fbpx
sobota, 25 maja 2024

Zmarszczki pojawiają się już po 25 roku życia, kiedy to skóra zaczyna stopniowo tracić swoją jędrność. Oczywiście zmniejszenie elastyczności skóry na samym początku nie jest bardzo widoczne, bo ubytek kolagenu od tego momentu wynosi 1% rocznie. Niemniej jednak warto już od tego momentu przeciwdziałać oznakom starzenia i kurzym łapkom. Jak to robić i na jakie kosmetyki warto postawić?

Wysypianie się, odpowiednia dieta i kontrola mimiki sposobami na przeciwdziałanie zmarszczkom 

Kurze łapki nazywane są zmarszczkami uśmiechu i trzeba przyznać, że jak na element, który postarza jest to całkiem pozytywne określenie. Choć mówi się, że takie zmarszczki wielu osobom dodają uroku, to mimo wszystko są one oznaką częściowej utraty jędrności i warto z nimi walczyć.

To jak szybko pojawią się zmarszczki wokół oczu jest indywidualną kwestią. U niektórych więcej będzie ich pod dolną powieką w okolicach doliny łez, a u innych przy zewnętrznych kącikach oczu. Dużo zależy od mimiki twarzy. Są osoby, które bardzo długo nie mają kurzych łapek, ale i takie, u których pojawiają się one już około 25 roku życia. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, musisz wiedzieć, że w profilaktyce przeciwzmarszczkowej niezwykle istotny jest zrównoważony tryb życia.

Co to oznacza? Przede wszystkim należy się wysypiać. To właśnie w czasie snu dzieją się wszystkie procesy naprawcze, również te związane z wyglądem skóry. W czasie snu dotleniamy nasze komórki ciała, zapewniamy sobie też relaks i odprężenie, a to wpływa na stan skóry. Również odpowiednia dieta ma znaczenie. Warto sięgać po produkty, które w swoim składzie zawierają kolagen, ale i kwasy Omega-3 czy Omega-6. Ważna jest też podaż witaminy A, C, czy E, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. To właśnie ona chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, choćby promieniowaniem UV, które ma bezpośredni wpływ na pojawianie się zmarszczek, także kurzych łapek.

Jak walczyć drobnymi zmarszczkami wokół oczu? 

Jak wiadomo kurze łapki są najpierw delikatnie zarysowane i ukazują się np. gdy się uśmiechamy, natomiast gdy mamy naturalny wyraz twarzy bruzdy nie są jeszcze widoczne. To właśnie czas, by zacząć używać odpowiednich kosmetyków. Krem pod oczy na kurze łapki będzie odpowiednim wyborem. Jednak warto uzupełnić jego działanie o stosowane wcześniej serum pod oczy, które wnika w głębsze warstwy skóry. Sam krem ma za zadanie zabezpieczyć zewnętrzną warstwę skóry i zapewnić optymalne nawilżenie.

Wśród składników przeciwzmarszczkowych sprawdzi się zarówno niacynamid, witamina C, jak i retinol. W przypadku tego ostatniego należy rozpoczynać od niskich stężeń, gdyż niektóre osoby na początku reagują alergicznie na ten składnik. Serum i krem pod oczy warto stosować zarówno na dzień, jak i na noc w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry 

Stosowanie kremów czy serum pod oczy powinno być poprzedzone dokładnym oczyszczaniem twarzy. Należy pozbyć się zanieczyszczeń, ale i resztek makijażu. Niedokładne zmywanie makijażu może prowadzić do pojawiania się zaskórników, ale i pogłębiania się zmarszczek. Warto sięgnąć po płyn micelarny, który dogłębnie oczyszcza skórę i przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ważna jest też kolejność oczyszczania skóry. Należy zacząć od demakijażu oczu, a następnie wykonać demakijaż ust, a na końcu zmyć pozostałości kosmetyków z pozostałej części twarzy. Warto postawić na produkt, który jest niekomedogenny i hypoalergiczny, a ponadto przeznaczony do delikatnej strefy wokół oczu, tak by dodatkowo jej nie podrażniać.

Poprzedni

Jakie kosmetyki warto kupić na prezent?

Następny

Różana pielęgnacja dla cery wrażliwej

Zobacz również to: