fbpx
czwartek, 18 lipca 2024

Dbanie o zdrowe uzębienie jest bardzo ważne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej, ponieważ pielęgnacja zębów mlecznych w pierwszych latach życia wpływa na stan uzębienia w wieku dorosłym. Marka Curaprox ma kilka praktycznych porad i wskazówek jak zadbać o dziecięce zęby i sprawić, by ta czynność stała się codziennym rytuałem. Pomogą w tym szczoteczki manualne z nowej linii Curaprox CS Kids, które zostały stworzone z myślą o dzieciach od 4 do 10 roku życia. Dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, co umożliwi wybór tej ulubionej.

Zęby mleczne są niezwykle ważne. Zapewniają prawidłowy rozwój szczęki dziecka i pełnią rolę przygotowawczą pod zęby stałe. Niestety zęby mleczne są jeszcze bardziej podatne na powstawanie ubytków, ponieważ ich szkliwo jest o połowę cieńsze, a struktura jest mniej zmineralizowana. Jeśli w zębach mlecznych powstaną ubytki, bakterie które je spowodowały, mogą zainfekować również zęby stałe. Prawidłowe mycie ustrzeże je również przed próchnicą. Za stan zdrowia zębów u dzieci odpowiedzialni są rodzice. Dlatego marka Curaprox przygotowała kilka wskazówek jak zadbać o właściwą higienę jamy ustnej naszych pociech.

Niech mycie zębów stanie się rytuałem

Małe dzieci naśladują zachowaniem bliskie im osoby, więc jako rodzice bądźcie dobrym przykładem tego, jak należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Mycie zębów powinno stać się rytuałem i nierozłączną częścią codziennych czynności, które wykonujemy przed pójściem spać, a bajka na dobranoc będzie tylko wtedy, gdy najpierw wspólnie umyjemy zęby.

Mycia zębów trzeba się nauczyć – technika „żu-ze-we”

Gdy dziecko skończy 2,5 roku powinno starać się samodzielnie myć ząbki, po czym rodzic „poprawia” niedoczyszczone obszary. Taka pomoc jest niezwykle ważna i powinna trwać do 8-9 roku życia dziecka. Naucz swoją pociechę techniki mycia zębów „żu-ze-we”. Najpierw dziecko czyści powierzchnię żującą „żu” przesuwając szczoteczkę tam i z powrotem. Następnie maluje szczoteczką koła, po powierzchni zewnętrznej „ze”, czyli zaciśniętych zębach. Najpierw od prawej strony, potem całkiem z tylu i malując kółka przechodzimy do przodu, a następnie to samo po lewej stronie. W kolejnym etapie czyścimy powierzchnie wewnętrzne „we”. Zaczynamy z tyłu i przesuwamy szczoteczkę w kierunku od dziąseł do korony zębów. Szczoteczką wykonujemy małe, koliste ruchy. Na koniec czyścimy górne i dolne zęby trzonowe z tyłu – należy wtedy trzymać szczoteczkę pionowo. Już od 5 roku życia dziecku należy 2-3 razy w tygodniu czyścić również przestrzenie zębowe.

Szczoteczka dopasowana do jamy ustnej dziecka

Szczoteczka manualna Curaprox CS Kids, jest znacznie mniejsza niż ta dla dorosłych. Posiada mniejszą główkę i uchwyt. Wysokiej klasy włosie, delikatnie, lecz skutecznie czyści dziecięce ząbki i dziąsła. Natomiast wąski ośmiokątny uchwyt został specjalnie zaprojektowany dla malutkich dłoni, ułatwiając trzymanie szczoteczki pod prawidłowym kątem, co pozwala na stosowanie odpowiedniej techniki mycia. Regularne czyszczenie 2-3 razy dziennie umożliwi utrzymanie zdrowych zębów. Szczoteczki dostępne są aż w sześciu kolorach: niebieskim, fioletowym, zielonym, różowym, pomarańczowym i czerwonym.

Sposób odżywiania odpowiedni dla zębów

Prawidłowe odżywianie szczególnie u dzieci i młodzieży może zapobiegać chorobom zębów. Generalna zasada: kwaśne pokarmy i napoje oraz te zawierające cukier wpływają niekorzystnie na zęby. Mleko, chleb pełnoziarnisty i sery są odpowiednie dla zębów. Warzywa i owoce są źródłem witaminy C, która chroni m.in. przed zapaleniem dziąseł. Napojem gaszącym pragnienie powinna być woda mineralna, a nie słodkie soki owocowe, czy inne słodkie napoje.

Curaprox CS kids: 22,50 zł/ szt.

Produkty higieny jamy ustnej szwajcarskiej marki CURAPROX dostępne są w wybranych aptekach i gabinetach stomatologicznych, jak również za pośrednictwem sklepu internetowego producenta: www.curaprox.pl/shop

Poprzedni

Stroje kąpielowe CHANGE Lingerie na lato 2021

Następny

Kreseczka inna niż wszystkie

Zobacz również to: