fbpx
piątek, 29 marca 2024

Zanieczyszczenie środowiska powoduje rocznie 7 milionów zgonów na świecie i tym samym stało się jednym z największych zagrożeń dla życia człowieka. Powoli zaczynamy rozumieć, jak wielkim problemem stał się smog – zwiększona ekspozycja na szkodliwe substancje w powietrzu jest silnie powiązana ze zwiększoną śmiertelnością.

Czym jest smog?

Smog jest skutkiem zanieczyszczenia środowiska w wyniku działalności człowieka. Powstaje w efekcie wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Źródłem zanieczyszczenia są przede wszystkim gospodarstwa domowe, oraz w znacznie mniejszym stopniu przemysł, rolnictwo i transport drogowy.

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów europejskich, w których przekroczenie norm jakości powietrza jest największe.

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Smog to toksyczny „koktajl”, który zawiera niezwykle szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne i pyły. Mikroskopijne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu przenikają przez system obronny człowieka, penetrując głęboko w głąb ciała i wywierając niszczycielski wpływ na płuca, serce i mózg.

Ponad 48 tys. ludzi w Polsce umiera corocznie z powodu chorób związanych z ekspozycją na smog. Choroby w obrębie układu oddechowego to m.in. przewlekła obturacyjna chorobę płuc (POChP), astma oskrzelowa, rozedma płuc, niewydolność oddechowa. Choroby układu krążenia są równie liczne, od nadciśnienia tętniczego, po arytmię, miażdżycę tętnic i zawał mięśnia sercowego.

Smog powoduje zaburzenia ze strony układu nerwowego – migreny, bezsenność, problemy z koncentracją, a także szereg innych chorób, takich jak nowotwory, alergie, choroby oczu, skóry itd.

Szczególnie wrażliwe na oddziaływanie smogu są dzieci, osoby starsze oraz osoby przewlekle chore. Co ciekawe, kobiety są bardziej narażone od mężczyzn. Może wynikać to z faktu, iż kobiecy organizm szybciej metabolizuje zanieczyszczenia, co skutkuje większą toksycznością.

Jak zabezpieczyć się przed smogiem?

Trudno uciec przed smogiem, w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe. Aby znacznie ograniczyć  niszczycielski wpływ smogu na zdrowie, warto podjąć pewne działania.

Codziennie sprawdzaj aktualny stan powietrza

Pomiar stężenia zanieczyszczeń wykonywany jest obecnie w wielu punktach Polski. Możemy samodzielnie sprawdzać stan jakości powietrza: mapa smogu jest dostępna zarówno na stronach rządowych, jak i w niezależnych aplikacjach.

Jeśli wskaźniki zanieczyszczeń są wysokie, ogranicz do minimum przebywanie na zewnątrz. Bezwzględnie chroń przed smogiem swoje dzieci – spacer lub zabawa na wolnym powietrzu powinny być w tym czasie wykluczone. Występowanie epizodów wysokich stężeń pyłu skutkuje nasilaniem się objawów chorobowych.

Wybierz eko-świadomy styl życia

  • Postaw na ekologiczne rozwiązania dla swojego domu. Niestety, wciąż nie brakuje gospodarstw domowych, w których pali się w piecach grzewczych zwykłymi śmieciami. Alternatywne, ekologiczne źródła energii, takie jak pompy ciepła, panele słoneczne i panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych szkodliwych związków do atmosfery. Ich wadą jest wysoka cena początkowa, z kolei w dłuższej perspektywie pozwalają na spore oszczędności, zapewniają również niezależność energetyczną.
  • Oszczędzaj energię!
  • Podróżując do pracy zamiast auta, korzystaj z komunikacji publicznej – na początek możesz zacząć od jednego dnia w tygodniu. Podczas sprzyjającej pogody, przesiądź się na rower, będzie to korzystne nie tylko dla środowiska, ale i dla twojego zdrowia!
  • Przykręć grzejniki w swoim domu. Temperatura 20 stopni korzystnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie, a ponadto ma realny wpływ na zmniejszenie emisji CO Pozornie niewielka zmiana, a duże efekty!
  • Zadbaj o stan techniczny swojego auta.

Czyste powietrze w domu

Powietrze w domach i mieszkaniach może być niestety równie zanieczyszczone jak to, na zewnątrz. Co więcej, dochodzi jeszcze problem kurzu i szeregu innych substancji, wydzielanych przez tworzywa sztuczne. Wietrzenie mieszkania, w przypadku wysokiego stężenia smogu, przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Jak zatem zapewnić sobie czyste powietrze w domu?

Dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza. Pomocne okażą się również szczelne okna oraz specjalne, filtrujące powietrze nawiewniki.

Należy również zaopatrzyć swój dom w rośliny doniczkowe o potwierdzonych naukowo właściwościach filtrowania powietrza. Do roślin tych zalicza się skrzydłokwiat, sensewieria gwinejska, wężownica, dracena wonna, bluszcz pospolity, palmy i paprocie.

Maseczki antysmogowe

Widok ludzi noszących maski w zatłoczonych miastach powoli przestaje już dziwić. Maseczki różnią się od siebie filtrami, żywotnością i rozmiarem. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od rodzaju zanieczyszczeń w powietrzu i poprawności użytkowania maseczki. Nie wszystkie maski są efektywne w ochronie przed smogiem – zwykłe, papierowe maski są całkowicie bezużyteczne.

Wybierając odpowiednią maseczkę, należy zwrócić uwagę, czy zawiera ona odpowiedni filtr, nie przepuszczający małych cząsteczek. Aby maseczka spełniają swoją rolę, musi być również dopasowana do twarzy. Szeroki wybór atestowanych maseczek zapewnia https://dragonmask.pl.

Problem smogu w Polsce stał się bardzo poważny, dlatego każdy powinien zaangażować się w działania na rzecz środowiska. Pomóżmy światu oddychać czystszym powietrzem – od tego zależy nasze życie!

Poprzedni

NOWOŚĆ! balsamy my’BIO dla pięknej skóry

Następny

Zaczekaj na miłość

Zobacz również to: