Pilates to ćwiczenia, które według ich zwolenników sprawiają, że z niecierpliwością czekamy na kolejny trening. Trening, który nie tylko wysmukla i poprawia sylwetkę, ale i przynosi poczucie wewnętrznej równowagi i spełnienia.
Metoda Pilates od podstaw
Joseph Hubertus Pilates (1880 – 1967) to twórca metody, która zrewolucjonizowała świat fitnessu. Joseph Pilates był ortopedą i fizykoterapeutą, który ze względu na doświadczane problemy zdrowotne, z determinacją poszukiwał rozwiązań mających na celu poprawę zdrowia.
Pilates powstawał w latach 1920 – 1930. Ten wyjątkowy system ćwiczeń został nazwany od nazwiska jego twórcy, metodą Pilatesa. Początkowo wykorzystywany był przez tancerzy, szybko jednak zyskał popularność i ogólnoświatowy rozgłos.
Metoda Pilates znacznie się rozwinęła przez lata, jednakże jej podstawowy cel pozostał niezmienny – wzmocnienie tzw. centrum, czyli mięśni głębokich brzucha oraz kręgosłupa, które to warunkują prawidłową postawę ciała.
Podstawowe założenia pilates
Precyzja
W Pilatesie nie liczy się ilość, lecz jakość. Podstawą jest precyzja wykonywanych ćwiczeń.
Koncentracja
Trenując Pilates jesteśmy w pełni świadomi wszystkich swoich mięśni, od czubka głowy, aż po palce stóp. Świadoma kontrola ruchów ciała to kolejna ważna zasada Pilatesu.
Oddech
Skoordynowane, świadome oddychanie przeponą zapoczątkowuje ruch. Uaktywnia mięśnie głębokie i wzmaga koncentrację.
Skupienie
Wewnętrzne skupienie uspokaja wzburzony umysł. W Metodzie Pilates skupiamy się na okolicy jamy brzusznej, pleców i miednicy – tzw. centrum, które wpływa na pozostałe części ciała.
Płynność ruchów
Wszystkie ruchy w pilatesie są pełne gracji, płynne i łagodne.
Postawa ciała
Prawidłowa postawa ciała to natychmiastowy efekt pilates.
Holistyczne ujęcie
Pilates to trening holistyczny, zarówno dla ducha, jak i ciała. Odrębne grupy mięśniowe pracują jednocześnie, a skupienie na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń pozwala lepiej kontrolować ruch i wprowadza nas w stan zbliżony do medytacji.
Dla kogo?
Metoda pilates jest odpowiednia dla każdego – pozwala cieszyć się silnym i smukłym ciałem bez ograniczeń wiekowych. Nieważne, czy masz 20, czy 60 lat, każdy wiek jest dobry, by rozpocząć trening!
Program ćwiczeń dobierany jest indywidualnie, w zależności od naszej formy oraz poziomu zaawansowania. Każdy trening powinien być prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora, tylko wtedy można mieć pewność, że prawidłowo wykonujemy ćwiczenia.
Metoda Pilates wymaga sporego wysiłku. Jeśli jednak trening zostanie właściwie dobrany do naszych możliwości, wyrzut endorfin gwarantowany – stanie się przyjemnym nawykiem, który trudno będzie odpuścić, choćby na jeden dzień.
Korzyści metody
• Poprawa postawy ciała
• Poprawa krążenia
• Wzrost siły i elastyczności
• Bezpieczna rehabilitacja przebytych kontuzji i skuteczne zapobieganie nowym kontuzjom
• Poprawa koordynacji ruchowej i równowagi ciała
• Zmniejszenie poziomu stresu i napięcia nerwowego
• Rozluźnienie mięśni
• Poprawa świadomości ciała
• Ustabilizowanie kręgosłupa i zmniejszenie bólu pleców
• Poprawa samopoczucia
• Wysmuklenie sylwetki
„Dobra kondycja fizyczna jest niezbędna do szczęścia”
Joseph H. Pilates