Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszy się tak zwany city break, a więc krótki weekendowy wypad celem odpoczynku i zwiedzania. Warto przekonać się, że nie tylko europejskie stolice i miasta są warte uwagi. Na wyciągnięcie ręki mamy przyciągające turystów miejsca, pełne przepięknej architektury, interesujących muzeów, klimatycznych wąskich uliczek. Jednym z najpiękniejszych miast w Polsce jest z pewnością Kraków. Jak zaplanować taką wycieczkę i co zobaczyć podczas krótkiego wypadu? Podpowiadamy w naszym artykule.
Atrakcje Krakowa – jak zaplanować zwiedzanie Krakowa?
Atrakcje Krakowa to księga pełna niespodzianek. Bardzo ciężko byłoby zwiedzić wszystko podczas weekendowego wypadu. Warto więc skupić się na największych atrakcjach w centrum miasta, ale także zaliczyć kilka nieoczywistych punktów na turystycznej mapie Krakowa. Poniżej kilka naszych propozycji – tych z serii must watch, ale i tych nieco bardziej oryginalnych.
Co warto zobaczyć w centrum Krakowa?
Kopiec Kościuszki
Jeśli chodzi o Kopiec Kościuszki – zwiedzanie Krakowa nie może się obyć bez tego punktu. Jest to kopiec usypany na cześć wielkiego Polaka Tadeusza Kościuszki – jak zresztą sama nazwa wskazuje. Powstał w 1823 roku, a idea usypania go zrodziła się w sercach mieszkańców Krakowa. W ten sposób uhonorowano pochowanego w Krakowie Tadeusza Kościuszkę, a podczas powstawania kopca nie brakowało rąk do pracy – w usypywaniu brali udział liczni mieszkańcy Krakowa. Poza samym kopcem dostępne do zwiedzania są sale wystawowe.
Zamek Królewski na Wawelu
Co prawda na wzgórze wawelskie oraz dziedziniec zamkowy można wejść bezpłatnie. Niemniej warto zdecydować się na odpłatne zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Do obejrzenia są między innymi reprezentacyjne komnaty królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Zamek Królewskie należy do najważniejszych zabytków Krakowa, a więc jest to obowiązkowy punkt wycieczki. Wawel, jak i całe Stare Miasto, został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco w 1978 roku. To właśnie na Wawelu można zobaczyć na własne oczy jedno z największych dzieł światowego malarstwa, a mianowicie Damę z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. Ponadto ekspozycja stała obfituje w różnego rodzaju artefakty sprzed wieków.
Fabryka Oskara Schindlera
Któż nie zna niesamowitej historii Oskara Schindlera, brawurowo zekranizowanej przez Stevena Spielberga? Nie można przegapić okazji, by pojawić się w prawdziwej fabryce Schindlera i na własnej skórze poczuć związane z tą historią emocje. Mieszczący się w fabryce oddział muzeum dysponuje ekspozycją, ukazującą losy Żydów oraz Krakowa w czasie okupacji hitlerowskiej.
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
Na terenie Krakowa znajduje się jedyne w Polsce tego typu muzeum, zajmujące się wyłącznie kwestią fotografii. Warto więc wstąpić do placówki i zapoznać się z niezwykle interesującymi zbiorami. Do najciekawszych należy bez wątpienia zbiór fotografii, autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Historia fotografii to także ewolucja aparatów fotograficznych i podjęcie tematu fotografii od strony technicznej.
Galeria sztuki polskiej XIX w. w Sukiennicach
W XIII wieku na krakowskim rynku wybudowano wielką halę – początkowo pełniła ona funkcję miejsca handlu, lecz później odbywały się w niej również bale i uroczystości. Mowa oczywiście o Sukiennicach, które dziś są jednym ze znaków rozpoznawczych Krakowa. Mieści się tam obecnie Galeria sztuki polskiej XIX wieku. Zobaczyć w niej można wyeksponowane w charakterystyczny dla XIX wieku sposób pokazywania dzieł obrazy.
MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej
Do miejsc wartych zobaczenia należy bezsprzecznie jedno z najlepszych muzeów sztuki współczesnej w Polsce, a więc krakowski MOCAK. Co ciekawe: ekspozycję umiejscowiono w dawnych halach Fabryki Schindlera. Zebrane dzieła skupiają się tematycznie przede wszystkim wokół powojennej awangardy i konceptualizmu. Jeśli masz jakiekolwiek obawy czy uprzedzenie wobec sztuki współczesnej – koniecznie zapoznaj się z ofertą MOCAK-u. Jednym z celów, które przyświecają idei muzeum, jest właśnie zmniejszenie dystansu do tego rodzaju sztuki, która może być – i jest – równie piękna i interesująca, co klasyczne malarstwo i rzeźba.
Kraków i jego magiczne dzielnice
Po spędzeniu czasu na wzgórzu wawelskim, obejrzeniu ekspozycji muzeów i zapoznaniu się z elementami historii Krakowa w Fabryce Schindlera, warto ruszyć na dalszy spacer. Można pozwiedzać kilka krakowskich kościołów, w tym Kościół Mariacki czy Kościół św. Wojciecha. Do zobaczenia pozostają również takie miejsca jak: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne czy wystawy stałe Muzeum Katedralnego. Niezwykle urokliwą dzielnicą Krakowa jest natomiast Kazimierz – dawna dzielnica żydowska. Miejsce to tętni życiem i aż pachnie historią. Znajduje się tu Stara Synagoga, klimatyczna ulica Szeroka, Plac Bohaterów Getta, a także liczne knajpki i kawiarnie.
Podsumowując; Kraków oraz jego imponujący Rynek Główny (a także podziemia rynku!) z zabytkowymi kamienicami, strzelistymi wieżami Kościoła Mariackiego, a także tchnącym historią szczytem wzgórza wawelskiego, to miejsce, o którym nie zapomnisz na długo. Zakochaj się w Krakowie – Kraków jest tego wart!