fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Test na ojcostwo porównuje profile genetyczne domniemanego ojca i dziecka, aby wskazać czy ojciec domniemany jest biologicznym. Test często wykonuje się na polecenie sądu, jednak badanie ojcostwa można też przeprowadzić prywatnie. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Ustalenie ojcostwa ma na celu upewnienie się co do faktycznego pokrewieństwa między dzieckiem, a domniemanym ojcem. Test DNA często wykonuje się na polecenie sądu, w trakcie trwania sprawy o ustalenie ojcostwa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie badanie wykonać na własną rękę i upewnić się co do pokrewieństwa, jeśli mamy w tej kwestii wątpliwości. Przeczytaj więcej o badaniu ojcostwa na stronie: https://diag.pl/sklep/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/.

Czym jest test na ojcostwo?

Test na ojcostwo przeprowadza się, aby ustalić, czy domniemany ojciec jest biologicznym ojcem dziecka. Badanie pokrewieństwa polega na porównaniu profili genetycznych badanych osób. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda, która pozwala ustalić biologiczne ojcostwo. Badanie DNA potwierdza je na 99,9%, a wyklucza na 100%. Do przeprowadzenia badania ojcostwa konieczne jest pobranie próbek DNA od dziecka i potencjalnego ojca. Można do tego wykorzystać włosy, paznokcie, krew, ślinę i inne wydzieliny. Możliwe jest też pobranie wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka lub dostarczenie przedmiotu, na którym znajdują się ślady materiału genetycznego.

Kiedy warto wykonać badanie ojcostwa?

Badania DNA dotyczące ustalenia ojcostwa wykonuje się, gdy konieczne jest potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Na przeprowadzenie testu bardzo często decydują się mężczyźni, którzy nie są pewni swojego ojcostwa. Testy są wykonywane zarówno prywatnie, jak i do celów sądowych. W tym pierwszym przypadku badanie może być wykonane anonimowo – wtedy nie są rejestrowane dane osób, od których pobrano próbki DNA. Test genetyczny jest dostępny w formie wysyłkowej, dzięki czemu możliwe jest pobranie materiału w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, że tylko wynik badania zleconego przez sąd może zostać wykorzystany w postępowaniu sądowym. Konieczna jest wtedy wizyta matki, dziecka i domniemanego ojca w certyfikowanym laboratorium.

Jak wygląda badanie ojcostwa?

Podczas badania ojcostwa porównuje się profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca, wykorzystując przy tym zmienność w niekodujących fragmentach genu. Wykorzystanie aż 24 markerów genetycznych sprawia, że wynik testu jest bardzo dokładny. Umożliwia to określenie stopnia pokrewieństwa między badanymi osobami i potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa. W tym celu niezbędne jest pobranie próbek materiału genetycznego. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest wymaz z policzka. Jeśli nie jest to możliwe, można wykorzystać mikroślady pozostawione na przedmiotach codziennego użytku, takich jak smoczek, szczoteczka do zębów czy guma do żucia.

Ile kosztuje badanie ojcostwa?

Na cenę testu DNA ma wpływ zarówno laboratorium, które wybierzemy, jak i to, czy badanie zleca sąd, czy też przeprowadzamy je prywatnie. Badanie zlecone przez sąd może kosztować nawet 2000 złotych. Na jego cenę ma wpływ konieczność dołączenia specjalistycznej ekspertyzy. Koszt badania najczęściej ponosi strona przegrana, ale w niektórych przypadkach sąd może podzielić koszty na pół lub zwolnić strony z opłat. Jest to możliwe przede wszystkim w przypadku trudnej sytuacji finansowej strony, która przegrała sprawę. Z kolei prywatne testy DNA są dużo tańsze i można je wykonać już od około 600 złotych.

 

Poprzedni

Triumf chaosu

Następny

Międzynarodowy Dzień Sernika – odkryj sekrety twarogowego specjału. Przepis na sernik

Zobacz również to: