fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Zazdrość to jedna z najbardziej toksycznych emocji w związkach, a jego niszczycielska siła potrafi zniszczyć najgorętsze uczucie.

Zazdrość jak choroba

Zazdrość bywa poważnym zaburzeniem. Osoby chorobliwie zazdrosne zazwyczaj nie dostrzegają skali swojego problemu i zaprzeczają jego istnieniu. Niektórzy z nich mogą być świadomi, że ich działania nie są do końca racjonalne, zazwyczaj jednak poddają się niszczycielskiej fali zazdrości.

Pod jej wpływem mogą podejmować szereg czynności, takich jak:

• Oskarżenia
• Podejrzliwość
• Obsesyjne kontrolowanie partnera
• Szpiegowanie
• Stosowanie środków odurzających
• Przemoc fizyczna

Osoba zazdrosna często snuje fantazje i odbiera je jako pełną cierpienia rzeczywistość. Traktuje partnera jak osobę, która dopuściła się ciężkiego przestępstwa.

Frustracje osoby oskarżanej o zdradę doprowadzają ją do wybuchów rozpaczy i złości, odbieranych przez drugą stronę jako dowód potwierdzający podejrzenia.

Ten bolesny cykl wzajemnych oskarżeń działa jak samospełniająca się przepowiednia: nieustanne walki między partnerami kończą się rozpadem związku, który w innych okolicznościach miałby duży potencjał.

Przyczyny zazdrości

Źródło zazdrości zawsze tkwi w nas samych: to manifestacja głęboko zakorzenionych lęków i braku miłości własnej.

Wszyscy postrzegamy świat zewnętrzny poprzez wewnętrzny filtr percepcji. Jeśli filtr ten zabarwiony jest negatywnym wizerunkiem siebie, wszystko to, co widzimy na zewnątrz, oglądamy jak w krzywym zwierciadle: nasze reakcje, myśli i uczucia nie pokrywają się z rzeczywistością.

Zazdrość to toksyczny stan, który sygnalizuje nam, że powinniśmy coś w sobie zmienić – najczęściej jest to niska samoocena, lęk przed opuszczeniem i brak poczucia bezpieczeństwa.

Jak uzdrowić się z toksycznej zazdrości?

Proces zdrowienia z toksycznej zazdrości wymaga długiej pracy nad sobą i dużego samozaparcia. Często zdarza się, że proces ten staje się zbyt trudny do samodzielnego przepracowania i konieczna będzie profesjonalna pomoc. Nie wstydźmy się po nią sięgać!

Wsparcie doświadczonego terapeuty jest absolutnie niezbędne w przypadkach, gdy forma zazdrości staje się groźna – np. przemoc fizyczna.

Krok pierwszy

Tak jak i zazdrość, tak i lekarstwo na nią znajduje się wewnątrz nas. Pierwszym krokiem, aby pozbyć się chorobliwej zazdrości jest identyfikacja głębszych przyczyn leżących u podstaw tej emocji.

Osoba z niską samooceną czuje, że nie zasługuje na miłość i nie wierzy, że ktoś mógłby dochować jej wierności. Przekonania te mogą mieć źródło w przeszłych bolesnych doświadczeniach, np. wychowanie się w pełnej przemocy rodzinie.

Zarówno brak poczucia bezpieczeństwa, jak i lęk przed opuszczeniem mogą wywodzić się z niskiej samooceny. Również doświadczenie bolesnej straty może wywoływać ekstremalny lęk w reakcji na podobne wydarzenia.

Krok drugi

Kolejnym krokiem aby uwolnić się od toksycznej zazdrości jest akceptacja swoich uczuć i przejęcie za nie odpowiedzialności.

Gdy nasze ciało i umysł ogarnia uczucie obezwładniającej zazdrości, mamy dwie możliwości: możemy zaakceptować zazdrość i podjąć zdrowe działania, albo ze ściśniętym żołądkiem pogrążyć się w wyimaginowanym świecie bolesnych fantazji.

Krok trzeci

Następny krok to budowanie poczucia własnej wartości. W dzisiejszym świecie mamy wiele możliwości pracy nad sobą: poradniki, artykuły w Internecie, profesjonalna pomoc terapeuty – wybór dostępnych opcji jest ogromny.

Najważniejsze jest, aby maksymalnie skupić się na sobie, ustalić nowe cele w życiu i nadać mu nową jakość.

Powyższa metoda radzenia sobie z nadmierną zazdrością odnosi się do każdej sytuacji, zarówno w przypadku zazdrości o partnera, jak również gdy zazdrość dotyczy kwestii materialnych, wyglądu zewnętrznego, statusu życiowego itd.

Jak tworzyć zdrowe związki?

Brak stuprocentowej pewności w życiu to jedyna pewność: wielu osobom trudno jest zaakceptować ten fakt.

Niestety, nikt nie posiada polisy ubezpieczeniowej na związek – zarówno gdy związek trwa rok, jak i trzydzieści lat, w każdym przypadku istnieje możliwość, że z wielu różnych przyczyn może on się rozpaść.

Oznacza to, ze powinniśmy dbać o swoje związki i celebrować je w momencie, gdy one trwają, wnosząc do nich to, co w nas najlepsze i jednocześnie akceptować możliwość, że każdy związek może się skończyć. A jeśli tak się stanie, rozpad związku to nie jest koniec świata.

Zazdrość wyspa-kobiet.pl

Życie bez zazdrości to doświadczenie ogromnej wolności i radość dzielenia się z innymi najlepszą wersją siebie!

Poprzedni

Czy rozmiar ma znaczenie? 3 techniki na powiększenie

Następny

W lesie

Zobacz również to: