Każdy z nas ma nieco inne potrzeby seksualne, a uświadomienie ich sobie jest kluczem do udanego współżycia z partnerem. Warto mieć na uwadze, że strefa seksualna naszej relacji z partnerem jest szalenie istotna i to, jak wygląda rzutuje tak naprawdę na całą naszą relację. Każdy z nas ma bowiem w sobie pewną potrzebę bliskości, którą chce zrealizować wraz z bliską sobie osobą. Wobec tego, co zrobić w sytuacji, kiedy czujemy, że nasze obecne życie seksualne nie do końca nas satysfakcjonuje? Jak poradzić sobie z lękiem przed odrzuceniem i zacząć otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach?
Mężczyźni i kobiety różnią się jeśli chodzi o potrzeby seksualne
Kobie są znacznie bardziej emocjonalne, w relacji z partnerem często oprócz samego zbliżenia szukają także poczucia bliskości, romantyzmu, pieszczot i dłuższej gry wstępnej. Chcą czuć się piękne i akceptowane. Z kolei mężczyźni mocno koncentrują się na zaspokojeniu swojej potrzeby, czyli na samym zbliżeniu. Kluczowe jest jednak to, aby uświadamiać sobie swoje wzajemne potrzeby i dbać o to, aby współżycie było satysfakcjonujące dla obu stron. I tutaj bardzo często już samo staranie o to, aby druga strona czuła się zaspokojona jest ważne i pozwala łatwiej i szybciej „dogadać się” w sprawach łóżkowych. Więcej informacji na temat zdrowia intymnego można przeczytać na stronie: https://www.mediaexpert.pl/supermarket/zdrowie-intymne.
O swoich potrzebach trzeba rozmawiać
Niektórzy seksuolodzy uważają, że trzeba więcej rozmawiać niż nawet dążyć do samego zbliżenia, gdyż bez uświadamiania sobie swoich wzajemnych potrzeb i tak nie będzie ono dość satysfakcjonujące. Może być natomiast źródłem wielu frustracji. Niestety, taka rozmowa najczęściej nie należy do najłatwiejszych, a czasem problematyczny jest już sam wybór odpowiedniej metody antykoncepcji- wygodnej i bezpiecznej zarówno dla mężczyzny jak i kobiety. Z dla jednym najlepszą metodą antykoncepcji będą prezerwatywy, a z kolei inne osoby będą wolały taką metodę, która pozwoli im na bardziej naturalne odczuwanie bliskości partnera. Bardzo ważną rzeczą jest to, aby podczas wzajemnej rozmowy z partnerem schować żal i wszystkie negatywne emocje i niespełnione oczekiwania do kieszeni i postarać się jak najlepiej sprecyzować, co nam nie odpowiada i co chcielibyśmy zmienić. Najgorsze co możemy zrobić podczas takiej rozmowy to obwinianie partnera o to, że współżycie nie daje nam satysfakcji, co może powodować chociażby obniżenie jego samooceny, wycofanie, a nawet zaniechanie do współżycia i ciągłe kłótnie. Przy dużym nagromadzeniu negatywnych emocji nie ma już miejsca na dyskusje.
A w jaki sposób przełamać wstyd i strach przed odrzuceniem?
Oczywistą kwestią jest to, że możemy obawiać się reakcji partnera. Dlatego jeśli obawiamy się konfrontacji twarzą w twarz – może na początek zacząć rozmowę od wiadomości tekstowej? Spróbować bez emocji wypisać sobie rzeczy, które chcielibyśmy zmienić oraz zdefiniować potrzeby, których zaspokojenie jest dla nas ważne. Możemy przygotować sobie pewne pomysły na to, jak ożywić nasz związek. Przed podjęciem tematu najlepiej jest też zapewnić drugą osobę o swoim oddaniu oraz o żywionych do niej uczuciach, a także o tym, że jest dla nas atrakcyjnym partnerem, z którym chcielibyśmy przeżyć jeszcze wiele miłosnych uniesień. Wcielenie w życie nowych pomysłów i zmian może okazać się korzystne dla obu stron.