fbpx
wtorek, 23 lipca 2024

Lakiery do włosów to dla wielu kobiet bardzo ważne kosmetyki do utrwalania fryzury. Bywają niezbędne przed ważnymi spotkaniami czy uroczystościami. Wiele kobiet używa ich nawet codziennie. Okazuje się, że to nie tylko przydatny środek utrwalający. Posiada też wiele składników wpływających prozdrowotnie na włosy. Jakie są rodzaje lakierów i jaka jest zasada ich działania?

Działanie lakierów do włosów

Działanie lakierów do włosów jest bardziej skomplikowane niż się może wydawać. W ich składzie można spotkać polimery oraz ich rozpuszczalniki w postaci alkoholi. Te drugie po rozpyleniu lakieru od razu wyparowują, co widać po białej mgiełce w powietrzu. W tym czasie łączą się ze sobą polimery, które tworzą wytrzymałą warstwę na włosach. Dochodzi do ich zastygania, przez co fryzura robi się bardzo trwała. Warstwa jest odporna na wilgoć, przez co fryzurze niestraszne są warunki atmosferyczne lub pot.

Właściwości prozdrowotne lakierów

Co prawda lakiery do włosów, takie jak np. https://www.clineo.pl/wlosy/stylizacja/lakiery/ oparte są na alkoholach, ale producenci coraz częściej dodają do nich składniki działające prozdrowotnie. Wiele z nich ma dużą zawartość witaminy B5. Pomaga ona wzmocnić włosy, dzięki pobudzeniu komórek w ich łodygach. W międzyczasie wytwarzają keratyny białkowe, które wpływają na sprężystość fryzury. Pozytywnie na włosy działa również jedwab, który chroni przed szkodliwym działaniem ciepłego powietrza z suszarki.

Witamina E zawarta w lakierach do włosów pomaga z kolei w nawilżaniu i wzmacnianiu końcówek. Jej zaletą jej duża zawartość przeciwutleniaczy, które neutralizują wodne rodniki. Dzięki temu unika się niszczenia struktury włosów, gdzie szybciej o ich regenerację. Dobrze kiedy lakiery mają w składzie aloes, który dodaje fryzurze blasku. Pozwala przy okazji wzmocnić strukturę włosa i uniknąć rozdwajania końcówek.

Rodzaje lakierów

Lakiery najczęściej występują w formie mokrej i suchej. Te pierwsze uważa się za trwalsze i nakłada się je na wilgotne włosy. Działają na podobnej zasadzie co pianki. Lakiery suche przyjmują formę sprayu i są najczęściej spotykane w sklepach. Dzięki szybkiemu wyparowaniu alkoholu działają niemal natychmiastowo. Trzeba zaznaczyć, że są przeznaczone do wykańczania stylizacji, a nie do ich tworzenia.

Lakiery do włosów trzeba dobrać pod kątem rodzaju włosów. Dodatek witaminy B5 przydaje się przykładowo przy rozdwojonych końcówkach. Do włosów cienkich najlepiej wybierać lakier suchy o mocy 3-4. W przypadku kręconych loków najlepiej wybierać produkty z napisem „flexible”. Lakiery nabłyszczające będą idealne przy stosowaniu farbowania. Idealnym środkiem przy przetłuszczaniu się włosów będzie dodatek pantenolu lub jedwabiu.

Poprzedni

Mocni ludzie

Następny

Jaką choinkę wybrać na święta?

Zobacz również to: