Tabletka dzień po na receptę


tabletka dzień po wyspa kobiet

Tabletki dzień po jest teraz dostępna na receptę. Wykorzystanie antykoncepcji awaryjnej stało się łatwiejsze kiedy nie musisz umawiać się bezpośrednio na wizytę u lekarza.

Dowiedz się więcej!

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Doustna antykoncepcja awaryjna to tzw. tabletka dzień po, którą przyjmują kobiety. Uniemożliwia zapłodnienie i tym sposobem chroni przed niechcianą ciążą. Antykoncepcji awaryjnej nie dostaniemy jeżeli nie zostanie przepisana na nią recepta.

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po Escapelle oraz EllaOne. Są dostępne w niemal każdej aptece.

Tabletki dzień po stosowane są w sytuacji kiedy pęknie prezerwatywa podczas zbliżenia lub po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Mają uchronić od niechcianej ciąży. Antykoncepcja awaryjna przyjmowana jest również w momencie kiedy nie jesteśmy pewni skuteczności stosowanej antykoncepcji. Ma zahamować uwalnianie komórki jajowej, jeżeli jednak zarodek osiądzie w błonie śluzowej macicy działanie tabletki nie będzie skuteczne.

Niestety niekiedy stosowanie antykoncepcji awaryjnej ma skutki uboczne dlatego nie powinna być używana w zastępstwie antykoncepcji hormonalnej. Należy stosować antykoncepcję awaryjną jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Działania niepożądane, które mogą wystąpić to między innymi bóle brzucha, głowy, zawroty głowy lub nudności. Pojawiają się też opóźnienia cyklu miesiączkowego.

W przypadku regularnego stosowania mogą dojść w ciele negatywne zmiany, które będą zagrażać zdrowiu oraz funkcjonowaniu układu rozrodczego kobiety. Leku nie można stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Od zażycia tabletki nie uszkodzi się płód jeżeli przekroczymy termin i zażyjemy lek po zapłodnieniu. Jednak wówczas jego skuteczność będzie zerowa ponieważ nie dojdzie do zablokowania owulacji w odpowiednim czasie.

W przypadkach nagłych nie tylko ginekolog może przepisać tabletkę dzień po. Receptę wypisze wielu lekarzy różnych specjalizacji w tym również z oddziału nocnego lub świątecznego. Jest możliwość uzyskania jej zarówno na miejscu w placówce jak i poprzez wizytę medyczną przez Internet.

Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną i czy jest skuteczna?

Stosowanie stosunku przerywanego, czy trzymanie się kalendarzyka nie zapewni 100% pewności, że stosunek płciowy nie doprowadzi do poczęcia dziecka. Tego typu „metody antykoncepcyjne” zawodzą.

Kiedy zdarzy się nam wypadek podczas stosunku np. pęknięta prezerwatywa lub damy ponieść się emocją i nie zadbamy o zabezpieczenia możemy skorzystać z tabletki dzień po. Powinniśmy zastosować antykoncepcję awaryjną również w sytuacji kiedy pominiemy przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej.

Zaleca się żeby przyjęły ją osoby, które zostały dotknięte przemocą seksualną, nawet w sytuacjach kiedy nie dojdzie do penetracji.

Ważne jest jednak by pamiętać, że należy zażyć ją w odpowiednim czasie. W zależności od leku dni, w których musi zostać przyjęta tabletka dzień po wahają się do maksymalnie trzech lub pięciu po niezabezpieczonym stosunku. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej ją weźmiemy tym lepiej. Zwiększy to ich skuteczność.

Przyjęcie tabletki dzień powoduje opóźnienie owulacji kobiety i nie pozwala na przedostanie się zarodka do komórki jajowej.

Tabletka dzień po osiąga najwyższą skuteczność kiedy jest przyjęta w przeciągu doby po niezabezpieczonym stosunku. Jednak nie możemy założyć, że działanie tabletek antykoncepcyjnych zawsze będzie 100%. Tabletkę EllaOne cechuje wyższa skuteczność w wysokości 99% przy przyjęciu tabletki dzień po w 24 godzinach po odbyciu stosunku płciowego. Tabletkę należy przyjąć więc jak najwcześniej jeżeli nie planujemy założenia w obecnej chwili rodziny.

Pozytywne działanie antykoncepcji awaryjnej warto jest potwierdzić testem ciążowym.

Tabletka dzień po przez Internet

Ze względu na to, że skuteczność tabletki dzień po jest zależna od momentu jej zażycia liczy się mocno czas. Umówienie się osobiście do lekarza niekiedy może być trudne jeżeli chcemy zdążyć przyjąć tabletkę dzień po w potrzebnym terminie. Odpowiedzą w rozwiązaniu problemu stała się e-recepta. Teraz nie musisz już stać w długich kolejkach.

Na początek przeprowadzana jest e-konsultacja, w wyniku której lekarz może przepisać receptę. Potrzebne będzie do niej uzupełnienie informacji medycznej o stanie zdrowia pacjentki. Ważne jest tu zaznaczenie ewentualnych alergii na jakąkolwiek substancję leku. Przed przyjęciem tabletki bądź pewna, że niezaszkodzi Ci. Jeżeli nie zostaną stwierdzone przeciwwskazania zdrowotne tabletka dzień po zostanie przepisana na recepcie zdalnie.

Wypisanie recepty e-recepty waha się od kilkunastu minut do kilku godzin.

Jest to też rozwiązanie dla osób, które wstydzą się poprosić osobiście o receptę na tabletkę dzień po. Teraz możesz uniknąć bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Pamiętaj jednak, że tabletka dzień po nie jest niczym złym jeżeli chcemy chronić się przed niepożądaną ciążą! Jednak zażyciu tabletki musi towarzyszyć wiedza.

W roku 2017 zmieniły się przepisy i mimo, że w innych krajach europejskich tabletka dzień po jest dostępna bez recepty, to w naszym państwie nie otrzymasz jej bez przyzwolenia lekarza. Żeby jednak zwiększyć dostępność antykoncepcji awaryjnej powstała inicjatywa Lekarze Kobietom, do której dołączają lekarze z całej Polski. Nie tylko dbają by była większa możliwość uzyskania tabletki dzień po, ale również edukują w zakresie metod antykoncepcji awaryjnej.

[metaslider id="18671"]
Poprzedni Dwa kroki do zdrowych i mocnych włosów z RADICAL® Regenerujący zabieg laminacji do włosów suchych i łamliwych
Następny Słodkie chwile z BeGlossy "No more diet!"