
Potrzebna i pełna pasji powieść o ograniczeniach nakładanych na kobiety: ze względu na ich pochodzenie, wygląd, wątpliwe prawa i stygmatyzację społeczną.
Trzy kobiety. Trzy historie i trzy spojrzenia na to, co oznacza być kobietą we współczesnym świecie..
W upalny letni dzień na przedmieściach Tokio poznajemy: trzydziestoletnią Natsuko, jej starszą siostrę Makiko i dwunastoletnią córkę Makiko, Midoriko.
Makiko jest samotną matką, pracuje jako hostessa i coraz bardziej nie może sobie poradzić z tym, jak zmienia się jej ciało. Najbardziej niezadowolona jest ze swoich piersi, które chciałaby powiększyć.
Midoriko, przestała mówić, ponieważ nie jest w stanie poradzić sobie z własnym dojrzewającym ciałem i obsesją matki na punkcie wyglądu. Milczy także po przyjeździe do skromnego mieszkania ciotki, a ta cisza staje się katalizatorem do zmagania się z lękami i wzajemnymi relacjami trzech kobiet.
Natsuko boryka się z brakiem pieniędzy początkującej pisarki. Prawie dekadę później, po sukcesie swojej pierwszej książki, mierzy się z pragnieniem bycia matką i potrzebami swojego ciała, które nie są w żaden sposób oczywiste.. Wizja samotnego macierzyństwa w Japonii nie napawa jej optymizmem. Myślami powraca do dzieciństwa i młodości. Wspomina kobiety, które ją wychowały i milczącego ojca, od którego uciekły, a także swoją pierwszą miłość.
Historia Natsuko, Makiko i Midoriko to opowieść o siostrzeństwie, macierzyństwie, zmieniającym się ciele i współczesnych oczekiwaniach wobec kobiet. W dosadny, choć prosty sposób dostarcza czytelnikowi i czytelniczce tematów do przemyśleń.
O Autorce:
Mieko Kawakami – urodziła się w 1976 roku, w Osace w Japonii . Jest autorką światowego bestsellera – powieści Piersi i jajeczka, uznanej książką roku „New York Times’a” i jedną z 10 najlepszych książek roku 2020 magazynu „TIME”. Heaven to jej druga powieść, również ciesząca się uznaniem krytyków i czytelników. Była piosenkarką, jako poetka zadebiutowała w 2006 roku, a jako autorka w 2007 roku nowelą Watakushi-ritsu in ha, mata wa sekai. Jej książki znane są z poetyckich cech, feministycznych analiz kobiecego ciała, zaabsorbowania etyką i nowoczesnym społeczeństwem. Zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.
Kawakami jest laureatką Nagrody Akutagawy, Nagrody Tanizakiego i Nagrody Murasaki Shikibu. Haruki Murakami wymienia ją jako jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury japońskiej.
W czerwcu nakładem Wydawnictwa Mova ukazała się powieść Heaven. Niezwykle poruszająca powieść wielokrotnie nagradzanej japońskiej pisarki. Czternastoletni chłopak z powodu swojego zeza jest pośmiewiskiem całej klasy. Nie potrafi obronić się przed napaścią kolegów, więc godzi się ze swoim losem i cierpliwie znosi wszystkie tortury i upokorzenia, którym jest poddawany. Pewnego dnia znajduje w swoim piórniku list bez nadawcy, którego treść stanowi zdanie „Pasujemy do siebie.” Odnalezienie kogoś, kto być może rozumie to, co przeżywa sprawia, że w jego życiu pojawia się promyk nadziei.
Tym promykiem okazuje się Kojima, dziewczyna z jego klasy, prześladowana za bycie brudną i biedną. Dziewczyna ma w sobie radość życia i pewnego rodzaju zrozumienie dla tego, co oboje muszą przechodzić. Spotykają się w tajemnicy, gdyż mają świadomość, że ta przyjaźń mogłaby sprowokować ich prześladowców do znacznie gorszych czynów. Chłopak nadal znosi brutalność kolegów, jednak przyjaźń z Kojimą przynosi mu ulgę i pomaga przetrwać.
Mieko Kawakami głosem swojego bohatera opowiada historię przemocy i poniżenia. Snuje opowieść o paraliżującym strachu i samotności. Realistyczna i głęboka, dotkliwa powieść autorki, która w Japonii jest ikoną feminizmu i nie boi się brać na warsztat trudnych tematów.