Odchudzanie, a posiłki: ile razy dziennie powinno się jeść?


ile razy dziennie powinno się jeść wyspa kobiet

Regularne jedzenie pozwala przyspieszyć metabolizm, co jest niezwykle ważne podczas odchudzania. Istnieją jednak wątpliwości dotyczące dokładnej liczby kalorii spożywanych w trakcie dnia. Ile powinno ich być?

Ile posiłków powinno spożywać się w ciągu dnia?

Jeśli chodzi o odchudzanie, posiłki powinny być spożywane regularnie. Na ogół stosuje się zasadę, że należy jeść co około 3-4 godziny, łącznie pięć razy dziennie. Chodzi tutaj o trzy główne posiłki oraz dwa uzupełniające, czyli drobne przekąski. Mowa tu o następującym układzie:

  • śniadanie,
  • drugie śniadanie,
  • obiad,
  • podwieczorek,
  • kolacja.

W ten sposób można zapewnić sobie odpowiednią ilość energii przez cały dzień. Takie rozwiązanie okazuje się korzystne zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.

Regularne spożywanie posiłków pozwala na przyjmowanie mniejszych porcji. Organizm nie przyzwyczaja się więc do dużych ilości jedzenia, dlatego można niemal całkowicie wyeliminować uczucie głodu. Najważniejsze jest jednak postawienie na odpowiednią kaloryczność spożywanych posiłków. Jeśli chcesz schudnąć, powinny one dostarczać mniej kalorii, niż spalasz każdego dnia. Dzienne zapotrzebowanie można obliczyć z wykorzystaniem internetowych kalkulatorów. Bazują one na takich informacjach jak płeć, wiek, wzrost czy aktywność fizyczna.

Trzeba jednak pamiętać, że liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia to kwestia bardzo indywidualna. Niekiedy rozkład dnia czy własne preferencje nie pozwalają na spożywanie aż pięciu dań. Jest to jednak wskazane głównie w przypadku dzieci i młodzieży, kobiet w trakcie ciąży i karmienia piersią, osób chorych na cukrzycę lub borykających się z zaburzeniami odżywiania. Regularne posiłki powinni spożywać także seniorzy.

Sposób na regularne posiłki, czyli catering dietetyczny

Nie wszystkie osoby mają czas i możliwości, by przygotowywać, aż pięć posiłków dziennie. Z tego powodu popularnością cieszą się cateringi dietetyczne. Z założenia obejmują one kilka potraw w ciągu dnia, dostarczanych rano prosto pod twoje drzwi. Poszczególne potrawy powstają z wykorzystaniem wysokiej jakości składników, komponowanych przez dietetyków.

Dieta pudełkowa jest przede wszystkim wygodna. Dzięki niej nie trzeba samodzielnie robić zakupów, planować i każdego dnia przygotowywać kolejnych posiłków. To duże ułatwienie głównie w przypadku osób aktywnych zawodowych. Często rano nie ma czasu na to, by stworzyć aż trzy posiłki na kolejne godziny – mówi specjalista z firmy Nice To Fit You, oferującej catering dietetyczny.

Catering dietetyczny pozwala na odciążenie się z wielu obowiązków każdego dnia. W ten sposób można jeść zdrowo i w odpowiednich ilościach, ale jednocześnie nie martwić się koniecznością przygotowywania jedzenia. Gotowanie często trwa bowiem godzinami, a tempo życia w obecnych czasach nie zawsze na to pozwala.

Zdrowa dieta odchudzająca bazuje na odpowiedniej liczbie kalorii i takim zbilansowaniu składników, by zaspokajać głód, a jednocześnie nie powodować uczucia przesycenia.

[metaslider id="18671"]
Poprzedni Najbardziej znane, zekranizowane książki Nicholasa Sparksa
Następny Jak pielęgnować włosy zimą?