fbpx
poniedziałek, 22 lipca 2024

Decyzja o adopcji psa wiąże się z koniecznością przygotowania domu na przyjęcie nowego członka rodziny. Odpowiednio dobrane akcesoria zapewnią bezpieczeństwo i komfort zwierzakowi, ale też ułatwią właścicielowi opiekę nad pupilem. Jak dostosować dom do potrzeb czworonoga?

Bezpieczny dom dla czworonoga

Niezależnie od tego, czy planujemy adopcję szczeniaka, czy też psa dorosłego, zwierzakowi z całą pewnością należy zapewnić bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy więc usunąć przedmioty, które mogą stanowić dla pupila zagrożenie. Młode psiaki podczas wymiany zębów mlecznych na stałe mogą mieć większą potrzebę gryzienia ze względu na swędzenie i ból dziąseł. Warto też wiedzieć, że żucie i gryzienie działa na psy relaksująco, stąd dorosłe zwierzęta niekiedy niszczą należące do właściciela przedmioty, aby np. poradzić sobie ze stresem.

Przygotowywanie domu na przybycie psa warto więc rozpocząć od usunięcia wszystkiego, co zwierzak mógłby połknąć lub uszkodzić. Chodzi nie tylko o rzeczy niebezpieczne dla pupila, ale również o te cenne. Oprócz dywaników z frędzlami, drobnych przedmiotów czy roślin, warto więc umieścić poza zasięgiem pupila także książki czy bibeloty.

Jakie akcesoria dla psa wybrać?

Świeżo upieczeni właściciele zwierzaka mogą zastanawiać się, jakie akcesoria są niezbędne w wyprawce pupila do domu. Z całą pewnością powinny w niej znaleźć się miski dla psa na karmę oraz na wodę. Najlepiej jest wybierać pojemniki z trwałych i dość ciężkich materiałów, które posłużą przez długi czas, ale też będą łatwe do umycia. Nowemu członkowi rodziny przydadzą się również zabawki, niezależnie od tego, czy jest to młody zwierzak, czy starszy pies. Świetnym wyborem będzie naturalny lub wykonany z tworzywa sztucznego gryzak, który pomoże się zrelaksować pupilowi. Jeśli czworonóg ma zostawać sam w domu, rozsądnie będzie zaproponować mu zabawki angażujące jego umysł, jak np. maty węchowe lub inne gadżety, w których ukrywa się smaczki. Dzięki nim pupil będzie mniej zainteresowany niszczeniem butów czy mebli.

Oprócz wspomnianych wyżej akcesoriów przyda się także legowisko dla psa. Powinno być dopasowane do rozmiarów zwierzęcia i najlepiej, aby było wykonane z trwałych, a jednocześnie łatwych do wyczyszczenia materiałów. Pamiętajmy, że posłanie dla pupila najlepiej jest umieścić w spokojnym miejscu z dala od ciągu komunikacyjnego, a jednocześnie w pomieszczeniu, gdzie domownicy spędzają dużo czasu, np. w pokoju dziennym.

Nauka czystości

Pierwszy okres po adopcji zwierzaka to czas, kiedy musi on przyzwyczaić się do nowego miejsca i członków rodziny. Wpadki mogą więc zdarzyć się nie tylko maluchom, ale też psom dorosłym. Aby ułatwić pupilowi naukę czystości, a sobie sprzątanie, warto sięgnąć po specjalne maty treningowe, a także bezpieczne dla zwierząt i ludzi preparaty odstraszające psy oraz neutralizujące przykre zapachy. Wszystkie te produkty i znacznie więcej znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym Zoopers!

Poprzedni

Psychoterapia egzystencjalna

Następny

Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata

Zobacz również to: