fbpx
czwartek, 3 października 2024

Najlepsza książka 2023 roku według National Public Radio (NPR). Niekonwencjonalna baśń, której akcja rozgrywa się w zakładzie pogrzebowym. Rozdzierająco piękna opowieść, oscylująca między powieścią grozy, erotyczną i humorystyczną, w której dziwactwo żyje obok tego, co przyziemne i gdzie baśnie nadają sens prawdziwego życia.

W tym domu pogrzebowym nie zaznasz spokoju

Po śmierci babki dziewiętnastoletnia Magnolia zostaje sama. Bez pieniędzy, zewsząd otoczona przez seksualnych drapieżców. Przyjmuje propozycję pracy modelki w domu pogrzebowym. Z pomocą charakteryzatorki bierze udział w seansach spirytystycznych i udaje zmarłych, których pragną zobaczyć ich bliscy. Traktuje to jako występ i próbę swoich aktorskich umiejętności. Kiedy jednak prośby Cottona stają się coraz bardziej śmiałe, Magnolia odkrywa, że stawką jest coś więcej niż tylko pieniądze.

Nowy, olśniewający i istotny głos Ameryki.

George Saunders, autor Lincoln w Bardo, laureat Man Booker Prize

Czytając tę powieść, poczujesz się jak w rollercoasterze pędzącym w ciemności – choć nie wiesz, dokąd zmierza, zachwycasz się każdym zakrętem i wstrząsem. Jest słowo, które opisuje tego typu książki: szorstka. Nie unika nieapetycznych szczegółów życia. Ale do tej powieści dodałbym też kilka innych etykiet: magnetyczna, wyjątkowa i absolutnie niezapomniana.

„The New York Times”

(…) przerażająca baśń o duchach, do tego napisana z humorem opowieść o przetrwaniu, a zarazem przedziwna historia o stracie i żalu. Okraszona seksem, molestowaniem i głębokim spojrzeniem na to, co to znaczy zostać brutalnie potraktowanym w życiu od samego początku.

National Public Radio

Monica Brashears jest Afroamerykanką z Apallachów, pisarką rodem z Tennessee. Ukończyła studia magisterskie w Syracuse University. Jej teksty ukazują się na łamach „Nashville Review”, „Split Lip Magazine”, „Appalachian Review”, „The Masters Review” i wielu innych. Dom pogrzebowy Cottona jest jej pierwszą powieścią.

Poprzedni

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka

Następny

Zanim zostaliśmy potworami

Zobacz również to: