Bardzo często wybór metody antykoncepcji jest podyktowany przyzwyczajeniami, stanem zdrowia, trybem życia – także tego seksualnego oraz przekonaniami. Sposobów, by uniknąć ciąży czy też ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest bardzo dużo, więc po konsultacji z lekarzem można znaleźć opcję idealną. Z drugiej strony praktyka pokazuje, że prawie zawsze można dokonać zmiany. Niezmiennie dużą popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne. Jest ich na rynku bardzo dużo, co pozwala na dobre dopasowanie. Poza tym producenci mają szereg innych propozycji dla tych w stałych związkach, zabieganych czy też potrzebujący awaryjnego wsparcia.
Kiedy warto wybrać tabletki antykoncepcyjne?
Samo hasło antykoncepcja nie wywołuje zakłopotania i coraz więcej osób myśli o różnych metodach jak o pewnej oczywistości. Oczywiście niezmiennie najważniejszym aspektem staje się skuteczność. Niektóre opcje potrafią być zawodne, więc jeśli zależy nam na odpowiednim zabezpieczeniu, warto przeanalizować indeks Pearla, który jasno określa ryzyko zajścia w ciążę. Najskuteczniejsze wydają się być więc antykoncepcja hormonalna, implant czy spirala domaciczna, a do najmniej efektywnych zalicza się naturalne metody. Poza tym warto pamiętać o tym, że osoby, które nie mają stałych partnerów, powinny pomyśleć o podwójnym zabezpieczeniu. Poza stosowaniem antykoncepcji hormonalnej warto także chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową na przykład prezerwatywą.
Jakie środki chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Wiele osób decyduje się na mechaniczną metodę antykoncepcji. To przede wszystkim prezerwatywy. Z pewnością są cenione za dobrą dostępność, niską cenę i dość wysoką skuteczność. Są też łatwe do stosowania i zabezpieczają także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poza tym nie wymagają dobrej organizacji czy skrupulatności, co jest niezbędne dla bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej. Pojawiają się też takie rozwiązania jak krążki dopochwowe czy też kapturki naszyjkowe. Są umieszczane w pochwie przed stosunkiem seksualnym.
Dopasuj do siebie metodę antykoncepcji
Niezmiennie jednak wśród najpopularniejszych metod antykoncepcji w dalszym ciągu są tabletki. Zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów, a ich zadaniem jest blokowanie owulacji. Dzieli się je na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Panie decydują się też na stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Jest to bezpieczne dla organizmu, a hormony uwalniają się przez skórę. Wśród rodzajów antykoncepcji hormonalnej wymienia się także krążki. Zawierają dwa składniki aktywne, które uwalniane są w pochwie i wchłaniane przez jej nabłonek przez 3 tygodnie. Uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej. Inną opcją są zastrzyki antykoncepcyjne, które wykonuje się domięśniowo i działają przez trzy miesiące. Jak można się domyślać, jeśli nie będą nam służyć, to nie da się przerwać czy cofnąć działania antykoncepcyjnego przez ten czas.
Metody antykoncepcji awaryjnej
Na liście ważnych metod, które służą zapobieganiu ciąży, jest także antykoncepcja awaryjna. Jest ona stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Tak zwana tabletka dzień po ma największą skuteczność po przyjęciu jej w ciągu 24 godzin. Natomiast nie ma znaczenia dzień cyklu. Ta metoda antykoncepcji ma za zadanie uniemożliwić uwolnienie komórki jajowej do jajowodów i jej zagnieżdżenie się w endometrium. Kluczowy jest czas przyjęcia tabletki, więc dla wielu pań ważne jest to, by e recepta jak najszybciej pojawiła się w panelu pacjenta.