fbpx
niedziela, 14 lipca 2024

Jednym z najbardziej poczytnych, współczesnych autorów książek jest niewątpliwie Nicholas Sparks. Tworzy on raczej lekką i przyjemną do czytania literaturę. To głównie romanse i melodramaty. Nic zatem dziwnego, że jego powieściami zainteresowali się ludzie kina. Do dzisiaj powstało aż 11 adaptacji filmowych. O których warto pamiętać? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

„Pamiętnik”

„Pamiętnik” to prawdopodobnie najgłośniejsza adaptacja filmowa książki Nicholasa Sparksa. Jej premiera miała miejsce w 2004 roku, a wyreżyserował ją Nick Cassavetes w oparciu o scenariusz autorstwa Jana Sardiego. To romantyczna historia miłości, która przetrwa wszystko. Widzowie mają możliwość poznania kolejnych kart starego notatnika, który kryje wiele tajemnic i niesamowitą historię, która mogła zdarzyć się naprawdę. Nicholas Sparks stworzył genialny obraz pełen wrażeń i emocji, który został przeniesiony na ekrany kin. Główne role w filmie zagrały gwiazdy wielkiego formatu, w tym Ryan Gosling i Rachel McAdams. To dzieło było nawet nagradzane. Aktorzy odgrywający główne role otrzymali MTV Movie Award za najlepszy filmowy pocałunek, a Gena Rowlands zdobyła Złotego Satelitę jako najlepsza aktorka drugoplanowa.

„List w butelce”

Warto też wspomnieć o „Liście w butelce”. To chronologicznie pierwszy film, który powstał w oparciu o książkę, jaką napisał Nicholas Sparks. „List w butelce” miał swoją premierę w 1999 roku. Wyreżyserował go Luis Mandoki. W filmie też pojawiły się wielkie gwiazdy, bo Kevin Kostner, Robin Wright Penn, Paul Newman oraz John Savage. Na ekranie można obejrzeć historię, która naprawdę chwyta za serce. To opowieść o parze, która tak naprawdę nigdy nie powinna się spotkać. A jednak łączy ich głębokie uczucie, które jest w stanie pokonać nawet dużą odległość. A wszystko zaczyna się oczywiście od tytułowego listu w butelce. Wiele osób zachwyciło się tym filmem, ale byli również ci, krytycznie do niego nastawieni. Kevin Costner otrzymał nawet nominację do Złotej Maliny.

„Ostatnia piosenka”

Z kolei „Ostatnia piosenka” to nieco nowszy film. Nicholas Sparks napisał tę książkę w 2009 roku. A została ona zekranizowana już rok później, czyli w 2010 roku. Tym razem reżyserii podjęła się Julie Anne Robinson. Do filmu zaangażowano aktorów młodego pokolenia. Główne role powierzono Miley Cyrus i Liamowi Hemsworthowi. Przedstawili oni historię zbuntowanej nastolatki, która zostaje zmuszona do spędzenia wakacji z ojcem, z którym nie ma od kilku lat kontaktu. Na miejscu poznaje Willa – gracza siatkówki plażowej – który totalnie odmienia jej codzienne życie. Historia ta musi jednak trochę poczekać na happy end, ponieważ zarówno chłopak, jak i ojciec dziewczyny ukrywają sekrety.

Poprzedni

Jak być zdrowym i szczęśliwym?

Następny

Jak pielęgnować włosy zimą?

Zobacz również to: