fbpx
poniedziałek, 22 lipca 2024

Krwawienie dziąseł jest stosunkowo częstą dolegliwością. Wiele osób ignoruje to schorzenie przypisując je uszkodzeniom mechanicznym. Jednak lepiej nie bagatelizować tego problemu, gdyż powodów takiego stanu jest kilka. Najczęstszą przyczyną jest nadmierne odkładanie się płytki nazębnej, co prowadzi do powstania chorób, które wymagają interwencji specjalisty. Z naszego tekstu dowiecie się, dlaczego nie należy ignorować krwawiących dziąseł oraz jakie są sposoby na pozbycie się tego problemu.

Pojawienie się krwawienia dziąseł powinno być dla nas sygnałem alarmującym, informującym o tym, że prowadzona rutyna pielęgnacji nie przebiega prawidłowo. Powinniśmy przyjrzeć się również kondycji jamy ustnej. Do krwawienia dochodzi najczęściej w czasie jedzenia twardych pokarmów oraz przy poważniejszych schorzeniach takich jak paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. To schorzenie prowadzące do odsłaniania szyjek zębów, ich chwiejności, a w efekcie do wypadania zębów.

Inną, często występującą w pacjentów przyczyną krwawienia dziąseł, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Dzieje się tak w przypadku kiedy posługujemy się nieprawidłową techniką szczotkowania lub niezbyt dokładnie nitkujemy zęby. W rezultacie dochodzi do nadmiernego odkładania płytki nazębnej oraz nagromadzenia bakterii. Dlatego ważne jest, aby rutyna pielęgnacji była prowadzona dokładnie oraz regularnie. Aby uniknąć problemu, zaleca się szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub szczoteczkami międzyzębowymi oraz płukanie jamy ustnej płynem.

W przypadku kiedy krwawienie dziąseł występuje przy prawie każdym szczotkowaniu oraz pojawiają się stany zapalne należy zasięgnąć konsultacji specjalisty w celu identyfikacji problemu. Jeśli jednak zdarza się to jednorazowo lub sporadycznie warto rozważyć zmianę szczoteczki do zębów, być może używany przez nas model ma zbyt twarde włosie.

Niezależnie od tego, czy w jamie ustnej doszło do uszkodzenia mechanicznego, czy też krwawienie jest objawem poważniejszego problemu, zaleca się zmianę stosowanej szczoteczki na model z ultra miękkim włosiem, na przykład ELGYDIUM CLINIC 15/100. Ma ona łagodnie zaokrąglone włosie oraz giętką rączkę z cienką szyjką. Jest idealna dla osób, które mają wrażliwe dziąsła oraz są w procesie leczenia urazów w jamie ustnej.

Domowe sposoby

Jedną z możliwości zadbania o kondycję dziąseł w domowym zaciszu jest wprowadzenie do rutyny higieny jamy ustnej odpowiedniego płynu do płukania. Najlepiej, aby wybrany produkt miał właściwości antyseptyczne oraz łagodzące, dzięki czemu skutecznie pozbędzie się bakterii, powodujących rozwój stanu zapalnego dziąseł. EludrilCLASSIC pomoże zniwelować problemy z dziąsłami oraz zapobiegnie powstawaniu płytki nazębnej. To właśnie m.in. nagromadzenie płytki między zębami i w okolicy przydziąsłowej powoduje osłabienie dziąseł dlatego oprócz stosowania odpowiedniej szczoteczki i płynu, do rutyny należy włączyć także specjalną pastę. Najlepiej taką, która pomaga zmniejszyć objawy podrażnień: zaczerwienienie, krwawienie i wrażliwe dziąsła, np. ELGYDIUM CLINIC Perioblock Pro.

Poprzedni

Przekąski w plenerze – co zabrać na rodzinny piknik czy wypad z przyjaciółmi?

Następny

Makaron z sosem. Pyszne dania w kilka minut!

Zobacz również to: