
Gdy rodzinę dotyka nałóg, wszystko inne schodzi na dalszy plan. Pojawia się strach, nierzadko przemoc i niepewność jutra. Bardzo często w społeczeństwie pokutuje przekonanie, że rodzina, w której pojawił się alkoholizm czy inny nałóg, to rodzina patologiczna. Być może dlatego, w obawie przed społecznym ostracyzmem, wiele osób cierpi w samotności. Partnerki alkoholików rzadko przyznają się do tego, z czym muszą się zmagać na co dzień.
1. Partnerki alkoholików – kim są?
2. Współuzależnienie kobiet: na czym to polega?
Powszechnie mówi się o tym, że alkoholicy potrzebują pomocy. To oczywiście prawda. Jednak gdzieś na dalszy plan spadają partnerki alkoholików, których również dotyka ogromne cierpienie. Próbują pomóc, walcząc o uzależnionego partnera, a przy tym także o całą rodzinę. Często na ich głowę spada zapewnienie bytu bliskim, zadbanie o dzieci, dom i pieniądze. O tym, ile przeszkód każdego dnia stoi na ich drodze, tak naprawdę wiedzą tylko one same.
1. Partnerki alkoholików – kim są?
Zostać czy odejść? Takie pytanie bardzo często dręczy partnerki alkoholików. Każda z odpowiedzi wydaje się niewłaściwa. Porzucenie osoby, która potrzebuje twojej pomocy, niewątpliwie wydaje się fatalnym rozwiązaniem. Pozostanie z kimś, kto destrukcyjnie wpływa nie tylko na siebie, ale i na ciebie, to również żadne wyjście. dlatego zdesperowane partnerki alkoholików próbują znaleźć trzecie wyjście, usiłując pomóc. Ale tu koło się zamyka, ponieważ ta pomoc bardzo często nie zmierza do niczego dobrego.
Partnerki alkoholików to prawdziwe supermenki. Silne, wszechmocne i niestrudzone. Zawsze potrafią wybawić rodzinę z opresji. A nawet jeśli nie potrafią, muszą znaleźć jakieś wyjście. Bo kto, jeśli nie one?
W rzeczywistości, chociaż rzadko się do tego przyznają, partnerki alkoholików czują się słabe i bezsilne. Nie mają czasu płakać lub też sądzą, że nie mogą tego robić. Nie mogą przecież zamartwiać się sobą, ponieważ mają na głowie dom, dzieci, finanse i pijącego męża.
2. Współuzależnienie kobiet: na czym to polega?
Bardzo często w takim związku pojawia się współuzależnienie kobiet. Jest to sposób reagowania na niewątpliwie silnie stresującą, traumatyczną wręcz sytuację, jaką jest życie z uzależnionym.
Każdy dzień sprawia, że sytuacja coraz bardziej się komplikuje, a partnerka alkoholika przestaje widzieć jakiekolwiek wyjście. Nie potrafi dostrzec siebie i swoich potrzeb, ponieważ skupia się tylko na partnerze i dzieciach, które musi chronić.
Należy sobie uświadomić, że również osoby współuzależnione potrzebują pomocy.