Jaką choinkę wybrać na święta, by cieszyła oko i wprowadzała świąteczną, wyjątkową atmosferę?
Na dworze pojawiają się pierwsze przymrozki, a w powietrzu powoli wyczuć można magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy okres w pierwszej kolejności zazwyczaj kojarzy się z choinką i Świętym Mikołajem. Czym byłyby święta bez pięknego drzewka i kolorowych światełek nadających ciepłego i domowego klimatu?
Żeby wybrać dobrą choinkę, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami.
Choinka – naturalna czy sztuczna?
To zawsze jest największy dylemat przy wyborze choinki. Obie możliwości mają swoje zalety i wady. Sztuczna choinka z pewnością starczy na długie lata, a po świętach wystarczy ją złożyć i schować. Z kolei żywe drzewko, udekorowane ozdobami choinkowymi, tworzy niepowtarzalną atmosferę, a rozchodzący się zapach żywicy każdego wprawi we wspaniały, świąteczny nastrój.
Tylko co z tymi wszystkimi igłami i późniejszym wynoszeniem choinki? Na szczęście na to także znajdzie się rozwiązanie. Wystarczy wybrać gatunek, który jest mniej skłonny do zrzucania igliwia. Zamiast wyrzucać choinkę, można ją również pociąć i przerobić na podkładki pod szklanki czy talerze.
Jaką choinkę wybrać na święta: gatunki
Każdego roku do wyboru jest kilka gatunków choinek. Wszystkie różnią się od siebie wytrzymałością, zapachem, upodobaniami i kolorem. Jaką choinkę wybrać na święta?
Świerk pospolity
Jest to najpopularniejszy gatunek drzewka świątecznego. Ma piękny zapach i jest tanie, ale bardzo szybko zaczyna gubić igły. W domowych warunkach ustoi najwyżej 3 tygodnie, choć do tego czasu zrzuci już większość igieł.
Świerk srebrzysty
To znacznie wytrzymalszy gatunek choinki, ale o dużo słabszym zapachu żywicy. Charakteryzuje się srebrno-szarymi, długimi i ostrymi igłami.
Sosna pospolita
Mniej popularne drzewko świąteczne wykorzystywane w roli choinki głównie na Śląsku. Posiada sztywne igły, które szybko zaczyna gubić, a sama choinka jest dość niska. Idealnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach.
Jodła kaukaska
Najszlachetniejszy gatunek wśród choinek, naturalnie występujący w górach Kaukazu, przez co jej cena jest znacząco wyższa od świerka czy sosny. Jej miękkie i delikatne igły gęsto porastają symetryczne gałęzie. Choinka jest bardzo wytrzymała i doskonale znosi warunki domowe. Najważniejszą cechą jodły kaukaskiej są jej igły, które nie odpadają. ale zamiast tego po kilku miesiącach zaczynają brązowieć i usychać.
Doniczka czy stojak?
Stojaki na choinki cięte utrzymują drzewko w odpowiedniej pozycji, poprawiając jego kondycję i pozwalając dłużej wytrzymać. Niektóre stojaki zaopatrzone są dodatkowo w pojemnik na wodę, który dostarcza drzewku niezbędnych substancji i pozwala zachować świeżość, piękny kolor i wspaniały zapach.
Doniczki przeznaczone są dla mniejszych drzewek, które z roku na rok będą coraz większe. Odpowiednia pielęgnacja choinek doniczkowych pozwala im przetrwać długie lata. Drzewka posadzone w doniczkach z dobrym gatunkiem ziemi prezentują się równie pięknie co choinki cięte.
Niewielkie choinki i stroiki, które z powodzeniem mogą stać na komodzie czy na stole coraz chętniej kupowane są przez właścicieli niewielkich mieszkań lub kawalerek, którzy chcą poczuć magię świąt.
Jak zadbać o żywą choinkę?
Kiedy drzewko jest już wybrane i ustawione w stojaku lub doniczce, warto zadbać, aby jak najdłużej mogło cieszyć oczy domowników. O czym warto pamiętać?
– choinka nie może stać zbyt blisko grzejników ani innych źródeł ciepła. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na jej wytrzymałość i przyczynić się do żółknięcia lub przedwczesnego opadania igieł.
– drzewko należy regularnie podlewać i dbać tak jak o kwiaty. W przypadku stojaka na choinkę, dobrze jest zadbać, aby był wzbogacony o specjalny pojemnik na wodę, z którego drzewko świąteczne będzie mogło pić.
– w miarę możliwości należy unikać obcinania gałęzi, korzeni i pędów. Takie zabiegi potrafią osłabić każdą roślinę.
– jeśli choinka postawiona jest w doniczce, można dostarczyć jej odrobinę specjalistycznego nawozu lub odżywki dla roślin.
Co zrobić z choinką po świętach?
Ta kwestia często jest poruszana. Gdy święta się kończą, większość osób wyrzuca choinki na śmietnik, a przecież istnieją znacznie lepsze rozwiązania.
– jeśli choinka spędziła święta w doniczce, to może zostać w domu do następnych Świąt Bożego Narodzenia. Bez ozdób świątecznych będzie zwykłą rośliną doniczkową. Można także przesadzić ją do ogrodu, żeby spokojnie rosła do kolejnej zimy.
– coraz częściej pojawia się możliwość recyklingu. Urządzane są w tym celu specjalne zbiórki choinek, ogłaszane przez zarząd osiedla czy lokalne władze.
– z pnia choinki można także wykonać różnego rodzaju podstawki i ozdoby. Wystarczy pociąć pień drzewka na okrągłe podkładki, które następnie można pomalować i zalakierować. Doskonale spiszą się jako prezenty dla bliskich lub jako obramowania krawędzi w ogrodach.