat, na wszystkich kontynentach i we wszystkich sferach życia społecznego, jednak jak zapewniają wydawcy tego komiksu, nadal zdecydowanie za mało o nich słychać. Historie zebrane w „Tupeciarach 2” są na tyle rebelianckie, co i uniwersalne. Nie wszystkie opisane historie kończą się happy endem, ale z każdej można czerpać inspirację. Opisane w komiksie dla dorosłych „Tupeciary” pozostają wierne swoim celom i ideałom. To kobiety, które sprzeciwiają się narzucanym przez społeczeństwo standardom i zasadom.

Czyje historie są opisane w „Tupeciarach”?

Między innymi feministki Thérése Clerc, która urodziła się w 1927 roku we francuskiej, konserwatywnej rodzinie katolików. Rodzice całe życie podkreślali, że jej celem jest założenie rodziny i bycie dobrą żoną. Przez wiele lat grzecznie spełnia swoją powinnośćDopiero po rozwodzie i przeprowadzce zauważyła, że los kobiet jest trudny, zaplanowany, a czasem tragiczny. Zaczęła działać społecznie, aby to zmienić. Gdy opiekowała się chorą matką, marzyła o miejscu, gdzie kobiety mogą robić to, na co mają ochotę. Niedługo później otworzyła dom Bab-jag, który jest antytezą domu starości. Właśnie tam przeżyła najpiękniejsze lata swojego życia.

– Potrzebujemy takich historii, zwłaszcza obecnie, kiedy kobiety znów muszą walczyć o swoje prawa. Potrzebujemy ich nie tylko dlatego, że pora docenić działania kobiet, ale też dlatego, że wciąż potrzeba historii opowiedzianych mądrym tekstem. „Tupeciary” łamią stereotypy, zmieniają zasady społeczne i sprawiają, że kolejnym pokoleniom kobiet, które chcą realizować się na własnych zasadach, w dowolnej dziedzinie życia, jest o wiele łatwiej. To książka dla dorosłych pisana o ważnych i trudnych sprawach, z poczuciem humoru, który wzmacnia to co naprawdę w niej najważniejsze – przekonuje Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, wydawca polskiej wersji językowej.

Autorka komiksu Pénélope Bagieu urodziła się w 1982 roku w Paryżu w korsykańsko-baskijskiej rodzinie. Jest twórczynią jednych z najlepiej sprzedających się powieści graficznych, a jej ilustracje były publikowane w większości tytułów prasowych we Francji. Za „Tupeciary” otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę w świecie w branży komiksowej – Eisner Award. Tom 2 to kontynuacja publikacji wydanej przez wydawnictwo Bęc Zmiana w 2018 roku, który również w Polsce został przyjęty pozytywnie.

Bęc Zmiana od 18 lat wydaje książki o architekturze, sztuce, projektowaniu i kulturze polskich i zagranicznych autorów. Spośród prawie stu pozycji wydawniczych największą popularnością cieszą się m.in. „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” Kacpra Pobłockiego nagrodzonego w 2018 nagrodą Economicus dla najlepszej książki o ekonomii napisanej po polsku, „Architektura Dnia VII” Izabeli Cichońskiej, Karoliny Popery i Jakuba Snopka oraz dwa tomy „Polskich pigułek” szwajcarskiej autorki Fanny Vaucher. Jest także wydawcą książki kulturoznawczyni Magdy Szcześniak „Normy widzialności” nagrodzonej Nagrodą Naukową tygodnika „Polityka” 2017. Poza działalnością wydawniczą Bęc Zmiana prowadzi nietuzinkowe księgarnie, publikuje czasopismo o kulturze współczesnej „Notes na 6 Tygodni” oraz organizuje wydarzenia i badania w przestrzeni miejskiej.

Książka dostępna na:

https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Tupeciary.-O-kobietach%2C-ktore-robia-co-chca-2/5608 oraz w dobrych sklepach.

Poprzedni

Wyrazisty smak w Twojej kuchni Nowość od Sante – Lovege Hummus z papryką na ostro

Następny

Wynegocjuj sobie błogie święta czyli kilka wskazówek, jak się porozumieć przy świątecznym stole

Zobacz również to: