fbpx
wtorek, 21 maja 2024

Jedna z pięciu książek, „które musisz znać” według magazynu „Rolling Stone” (2022).

Kobieca saga odkrywająca najgłębsze tradycje Brazylii i przybliżająca sytuację brazylijskich kobiet w początkach XX wieku.

Sprzedane prawa do serialu (prod. Prodigo Films).

Losy siedmiu pokoleń kobiet plecione nićmi koronki

Początek XX wieku, małe miasteczko w Brazylii. Kobiety z rodziny Flores zdaje się prześladować dziwna klątwa: wszyscy mężczyźni, którzy pojawili się w ich życiu – czy to ojcowie, synowie, bracia czy mężowie – zmarli przedwcześnie. Niezależnie od przyczyn kobiety Flores musiały nauczyć się radzić sobie same. Ich głównym zajęciem było plecenie koronek. Choć brak mężczyzn dał im więcej swobody, sprawił też, że mieszkańcy miasteczka stali się wobec nich bardziej nieufni. Co się dzieje z tą rodziną? Czy te kobiety to czarownice, czy trucicielki…?

Kobiety Flores stanowiły prawdziwą galerię charakterów:

  • Firmina – żarliwa katoliczka,
  • Carmelita – z utęsknieniem czekała na śmierć,
  • Cândida – postrzegała świat poprzez dźwięki, czy
  • Inês, która wraz z przyjaciółką tworzyła koronkowy kod, aby pomóc jej uciec od przemocowego męża, najpotężniejszego człowieka w regionie.

Przodkinie stają się inspiracją dla Alice na jej feministycznej drodze. Udało im się bowiem zbudować dyskretną, ale skutecznie działającą wspólnotę.

Niezwykła opowieść o sile i miłości kobiet, które wymyśliły własny kod złożony ze szwów, nici i igieł w czasach, w których nie miały głosu.

Angélica Lopes – brazylijska powieściopisarka, scenarzystka, dziennikarka. Jest autorką scenariuszy telenoweli brazylijskich przyciągających milionową publiczność na całym świecie. Wielokrotnie nagradzana autorka książek dla młodzieży i scenariuszy filmowych. Koronczarki to jej pierwsza powieść dla dorosłych.

Poprzedni

Jestem fanką

Następny

Ikonicznie piękne włosy prosto z wybiegu 

Zobacz również to: