fbpx
czwartek, 3 października 2024

Autorka bestsellerowego, nagradzanego Wybornego trupa po raz kolejny kreuje obraz postapokaliptycznego świata. Jest on nam niepokojącą znajomy.

W swej nowej powieści Agustina Bazzterrica snuje wizję postapokaliptycznej rzeczywistości w iście gotyckim stylu. Ukazuje świat, którego losy zataczają koło – gdy po wielkiej katastrofie cywilizacja zostaje cofnięta do Średniowiecza.

Tym razem Bazzterica skupiła się na tematyce relacji między kobietami, władzy i religii. W powieści Niegodne planeta ucierpiała na skutek zmian klimatycznych i wojen o wodę. Stojący na odludziu dawny klasztor, teraz przemianowany na Dom Świętego Siostrzeństwa, staje się ratunkiem dla zbłąkanych kobiet. Ich wspólnotą rządzą tajemniczy On i okrutna Siostra Przełożona.

Mieszkanki Domu dzielą się na różne kasty i każda z nich chce zostać Oświeconą. Od niegodnych gorsze są tylko służki. By wypełnić Jego słowa odbywają pokuty. Są chłostane, biczowane, okaleczane (pozbawia się je języków, mają zszyte powieki albo przekłute bębenki w uszach, by lepiej słyszały „głos boży”). Ofiara, którą ponoszą jest konieczna, by klęski żywiołów przestały nękać Dom Świętego Siostrzeństwa. Są edukowane w sztuce agonii.

Wszystkie muszą wyrzec się swojego pochodzenia, złego Boga, fałszywego syna, toksycznej matki, prostackich idei, brudu nocy, który pełznie im we krwi.

Narratorką jest jedna z tytułowych niegodnych, która narażając się na najgorsze tortury spisuje swoje myśli w pamiętniku własną krwią. Nie pamięta, jak udało jej się przetrwać wielką katastrofę. Nie może zapomnieć o Helenie, czcicielce pomylonego Boga, którą spotkał okrutny los. Kompulsywnie zapisuje słowa, które może kiedyś ktoś odnajdzie i przeczyta.

Tymczasem do domu trafia kolejna kobieta. Jej cudowne zdolności wzbudzą w kobietach zazdrość i pożądanie.

Mocna, bolesna, pochłaniająca. Bazterrica pokazuje piekło kobiet jak w Opowieści podręcznej, a stworzony przez nią okrutny, spustoszony katastrofą świat przypomina ten z serialu The Last of Us. Ale żadne porównania nie oddadzą emocji, które przeżywamy, śledząc losy tej jednej niegodnej, próbującej zachować człowieczeństwo w rzeczywistości pozbawionej nadziei. Trudno po tej lekturze zasnąć. Natalia Szostak, dziennikarka tvn24.pl i „Książek. Magazynu do czytania”

Sekretny pamiętnik dziewczyny walczącej o ocalenie człowieczeństwa w bezwzględnej, postapokaliptycznej sekcie. Intensywna i poruszająca wizja przedstawiona w Niegodnych Agustiny Bazterriki długo nie da wam spokoju.

Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”

Niepokojąca od pierwszych stron. (…) Popycha czytelnika do granic możliwości, wywołując u niego tyle samo zawrotów głowy, co wątpliwości co do samego siebie. (…)

Ana Bretón, „El Mundo”

Argentyńska pisarka powraca z zadziwiającą historią, która czyni ją jednym z najważniejszych głosów w literaturze grozy. Namiętna, przejrzysta, genialna…

“Publishers Weekly”

Nowa powieść Agustiny Bazterricy zapiera dech w piersiach tak samo, jak jej poprzednie dzieło, Wyborny trup.

„La Razón”

To być może jedno z najciekawszych dzieł futurystycznych ostatniego roku […] Czytanie Niegodnych jest niemal obowiązkiem.

„Cine y literatura”

O Autorce:

Agustina Bazterrica – argentyńska pisarka, autorka powieści i opowiadań. Światowy sukces przyniosła jej powieść Wyborny trup, przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, nagrodzona argentyńską Premio Clarín oraz amerykańską Ladies Horror Fiction Prize. Jest także autorką zbiorów opowiadań Antes del encuentro feroz (2016) i Diecinueve garras y un pájaro oscuro (2023) oraz powieści Matar a la niña (2013). Jej najnowsza powieść Niegodne została wydana w języku hiszpańskim w 2023 roku i została przyjęta z takim samym entuzjazmem, jak Wyborny trup, co potwierdza status Bazterrici jako wybitnej autorki literatury współczesnej. Jest absolwentką wydziału sztuki na Uniwersytecie w Buenos Aires, pracuje jako administratorka kultury i organizatorka konkursów literackich, takich jak Premio Fondo Nacional de las Artes.

Poprzednia książka autorki: Wyborny trup

Dystopijna, prowokacyjna i niezwykle ważna powieść o moralności i ludzkich żądzach. Dla czytelników o mocnych nerwach. Po Przemianie kwitnie handel „mięsem specjalnym”. Marco, syn rzeźnika, wie, jakimi prawami rządzi się ta branża. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej osoby z goryczą obserwuje upadek ludzkiej moralności. Pewnego dnia otrzymuje prezent od jednego z kontrahentów – żywą samicę, perfekcyjny okaz wart fortunę. Wie, że domowe hodowle są surowo zakazane. Może ją sprzedać. Może zrobić ucztę. Albo może też… Gdy wzgarda i bunt wezmą górę nad rozsądkiem, zacznie łamać zasady, które sam stworzył. Książka nagrodzona Premio Clarín oraz Ladies Horror Fiction Prize!

Poprzedni

Jak radzić sobie z lękiem przed odrzuceniem podczas rozmów o potrzebach seksualnych?

Następny

Bursztynowy miecz

Zobacz również to: