fbpx
wtorek, 21 maja 2024

Głos milionów kobiet na całym świecie poddawanych wbrew ich woli obrzezaniu, liderka globalnego ruchu walczącego o zakaz wykonywania FGM oraz zawierania małżeństw przez niepełnoletnie dziewczynki. Jaha Dukureh – gambijska aktywistka, która zmienia świat. Mianowana regionalnym ambasadorem ONZ na rzecz kobiet w Afryce, nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Wszystko przed ukończeniem 30 lat.

Uhonorowana nagrodą Women Of Worth wręczaną przez L’Oréal Paris, dziś Jaha dołącza do wyjątkowego grona ambasadorek tej marki. Przedstawicielka nowej generacji kobiet, które same pragną definiować swój świat i panujące w nim reguły. Wyznaczając nowy kierunek w myśleniu o kobiecym empowermencie, nadaje nowy wymiar przesłaniu marki, mówiącym, że… wiara w siebie, w swoją wartość to potęga!

PIĘTNO WIELOPOKOLENIOWEGO RYTUAŁU

Urodzona w Gambii, Jaha została poddana okaleczeniu żeńskich narządów płciowych, gdy miała niewiele ponad tydzień. W wieku 15 lat zmuszona do wyjechania do Stanów Zjednoczonych i zawarcia tam małżeństwa ze znacznie starszym mężczyzną. Po dwóch latach związek udało się zerwać. Następnie kończyła studia licencjackie i magisterskie z zarządzania organizacjami non-profit na University of Central Florida. Okrzyknięta „kobietą, która mówi nie FGM”, poświeciła się całkowicie walce o prawa kobiet, stawiając sobie za cel zakazanie tej okrutnej praktyki na całym świecie.

WOMAN OF WORTH

W 2013 roku, w wieku 24 lat, Jaha założyła organizację non-profit „Safe Hands for Girls”, walczącą z FGM i nielegalnymi małżeństwami dzieci oraz wspierającą kobiety, które doświadczyły tych procederów. W 2015 r. L’Oréal Paris w ramach wydarzenia Women Of Worth, uhonorowało Jahę przyznając jej organizacji fundusze niezbędne do dalszego rozwoju, edukowania i aktywizacji lokalnych społeczności.

Dziś dzięki działalności „Safe Hands for Girls” udało się zapobiec dokonania rytuałów obrzezania u około 1 miliona dziewcząt i kobiet, w tym własnej siostry Jahy. Organizacja prowadzi również kampanie wspierające walkę z nielegalnym zawieraniem małżeństw z nieletnimi dziewczynkami.

WALKA O GLOBALNEJ SILE RAŻENIA

Niezwykła determinacja i odwaga Jahy, doprowadziły do wprowadzenia w 2015 roku w jej rodzinnej Gambii zakazu praktykowanego od pokoleń rytuału FGM.

Niestrudzona postawa Jahy jest nieustannie doceniana: w 2016 roku została wpisana na listę TIME 100 przez amerykański tygodnik Time, który typuje stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie w danym roku, w 2018 roku mianowana regionalnym ambasadorem ONZ na rzecz kobiet w Afryce oraz nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, w tym samym roku zdobyła Medal Eleanor Roosevelt Val-Kill, będący „uhonorowaniem osób, których dalekosiężne działania uczyniły nasz świat lepszym miejscem”.

Film dokumentalny „Obietnica Jahy” zrealizowany w 2017 roku, przedstawia nie tylko trudną drogę, jaką przeszła. Pokazuje jej niezwykłą charyzmę, siłę i wrażliwość, dzięki którym udaje jej się zmieniać sposób myślenia milionów ludzi o okrutnym rytuale FGM, praktykowanym od pokoleń.

#WORTH IT

Jaha Dukureh oficjalnie zadebiutuje w roli międzynarodowej ambasadorki marki L’Oréal Paris w kampanii Color Riche.

„Z wielką przyjemnością witamy Jaha Dukureh w rodzinie L’Oréal Paris. Niezłomną aktywistkę, głos milionów kobiet na całym świecie, uhonorowaną nagrodą Women of Worth i nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla. Jej niezwykła siła i determinacja stanowią inspirację dla innych do podejmowania walki o prawo do definiowania swojego świata i panujących w nim reguł. Jaha Dukureh jako ambasadorka L’Oréal Paris staje się tym samym reprezentantką wszystkich kobiet – niezależnie od pochodzenia, wieku czy koloru skóry. Bo każda kobieta jest adresatką ponadczasowego hasła marki: „ponieważ jestem tego warta”. – DELPHINE VIGUIER-HOVASSE Global Brand President L’Oréal Paris

„Dołączenie do grona ambasadorek L’Oréal Paris to jednocześnie przyłączenie się tej niezwykłej rodziny do mojej walki o wzmocnienie pozycji kobiet i obrony ich praw. Współpraca z francuską marką kosmetyczną nr 1 potwierdza moje przekonanie – doświadczenie krzywdy jaką jest FGM oraz życie z jej skutkami, w żaden sposób nie definiuje mnie ani innej kobiety, będącej ofiarą tego rytuału. Jestem niezwykle dumna, że jako ambasadorka L’Oréal Paris mogę dzielić się jej niezwykłym empowermentowym przesłaniem: Uwierz w siebie, twój głos ma znaczenie. Tak, jesteś tego warta! ”. – JAHA DUKUREH

Poprzedni

Szukasz prezentu na Dzień Ojca?

Następny

Gra w nigdy

Zobacz również to: