fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Zaburzenia erekcji to powszechny problem, który dotyka coraz młodszych mężczyzn. Najczęstszą przyczyną jest współczesny styl życia, który stanowi niemałe wyzwanie dla każdego człowieka: wszechobecny stres, pośpiech, nieprawidłowa dieta, niska aktywność fizyczna oraz niebywała presja na osiągnięcie sukcesu i wysokiego statusu życiowego skutecznie drenują ciało i psychikę.

Zaburzenia erekcji przestały być wyłącznym problemem mężczyzn po 60. roku życia: szacuje się, że obecnie około 1/5 miliona Polaków cierpi na kłopoty z potencją. Te z kolei bardzo szybko mogą prowadzić do trudności w relacjach partnerskich i życiu rodzinnym.

Zaburzenia erekcji: u podstaw podniecenia

Aby lepiej zrozumieć problemy z potencją, warto zapoznać się z mechaniką przebiegu erekcji.

Proces erekcji członka jest bardzo złożony, bierze w nim udział:

  • układ nerwowy, a wraz z nim ośrodki sterujące zachowaniami seksualnymi w mózgu, rdzeniu kręgowym – nerwy i neuroprzekaźniki
  • układ hormonalny – poziomy testosteronu i innych hormonów
  • układ krążenia
  • układ mięśniowy
  • bodźce wzrokowe, dotykowe itd.

Wyobraźmy sobie biegnące wewnątrz członka trzy „rurki”, zbudowane z gąbczastej tkanki. Dwie z nich, nazywane ciałami jamistymi, przypominają grube walce umieszczone po obu stronach prącia. Trzecia – ciało gąbczaste – obejmuje cewkę moczową i zakończona jest żołędzią.

W ciałach jamistych znajdują się pasemka mięśni gładkich – to do nich dochodzą zakończenia nerwów odpowiedzialnych za erekcję. Nerwy te ciągną się od dolnego odcinka kręgosłupa do penisa. Jeżeli dotrze do nich impuls, ciała jamiste wypełniają się krwią i pęcznieją, uciskając żyły doprowadzające krew do członka. Penis zaczyna twardnieć i wznosi się ku górze – tak powstaje erekcja.

Rodzaje zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji to problemu w powstaniu lub utrzymaniu erekcji, niezbędnej do odbycia stosunku seksualnego.

Najczęstszym typem zaburzeń erekcji jest typ umiarkowany, czyli erekcja niepełna. Erekcja głęboka to całkowity brak wzwodu. Zaburzenia erekcji mogą być występować samodzielnie, mogą również towarzyszyć innym zaburzeniem seksualnym, takim jak zanik libido, przedwczesny wytrysk itd.

Mężczyźni w wieku dojrzałym, cierpiący na różne choroby i przyjmujący na stałe leki, często cierpią na zaburzenia erekcji na tle organicznym. Taki stan może sugerować stopniowy rozwój zaburzeń, a także erekcje niepełne lub ich brak rankiem, po przebudzeniu się.

W diagnostyce, poza badaniami krwi, pomocne bywa badanie przepływu krwi w naczyniach tętniczych i żylnych członka.

Zaburzenia erekcji bywają dobrym barometrem stanu zdrowia: bardzo często to one jako pierwsze dają znać, że układ krwionośny nie działa prawidłowo i konieczne jest podjęcie leczenia.

Zaburzenia erekcji: metody leczenia

Istnieje kilka metod leczenia problemów z potencją, a ich rodzaj i efektywność zależy od przyczyn tychże zaburzeń. Nieodzowna jest więc w tym przypadku konsultacja lekarska. Wśród przykładowych metod leczenia można wymienić:

  1. leki doustne, suplementy  – ich rolą jest oddziaływanie na układ krążenia. Podwyższają drożność naczyń, dzięki czemu do członka napływa więcej krwi
  2. iniekcje w ciała jamiste członka
  3. metody chirurgiczne itd.

Leki  na zaburzenia erekcji nie są, wbrew powszechnej opinii, niebezpieczne dla zdrowia. Przed dopuszczeniem do obrotu przechodzą szczegółowe badania (przykładem jest popularna Viagra, której poświęcono kilkaset badań naukowych).

Dowiedziono, że leki z tej grupy poprawiają przepływ krwi w naczyniach, regenerują nabłonek naczyń, a nawet bywają stosowane w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca.

 

Poprzedni

Jesień w stylu hygge

Następny

Poczta Polska: osocze od ozdrowieńców bezcennym darem

Zobacz również to: