fbpx
sobota, 20 lipca 2024

Specjalistka dermatolog, prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM w Łodzi podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat nadwrażliwości skóry. Oto kilka najważniejszy wniosków.

Koncepcja skóry wrażliwej została opisana po raz pierwszy w ujęciu klinicznym dopiero w latach 60. XX wieku przez dr. Bruce H. Thiersa. Do tej pory zjawisko to wzbudzało dyskusję, a nawet rozbawienie z powodu rozbieżności pomiędzy różnorodnymi opiniami, a ich konfrontacją z danymi naukowymi. Skóra wrażliwa to problem związany nie tylko
z kosmetykami, ale również z czynnikami środowiskowymi (np.: zimno, ciepło, słońce, zanieczyszczenie, wilgotność), a także czynnikami takimi jak stres czy silne emocje. Najwięcej osób ze skórą wrażliwą żyje w Japonii – ponad połowa dorosłej populacji. W Europie skórę wrażliwą mają najczęściej mieszkańcy Włoch i Francji.

Objawy skóry wrażliwej

W 2017 International Forum for the Study of Itch zaproponowało poniższą definicję SSS (Sensitive Skin Syndrome):

Zjawisko nieprzyjemnych odczuć: kłucia, świądu, uczucia pieczenia, zwiększonego napięcia skóry, a nawet bólu, w odpowiedzi na bodźce, które nie prowokują takich odczuć na zdrowej skórze. Odczucia te nie mogą być wytłumaczone chorobą skóry. Skóra wygląda prawidłowo, ale może występować w jej obrębie rumień. Wrażliwa skóra może dotyczyć każdej okolicy ciała, ale szczególnie często występuje na twarzy. Wrażliwa skóra to nie tylko sam wygląd. Może powodować zaburzenia emocjonalne czy obniżony nastrój.

Zmiany na skórze wrażliwej szczególnie często występują w okolicach fałd nosowo-wargowych, gdzie warstwa rogowa naskórka jest bardziej przepuszczalna, występuje duża gęstość przydatków skóry oraz wzmożona sieć unerwienia czuciowego. Drugim obszarem jest skóra wokół oczu z racji tego, że jest cieńsza, a naczynia krwionośne są łatwiej widoczne, więc przy rozwoju nawet niewielkiego stanu zapalnego rumień jest tu natychmiast zauważalny.

Przyczyny powstawania skóry wrażliwej

Badania kliniczne wykazały, że najczęstszymi powodami są:

  • Zaburzenia dotyczące bariery naskórkowej – nadmierne parowanie wody przez skórę. Transepidermalna utrata wody TEWL (Transepidermal Water Loss) definiowana jest jako ilości wody, która dyfunduje z wnętrza ciała, poprzez warstwę rogową naskórka do otaczającej atmosfery i jest wyrażana w g/m2/h.
  • Zwiększona aktywność zakończeń nerwowych – brak „zabezpieczenia” zakończeń nerwowych.
  • Zaburzenia mikrobiomu prowadzące do dysregulacji układu immunologicznego.
  • Pogorszenie stanu skóry pod wpływem stresu u osób predysponowanych.
  • Zanieczyszczenie środowiska: Według WHO – (pył zawieszony) < 2,5μm jest najbardziej szkodliwy (ze wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych) dla człowieka, ponieważ ma zdolność penetracji do skóry i jest przyczyną zmian zapalnych. Wpływa też na ekspresję genów poprzez aktywacje receptorów AHR (aryl carbon receptors) i jest związany z występowaniem i zaostrzeniami atopowego zapalenia skóry.

Jak pomóc skórze wrażliwej?

• Wybieraj składnik o minimalnym składzie.
• Wyeliminuj mydło. Używaj jedynie preparatów myjących na bazie wody termalnej.
• Unikaj zabiegów złuszczających (dermobrazia, AHA, retinaldehyd).
• Chroń skórę przed nagłymi zmianami temperatury, przed promieniowaniem słonecznym, przed wiatrem i źródłami ciepła.
• Pij jak najmniej alkoholu.
• Używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej, najlepiej poleconych przez specjalistę. Twoje kosmetyki powinny łagodzić stany zapalne, nawilżać i pomagać odbudować barierę naskórkową oraz zachować zdrowy mikrobiom, mieć lekką konsystencję, jak najmniejszą ilość składników i nie zawierać potencjalnie drażniących substancji zapachowych, konserwantów (parabenów), surfaktantów ani emulgatorów.

SPECJALNIE DLA WRAŻLIWCÓW

Z myślą o długotrwałym ograniczeniu nadmiernej wrażliwości skóry marka Eau Thermale Avène stworzyła nową linię dermokosmetyków TOLERANCE CONTROL: Należą do niej: Krem łagodząco regenerujący do skóry reaktywnej, Balsam łagodząco regenerujący do skóry suchej i reaktywnej oraz Żel balsam oczyszczający bez spłukiwania. Laboratorium Dermatologiczne Avène odkryło przełomowy składnik D-Sensinose™. Jest to pierwszy postbiotyczny składnik aktywny działający na neurony czuciowe i ograniczający wszystkie typy nadwrażliwości skórnej.

Te kosmetyki błyskawicznie przynoszą ulgę skórze reaktywnej, ograniczają występowanie podrażnień i w sposób trwały wzmacniają barierę naskórkową.

1PFDC PCO_18_395_Evaluation of AV13 G3-E03 extract on an in-vitro neurosensory model.
2Badanie ex-vivo na naskórku wyhodowanym w warunkach obniżonej wilgotności.

 

Poprzedni

Polskie marki, w których znajdziesz piękne swetry: galeria

Następny

Ewangelia dzieciństwa

Zobacz również to: