Marka Dafi od lat inicjuje oraz wspiera działania, które mają na celu chronić bogactwo przyrody i poprawiać jakość otaczającego nas środowiska. Jej misją jest bycie naturalnie odpowiedzialnym. Co to oznacza?
Dążenie do tego, aby prowadzona działalność produkcyjna miała minimalny wpływ na środowisko. Marka stara się inspirować najmłodszych, promować ekologię wykorzystując certyfikowane produkty wielokrotnego użytku oraz angażując się społecznie. Edukuje oraz pokazuje nowe możliwości. Odpowiedzialność i wzmożona troska o środowisko naturalne to jej nadrzędne cele. Dlatego też Dafi często podejmuje się realizacji projektów, które mają za zadanie pozytywnie wpłynąć na losy naszej planety.
Przyrodniczym przedsięwzięciem marki Dafi jest projekt „Parasol dla Natury” tworzony we współpracy ze Stowarzyszeniem MOST. Jego celem jest ochrona gatunków parasolowych zagrożonych wymarciem oraz ich siedlisk zlokalizowanych w województwie świętokrzyskim.
Wspominane gatunki określa się także mianem tych, które oprócz narażenia wyginięciem, wymagają ochrony zabezpieczenia dużego obszaru. Projekt jest przede wszystkim próbą przeciwdziałania utracie bioróżnorodności, deficytów wody oraz nadmiernej obecności dwutlenku węgla w atmosferze. Z kolei koncentracja na ochronie gatunku parasolowego przynosi efekt w postaci zabezpieczenia także innych odmian i siedlisk. Więcej szczegółowych informacji o projekcie dostępnych jest na stronie parasoldlanatury.pl.
Marka zrealizowała dedykowane podcasty, w które zaangażowane zostały osoby ze świata mediów. Z Łukaszem Misiuną, ekspertem ds. zarządzania zasobami przyrody i środowiska, na tematy dotyczące projektu badań nad ochroną przyrody „Parasol dla Natury”, rozmawiali Agnieszka Woźniak-Starak [KLIKNIJ] oraz Filip Chajzer [KLIKNIJ].
Chcesz poznać projekt Parasol dla Natury w liczbach?
Przyrodnicy związani z projektem „Parasol dla Natury” skontrolowali 14 różnych lokalizacji nieobjętych dotąd żadnymi formami ochrony przyrody, z czego 10 zostało przez nich szczegółowo przebadanych. Tereny te, to przede wszystkim cenne fragmenty lasów oraz mokradła, na przykład torfowiska. Podczas badań naukowcy wykonali około 220 kontroli terenowych, które trwały łącznie 600 godzin, co pozwoliło im na przygotowanie szerokiej dokumentacji fotograficznej, 12 raportów miesięcznych oraz 3 raportów dla 3 nadleśnictw.
A co najważniejsze, przyrodnicy złożyli już 2 kompletne wnioski o ustanowienie nowych form ochrony przyrody na przebadanych terenach.
Ale na tym nie koniec – w opracowaniu jest 9 kolejnych wniosków, a także 14 publikacji naukowych dotyczących lokalizacji objętych inicjatywą. Na pierwsze efekty ich działań nie trzeba było długo czekać – aż 7 obszarów wskazanych przez przyrodników (w 3 nadleśnictwach) – zostało wyłączonych ze zwykłej gospodarki leśnej, co w praktyce oznacza, że objęto je ochroną na mocy wewnętrznych regulacji Lasów Państwowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ projekt pozwolił wykryć ponad 20 nowych gatunków dla Krainy Gór Świętokrzyskich, stwierdzono 5 nowych gatunków dla Wyżyny Małopolskiej, stwierdzono także niemal 160 gatunków grzybów, roślin i zwierząt, wpisanych do krajowych czerwonych ksiąg i list zagrożonych gatunków oraz odkryto 1 nową dla województwa świętokrzyskiego jaskinię i pierwszy raz opisano ją dla nauki.
Już teraz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z odcinkami video!
Sprawdź: parasoldlanatury.pl