fbpx
czwartek, 18 kwietnia 2024

Aloes w doniczce to roślinka obowiązkowa w każdym domu – to niezwykła roślina, cenna ze względu na swoje właściwości. Wystarczy spojrzeć ile kosmetyków czy produktów do pielęgnacji ma w swoim składzie aloes. Jednak kosmetyki z aloesem często są drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dlatego też warto hodować aloes w domu. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do świeżego żelu aloesowego.

Dlaczego warto mieć aloes w doniczce?

Samodzielna hodowla aloesu jest stosunkowo prosta. Dodatkowo mamy pewność, że uprawa jest ekologiczna. Jest to ważne, gdyż później będziemy stosować aloes na skórę i włosy.

Do spożycia i do celów kosmetycznych, pielęgnacyjnych nadają się liście z roślin, które mają 3-7 lat – duże, silne i jędrne. W takich liściach znajduje się sporo cennego miąższu. Dodatkowo starsze rośliny lepiej znoszą obcinanie liści, i szybciej wypuszczają nowe.

Oczywiście wcześniej również możemy skorzystać z młodszych liści aloesu, jednak te mają mało miąższu. Pamiętajmy o tym, że stosujemy jedynie przezroczysty miąższ aloesu. Najlepiej przeciąć liścia na pół i wydobyć miąższ łyżeczką. Można przechowywać go w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce.

Aloes możemy zarówno spożywać, jak i stosować zewnętrznie, w celach kosmetycznych.

Stosowany na skórę intensywnie ją pielęgnuje, nawilża, odżywia, zmniejsza objawy alergii, działa łagodząco na podrażnienia i przyspiesza gojenie ran. Dobrze sprawdza się na ugryzienia owadów i poparzenia.

Z kolei spożywanie aloesu dostarcza nam szereg witamin i minerałów. Dodatkowo pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, a także zmniejsza objawy alergii.

Jak hodować aloes?

Aloes w doniczce należy do sukulentów, czyli roślin, które magazynują wodę w liściach, łodygach i korzeniach. Dzięki temu sukulenty nie wymagają częstego podlewania. Najczęstszym błędem w hodowli aloesu jest właśnie nadmiernie podlewanie. Prowadzi to do gnicia korzeni, co kończy się śmiercią rośliny.

Aloesy potrzebują przepuszczalnego podłoża. Możemy kupić gotową ziemię do kaktusów. Możemy również samodzielnie przygotować takie podłoże poprzez zmieszanie ziemi ogrodowej z włóknem kokosowym.

Pamiętajmy też o tym, że doniczka powinna mieć dziurki na spodzie, które umożliwią odpływ nadmiaru wody. Na spodzie warto umieścić drenaż. Tutaj sprawdzą się kamienie bądź keramzyt.

Aloes podlewamy kiedy podłoże jest suche. Sprawdzamy to poprzez włożenie palca w ziemię na głębokość około 2-3 centymetrów. Jeśli czujemy wilgoć, nie musimy podlewać aloesu. Sucha ziemia to znak do podlania.

W czasie polewania musimy uważać na liście. Woda z liści mogłaby dostać się do łodygi, co spowoduje gnicie rośliny. Jeśli zdarzyło nam się przelać aloes i zauważyliśmy gnicie korzeni, to powinniśmy zmienić podłoże w doniczce na świeże. Następnie przez 2-3 tygodnie nie podlewamy aloesu. W tym czasie powinien on wypuścić nowe korzenie.

Nawożenie jest ważne w hodowli aloesu, gdyż w doniczce jest ograniczona ilość składników odżywczych. Najlepiej wybrać nawozy ekologiczne, takie jak biohumus. Dobrze sprawdzą się nawozy płynne. W sklepach znajdziemy również specjalne kroplówki do roślin, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze. Nawóz stosujemy raz w miesiącu. Dzięki takiej pielęgnacji nasz aloes w doniczce wypuści silne, jędrne i grube liście, wypełnione cennym miąższem.

aloes w doniczce wyspa kobiet

Poprzedni

Przywitaj wiosnę z BaByliss®! Odśwież swój look, czyli czas na zmianę.  

Następny

Lepiej już umrzeć

Zobacz również to: