Nie sposób odmówić uroku łazienkom na poddaszu, w których za naturalne oświetlenie odpowiadają duże okna połaciowe. Ukośne ściany mogą nieco utrudniać aranżację takiego wnętrza, jednak z naszymi wskazówkami na pewno sobie z tym poradzisz. Zobacz, co powinieneś wiedzieć zanim przystąpisz do projektowania łazienki ze skosem.
Co możesz umieścić pod skosem?
Choć ściana kolankowa może mieć różną wysokość, w zasadzie w każdym wariancie uniemożliwia lub utrudnia pełne wyprostowanie sylwetki. I właśnie z tego powodu projektanci najczęściej zostawiają ją niezagospodarowaną – aby uniknąć rozwiązań, które na dłuższą metę mogłyby okazać się niewygodne.
Gdy łazienka ma mały metraż, każdy centymetr jest na wagę złota i takie marnowanie nie powinno mieć miejsca. Jak możesz wykorzystać wolną przestrzeń przy skośnej ścianie? Przedstawiamy kilka pomysłów, które możesz wcielić w życie.
Wanna pod skosem
O ile niska ścianka ma co najmniej 150 cm, możesz spokojnie postawić przy niej wannę, bez obawy o to, że korzystanie z niej będzie niekomfortowe. Taka wysokość zapewni Ci optymalną wygodę zarówno przy jej napełnianiu, jak i podczas kąpieli w pozycji siedzącej.
W przypadku wanny pod skośną ścianą warto zrezygnować z modelu dosuniętego do muru i zabudowanego na rzecz wolnostojącego. Dlaczego? Czyszczenie styku ceramiki i ściany mogłoby sprawiać Ci trudność ze względu na niski strop.
Strefa prania
Niska, ukośna ścianka w niczym nie przeszkodzi Ci podczas prania – i tak zwykle schylasz się, wkładając brudne ubrania do bębna czy wyciągając je po upraniu. Możesz więc urządzić w tym miejscu strefę prania i postawić tam pralko-suszarkę do zabudowy oraz szafki, w których schowasz potrzebne detergenty, a nawet uchylne kosze na pranie.
Takie urządzenie łączy w sobie funkcje pralki i suszarki, a jednak zajmuje mniej miejsca niż dwa osobne sprzęty, zatem pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. Co więcej, modele Electrolux wyróżniają się wyjątkowo cichą pracą, gdyż generują zaledwie 70 dB hałasu. To oznacza, że nie będą zakłócać Twojego spokoju podczas relaksu w wannie czy pod prysznicem.
Szafki do przechowywania
Jeśli ściana kolankowa jest na tyle niska, że powyższe rozwiązania nie wchodzą w grę, zawsze możesz zrobić przy niej szafkę – taką na wymiar, idealnie pasującą do dostępnej przestrzeni. Aby jej otwieranie było wygodne, postaw na wysuwany system.
Umywalka, toaleta i prysznic w łazience na poddaszu
O ile w przypadku wanny, pralki czy szafek konieczność schylania nie powinna przysporzyć Ci problemów, o tyle prysznic, umywalka i toaleta to elementy wymagające możliwości wygodnego przybrania wyprostowanej postawy. Z tego powodu nie nadają się do umieszczenia przy ścianie kolankowej. Powinieneś zatem znaleźć na nie miejsce w tej części pomieszczenia, która cechuje się standardową wysokością.
Na co jeszcze uważać, urządzając łazienkę na poddaszu?
W łazience obfitującej w liczne załamania stropu koniecznie zastosuj na suficie i ścianie kolankowej jasny kolor. Ciemny mógłby przytłoczyć przestrzeń i pogłębić wrażenie ciasnoty. Jeśli nie udało Ci się zagospodarować niskiej, ukośnej ściany pomyśl nad umieszczeniem na niej dużego, robionego na wymiar lustra. Taka powierzchnia będzie odbijać światło i sprawiać, że wnętrze będzie wyglądać na większe i przestronniejsze niż jest naprawdę.