fbpx
czwartek, 16 stycznia 2025

To, w jakim stanie są nasze włosy, nie zależy jedynie od kosmetyków, z których korzystamy w przypadku ich pielęgnacji i stylizacji, ale przede wszystkim od kondycji naszej skóry głowy. W wyniku działania różnych czynników staje się ona przesuszona, bardzo często zaczyna swędzieć, czego efektem jest częsta potrzeba jej drapania. Niestety postępując w ten sposób, prowadzimy do jej podrażnienia, a następnie do powstawania łupieżu. Przyczyny tej choroby skóry głowy mogą być jednak bardziej złożone. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić i jakie preparaty stosować, aby zmniejszyć jego objawy.

Łupież – ważne informacje

Szampon przeciwłupieżowy to bez wątpienia skuteczny środek w walce z łupieżem. Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie korzyści niesie jego stosowanie, warto dowiedzieć się więcej na temat samej choroby.

Łupież to powszechny problem skóry głowy, z którym mogą zmagać się zarówno dorośli, jak i nastolatkowie. Łupież bardzo często występuje w przypadku silnego łojotoku skóry głowy, który z kolei zwykle wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Nasileniu jego objawów może sprzyjać stres, niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, a także nieodpowiednia dieta.

Łupież – przyczyny

Wiele osób zastanawia się, skąd tak naprawdę na ich głowie bierze się łupież. Przyczyny występowania tej choroby bywają niezwykle zróżnicowane – bardzo często powodem jego obecności jest zaburzenie mikrobiomu skóry głowy oraz uszkodzenie jej warstwy hydrolipidowej, która chroni głębsze partie naskórka przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Mikrobiom skóry głowy może zostać zaburzony również w wyniku stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Jeśli zbyt często korzystamy z mocno oczyszczających szamponów, które w swoim składzie zawierają silne detergenty, z czasem mogą one przesuszyć naszą skórę. Efektem tego jest świąd i nadmierne złuszczanie się naskórka, które na naszych włosach objawia się jako białawe lub żółtawe płatki.

Wpływ na nasilenie objawów łupieżu mają także bakterie oraz grzyby z gatunku Malassezia, które stanowią naturalny element flory skóry głowy, jednak w wyniku zaburzenia jej równowagi zaczynają się nadmiernie namnażać i żerować na jej powierzchni, co także objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka.

Szampon przeciwłupieżowy – skuteczny sposób na łupież

Najczęściej wykorzystywanym preparatem w leczeniu łupieżu jest szampon przeciwłupieżowy. To preparat, który aby był skuteczny, powinien zawierać składniki o działaniu przeciwgrzybiczym oraz keratolitycznym. Dzięki nim możliwe będzie uregulowanie wydzielania sebum, złagodzenie podrażnień, a także właściwe oczyszczenie skóry głowy. Składnikami, które najczęściej stosuje się w szamponach przeciwłupieżowych, są:

  • pirytonian cynku;
  • siarczek selenu;
  • kwas salicylowy;
  • cynk;
  • pirokton olaminy.

Wybierając szampon przeciwłupieżowy, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, aby w jego składzie znalazły się substancje o działaniu nawilżającym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że korzystanie z tego preparatu nie wpłynie negatywnie na naszą skórę głowy.

Poprzedni

Skin Care. Bzduroodporny poradnik o pielęgnacji

Następny

Casual od Gatta. Odzież idealna na jesienny chłód

Zobacz również to: