fbpx
wtorek, 23 lipca 2024

W piątek 10 maja, podczas uroczystej inauguracji Poznań Design Festiwal w Starym Browarze, poznaliśmy laureatów III Edycji Programu Stypendialnego YES, adresowanego do młodych projektantów.

Już po raz trzeci YES został częścią niezwykłego święta dizajnu – Poznań Design Festiwal. Podczas wydarzenia odbył się oficjalny Finał III Edycji Programu Stypendialnego YES oraz wernisaż wystawy jej półfinalistów. Uroczyste ogłoszenie Zwycięzców miało miejsce w industrialnych przestrzeniach Starego Browaru, gdzie sztuka w unikatowy sposób łączy się z biznesem. Finał Programu Stypendialnego oraz towarzyszące Festiwalowi wystawy pod hasłem „ATMOSFERA” przyciągnęły tłum gości, który wypełnił mury galerii na Dziedzińcu Sztuki. Laureatów, podczas wręczenia nagród wspierali również Mateusz Madelski – Prezes YES Biżuteria S.A. oraz kolekcjonerzy sztuki współczesnej – Joanna Madelska z mężem Krzysztofem (Współzałożyciel i Członek Zarządu YES Biżuteria S.A.).

Program Stypendialny YES, organizowany wspólnie z Fundacją Made In Art, powstał po to, by wyłaniać najzdolniejszych twórców, artystów i dizajnerów, którzy poszukują nowych wzorów i kreatywnych rozwiązań. YES pragnie umożliwić im dalszy rozwój oraz dać szansę na zaprezentowanie się przed gronem wybitnych polskich projektantów. Dzięki otwartej formule, zainteresowanie konkursem było ogromne. Do pierwszego etapu zgłosiła się rekordowa liczba młodych talentów z różnych dziedzin artystycznych. Jury w składzie projektanta Pawła Grobelnego, projektanta mody Krzysztofa Stróżyny oraz projektantek YES – Magdy Dąbrowskiej i Kasi Bukowskiej miało okazję oceniać twórców sztuki użytkowej – ceramiki, biżuterii, mebli, ale również fotografów, ilustratorów czy autorów rzeźb i instalacji.

I miejsce – nagrodę główną, czyli roczne Stypendium YES, o łącznej wartości 12.000 złotych otrzymała Aleksandra Jankowska. Studentka na Wydziale Wzornictwa w Warszawie. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem produktu. Chętnie podejmuje tematy z zakresu projektowania społecznego, przestrzeni miejskiej. Stara się tworzyć obiekty służące użytkownikowi, nienachalne, subtelne, użyteczne. W swoich projektach dąży do maksymalnie oszczędnych form, spełniających określone wymagania. Zwycięska praca weźmie udział w cyklu wystaw promujących polski dizajn pt. „Hello, we are from Poland”, realizowanych przez Fundację Made In Art podczas Beijing Design Week oraz Chengdu Creativity and Design Week 2019.

STYPENDIA YES

II miejsce i nagrodę w wysokości 3.000 złotych otrzymała Agnieszka Mastalerz. Absolwentka Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Korzystając z wideo, instalacji, performansu i fotografii analizuje mechanizmy kontroli wpływające na zachowanie jednostki.

III miejsce i nagrodę w wysokości 1.500 złotych zdobyła Alicja Pałys. Projektując, stara się łączyć prostotę z nieszablonowym, oryginalnym podejściem, wynikającym często z obserwacji zjawisk zachodzących w naturze. Do pojęcia „autentyczności” stara się odnosić rzetelnie i z dużą uwagą. Z taką postawą konsekwentnie stara się projektować odpowiedzialnie, kierując się równowagą, prostotą i precyzją.

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom!

Przeczytaj więcej o ich twórczości na YES.pl/program-stypendialny

Z wielką przyjemnością zapraszamy na Wystawę Pokonkursową wszystkich Półfinalistów, którą można obejrzeć w Słodowni w Starym Browarze (poziom +1). Wystawa potrwa do 18. maja i weźmie udział w Nocy Muzeów.

Więcej na YES.pl/program-stypendialny

Poprzedni

Jak przygotować skórę do opalania?

Następny

Stres i bariery – towarzysze dzieci i dorosłych

Zobacz również to: