fbpx
piątek, 1 grudnia 2023

Jaką choinkę wybrać na święta, by cieszyła oko i wprowadzała świąteczną, wyjątkową atmosferę?

Na dworze pojawiają się pierwsze przymrozki, a w powietrzu powoli wyczuć można magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy okres w pierwszej kolejności zazwyczaj kojarzy się z choinką i Świętym Mikołajem. Czym byłyby święta bez pięknego drzewka i kolorowych światełek nadających ciepłego i domowego klimatu?

Żeby wybrać dobrą choinkę, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami.

Choinka – naturalna czy sztuczna?

To zawsze jest największy dylemat przy wyborze choinki. Obie możliwości mają swoje zalety i wady. Sztuczna choinka z pewnością starczy na długie lata, a po świętach wystarczy ją złożyć i schować. Z kolei żywe drzewko, udekorowane ozdobami choinkowymi, tworzy niepowtarzalną atmosferę, a rozchodzący się zapach żywicy każdego wprawi we wspaniały, świąteczny nastrój.

Tylko co z tymi wszystkimi igłami i późniejszym wynoszeniem choinki? Na szczęście na to także znajdzie się rozwiązanie. Wystarczy wybrać gatunek, który jest mniej skłonny do zrzucania igliwia. Zamiast wyrzucać choinkę, można ją również pociąć i przerobić na podkładki pod szklanki czy talerze.

Jaką choinkę wybrać na święta: gatunki

Każdego roku do wyboru jest kilka gatunków choinek. Wszystkie różnią się od siebie wytrzymałością, zapachem, upodobaniami i kolorem. Jaką choinkę wybrać na święta?

Świerk pospolity

Jest to najpopularniejszy gatunek drzewka świątecznego. Ma piękny zapach i jest tanie, ale bardzo szybko zaczyna gubić igły. W domowych warunkach ustoi najwyżej 3 tygodnie, choć do tego czasu zrzuci już większość igieł.

Świerk srebrzysty

To znacznie wytrzymalszy gatunek choinki, ale o dużo słabszym zapachu żywicy. Charakteryzuje się srebrno-szarymi, długimi i ostrymi igłami.

Sosna pospolita

Mniej popularne drzewko świąteczne wykorzystywane w roli choinki głównie na Śląsku. Posiada sztywne igły, które szybko zaczyna gubić, a sama choinka jest dość niska. Idealnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach.

Jodła kaukaska

Najszlachetniejszy gatunek wśród choinek, naturalnie występujący w górach Kaukazu, przez co jej cena jest znacząco wyższa od świerka czy sosny. Jej miękkie i delikatne igły gęsto porastają symetryczne gałęzie. Choinka jest bardzo wytrzymała i doskonale znosi warunki domowe. Najważniejszą cechą jodły kaukaskiej są jej igły, które nie odpadają. ale zamiast tego po kilku miesiącach zaczynają brązowieć i usychać.

jaką choinkę wybrać na święta wyspa kobiet

Doniczka czy stojak?

Stojaki na choinki cięte utrzymują drzewko w odpowiedniej pozycji, poprawiając jego kondycję i pozwalając dłużej wytrzymać. Niektóre stojaki zaopatrzone są dodatkowo w pojemnik na wodę, który dostarcza drzewku niezbędnych substancji i pozwala zachować świeżość, piękny kolor i wspaniały zapach.

Doniczki przeznaczone są dla mniejszych drzewek, które z roku na rok będą coraz większe. Odpowiednia pielęgnacja choinek doniczkowych pozwala im przetrwać długie lata. Drzewka posadzone w doniczkach z dobrym gatunkiem ziemi prezentują się równie pięknie co choinki cięte.

Niewielkie choinki i stroiki, które z powodzeniem mogą stać na komodzie czy na stole coraz chętniej kupowane są przez właścicieli niewielkich mieszkań lub kawalerek, którzy chcą poczuć magię świąt.

Jak zadbać o żywą choinkę?

Kiedy drzewko jest już wybrane i ustawione w stojaku lub doniczce, warto zadbać, aby jak najdłużej mogło cieszyć oczy domowników. O czym warto pamiętać?

– choinka nie może stać zbyt blisko grzejników ani innych źródeł ciepła. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na jej wytrzymałość i przyczynić się do żółknięcia lub przedwczesnego opadania igieł.

– drzewko należy regularnie podlewać i dbać tak jak o kwiaty. W przypadku stojaka na choinkę, dobrze jest zadbać, aby był wzbogacony o specjalny pojemnik na wodę, z którego drzewko świąteczne będzie mogło pić.

– w miarę możliwości należy unikać obcinania gałęzi, korzeni i pędów. Takie zabiegi potrafią osłabić każdą roślinę.

– jeśli choinka postawiona jest w doniczce, można dostarczyć jej odrobinę specjalistycznego nawozu lub odżywki dla roślin.

jaką choinkę wybrać na święta wyspa kobiet

Co zrobić z choinką po świętach?

Ta kwestia często jest poruszana. Gdy święta się kończą, większość osób wyrzuca choinki na śmietnik, a przecież istnieją znacznie lepsze rozwiązania.

– jeśli choinka spędziła święta w doniczce, to może zostać w domu do następnych Świąt Bożego Narodzenia. Bez ozdób świątecznych będzie zwykłą rośliną doniczkową. Można także przesadzić ją do ogrodu, żeby spokojnie rosła do kolejnej zimy.
– coraz częściej pojawia się możliwość recyklingu. Urządzane są w tym celu specjalne zbiórki choinek, ogłaszane przez zarząd osiedla czy lokalne władze.

– z pnia choinki można także wykonać różnego rodzaju podstawki i ozdoby. Wystarczy pociąć pień drzewka na okrągłe podkładki, które następnie można pomalować i zalakierować. Doskonale spiszą się jako prezenty dla bliskich lub jako obramowania krawędzi w ogrodach.

Poprzedni

Jak działają lakiery do włosów i które z nich wybrać dla siebie?

Następny

Kobiece obrazy - sprawdź jak upiększyć wnętrza

Zobacz również to: