
Jak AI staje się coraz bliższe naszego życia?
Podpowie ulubione programy, zaproponuje interesujące produkty, przewidzi, jaka przyszłość czeka kłócące się pary. Sztuczna Inteligencja coraz śmielej wkracza do naszego życia i ten trend nie ustanie – mówią specjaliści z firmy TogetherData, zajmującej się wdrażaniem Sztucznej Inteligencji.
Intonacja, tempo, długość wypowiedzi – te dane zdradzają o nas więcej niż to, co mówimy i jak wyglądamy. Do takich wniosków doszli naukowcy po badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Opracowali algorytm, który przeanalizował dyskusje 134 par w ciągu dwóch lat – badając wyłącznie pliki audio, bez znajomości kontekstu wypowiedzi. Jak się okazuje, Sztuczna Inteligencja potrafiła z 80 proc. dokładnością przewidzieć, czy dany związek będzie trwać, czy też nie. Co istotne, psychoterapeuci rozumiejąc kontekst wypowiedzi, potrafili określić to jedynie w 75 proc.
To nie jedyne wykorzystanie AI w służbie miłości. Naukowcy z teksańskiego Uniwersytetu A&M opracowali opaskę, która analizując tętno, ton głosu i inne dane pochodzące od pary, potrafi przewidzieć, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia kłótni i ostrzega przed nadchodzącym napięciem.
Każdy prawie codziennie ma styczność ze Sztuczną Inteligencją. To ona na przykład decyduje, które z naszych maili trafią do spamu, który film w serwisie VOD nam polecić czy jakie wyświetlą nam się reklamy w Internecie. – mówi Michał Grams, prezes firmy TogetherData. Oczywiście jest coraz śmielej wykorzystywana w innych aspektach naszego życia, póki jednak tego typu funkcjonalności jak badanie ryzyka wystąpienia kłótni mają charakter eksperymentalny. Jednak z biegiem czasu staną się częścią życia codziennego.
Przyszłość, która nadeszła
Sztuczna Inteligencja już teraz ma bardzo duży potencjał i coraz częściej wykorzystywana jest życiu codziennym, a przykład eksperymentu w USA udowadnia, że jej możliwości stale są rozszerzane. Tak naprawdę przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak często ma do czynienia z AI. Bardzo popularne staje się wykorzystywanie inteligentnych urządzeń domowych – pozwalających na optymalne zarządzanie energią, czy też wspierających nas w codziennych obowiązkach, takich jak np. zakupy.
Sztuczna inteligencja ma mnóstwo zastosowań – nie tylko w codziennym życiu, ale też w biznesie. Pozwala zoptymalizować i zautomatyzować procesy tak, aby ulepszyć działanie przedsiębiorstw nawet o około 20% – dodaje Michał Grams. – Przykładowo, w prosty sposób analizując dane pochodzące z prognozy pogody, czy trendy z mediów społecznościowych, sztuczna inteligencja wykorzystana w firmach produkujących żywność może dopasować wolumen produkcji do zapotrzebowania – mówi.
Sztuczna Inteligencja to dział technologii, który ciągle się rozwija. Według agencji badawczej Markets and Markets branża sztucznej inteligencji w najbliższych latach będzie rozwijać się w średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 36,5 proc., by w 2025 roku osiągnąć wartość 190 mld dol.
***
TogetherData to pierwszy Data Science House w Europie. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu zintegrowanych rozwiazań opartych o sztuczną inteligencję i Big Data. TogetherData dostarcza gotowe usługi i autorskie rozwiązania typu smart data, które pozwalają na optymalizację procesów biznesowych oraz czerpanie finansowych i organizacyjnych korzyści, płynących z wielkich zbiorów danych. Badacze danych zatrudnieni w TogetherData świadczą również usługi konsultingowe oraz tworzą kompleksowe rozwiązania AI m.in. dla instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, e-commerce i retail. Więcej na: togetherdata.com