fbpx
wtorek, 3 grudnia 2024

Witamina D nie bez powodu nazywana jest „witaminą słońca”. Organizm ludzki pozyskuje ją przede wszystkim z syntezy skórnej, zachodzącej pod wpływem promieni słonecznych. Tu pojawia się pytanie, czy to wystarczy, aby uniknąć niedoboru tego cennego składnika? Sprawdźmy!

Witamina D – na mocne kości

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania i metabolizmu wapnia. Zapobiega krzywicy u dzieci i demineralizacji kości u osób dorosłych.

Odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej ze względu na to, że:

• stymuluje syntezę białka wiążącego wapń,
• reguluje absorpcję fosforu,
• zwiększa reabsorpcję wapnia w kanalikach nerkowych.

Ponadto witamina D stymuluje aktywność osteoblastów (czyli komórek kościotwórczych), a także uwalnianie wapnia z kości, gdy jego poziom we krwi jest zbyt niski.

Czy synteza skórna wystarczy, aby uniknąć niedoboru witaminy D?

Niedobór witaminy D odbija się negatywnie na układzie kostnym. U dzieci może doprowadzić do rozwoju krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy i częstszych złamań. Ponadto za niski poziom witaminy D w organizmie przekłada się na mniej sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego, osłabienie mięśni i obniżenie sprawności ruchowej.

Jak uniknąć niedoboru witaminy D, czy synteza skórna wystarczy? W okresie letnim tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki. Aby organizm wytworzył wystarczającą ilość witaminy D, należy przebywać co najmniej 15 minut na słońcu. Przy czym konieczna jest ekspozycja na słońce około 18% powierzchni ciała (tj. z odkrytymi podudziami, przedramionami bez używania kremów z filtrem UV). Nie zawsze te warunki są spełnione.

Jeszcze większy problem pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy liczba dni słonecznych jest niewielka.

Źródłem witaminy D mogą być również produkty spożywcze. Jednak nawet stosując urozmaiconą dietę, trudno pokryć zapotrzebowanie na ten ważny składnik. Dlatego w celu zapobiegania skutkom niedoboru witaminy D może być konieczne również przyjmowanie leku z witaminą D.

Jednym z nich jest Vigalex Forte, który zawiera 50 µg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazaniem do jego przyjmowania jest profilaktyka krzywicy u dzieci i osteomalacji u dorosłych, zapobieganie niedoborom witaminy D u kobiet w ciąży (które przekładają się zarówno na zdrowie mamy, jak i dziecka), a także leczenie wspomagające osteoporozy.

Poprzedni

Dla każdego coś innego

Następny

ŚWIATŁO OD ŚRODKA

Zobacz również to: