
Debiutancka powieść Fernandy Melchor, uznanej autorki literatury hispanoamerykańskiej, nominowanej do Nagrody Bookera za „Czas huraganów” i „Paradajs”. To brutalny i fascynujący obraz meksykańskiego miasta pogrążonego w biedzie, przemocy i korupcji.
Codzienność to najokrutniejsza rzeczywistość
W mrocznym porcie splatają się losy bohaterów. Andrik, uciekając od przemocowej opiekunki, trafia w ręce sadystycznego oprawcy. Zahir, jego przyszywany brat, napędzany obsesyjną miłością, wyrusza na pomoc, jednak pozostawia za sobą krwawy ślad. Pachi i Vinicio, dwaj przyjaciele zmagający się z traumą, szukają zapomnienia w alkoholu, narkotykach i nocnych eskapadach. Próbując odnaleźć chwilę wytchnienia na plaży, stają się przypadkowymi świadkami tragedii.
„Fałszywy zając” to mroczna opowieść o marzeniach, nieuchronnym losie i cienkiej granicy między miłością a destrukcją. Tytułowy „fałszywy zając” symbolizuje złudzenia o lepszym życiu, wolnym od traumy, przemocy i porzucenia. Powieść, po raz pierwszy wydana w 2013 roku, zdobyła uznanie jako ważne dzieło w literaturze hispanoamerykańskiej.
Fernanda Melchor – meksykańska dziennikarka i pisarka, absolwentka dziennikarstwa na uniwersytecie w Veracruz. Laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży literackich „To nie jest Miami”. Jest jednym z najgłośniejszych nazwisk literatury meksykańskiej ostatnich lat. Debiutowała jako autorka książki non-fiction „Aquí no es Miami” (polskie wydanie „To nie jest Miami” 2023) oraz powieści „Falsa liebre”. Za swoją drugą powieść, „Czas huraganów”, otrzymała Anna Seghers Award i znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2019 roku zdobyła Internationaler Literaturpreis – niemiecką nagrodę dla najlepszej powieści obcojęzycznej tłumaczonej na niemiecki. Jest także laureatką kilku nagród w Meksyku za swoją pracę dziennikarską – między innymi otrzymanej w 2018 roku nagrody PEN Mexico za działalność literacką i dziennikarską.