fbpx
niedziela, 10 listopada 2024

Relacja małżeńska, w której występuje nadużywanie alkoholu przez męża, jest niezwykle trudna nie tylko dla uzależnionego.

Jest ona wyczerpująca fizycznie i psychicznie również dla żony, która często jest współuzależniona od nałogu męża. Jak się zachować i gdzie szukać pomocy? Postaramy się odpowiedzieć na te trudne pytania w poniższym artykule.

Współuzależnienie żony od pijącego męża

O co chodzi z określeniem współuzależnienia żony alkoholika, kiedy kobieta nie jest osobą uzależnioną od alkoholu? Tego określenia używa się głównie w kontekście relacji, jaka powstaje w takim związku. Żona alkoholika często wypracowuje sobie specyficzne zachowania, które w jakiś sposób łagodzą trudną sytuację związaną z uzależnieniem. Silny stres, lęk, czy zaburzenie poczucia bezpieczeństwa powodują, że żona zaczyna podporządkowywać swoje życie temu, w jaki sposób funkcjonuje mąż.

Mechanizm działania związków, w którym jedna z osób jest uzależniona zwykle działa tak samo. W życie małżonków zostaje wprowadzone rozbicie codzienności, relacji przez osobę uzależnioną. Osoba współuzależniona zaczyna przyzwyczajać się do takiego stanu i próbuje udawać, że nic się nie dzieje. Nienormalna sytuacja, która na początku była nie do zniesienia, staje się normalnością i codziennością osoby współuzależnionej.

Objawy współuzależnienia żony

Najczęstszym z objawów współuzależnienia żony jest zaprzeczenie, że mąż jest alkoholikiem. Wyparcie problemu jest objawem tego, że żona przyzwyczaiła się do nowej codzienności i nie zauważa tego, jak poważnym problemem jest uzależnienie męża.

Pozostałe objawy, które można przypisać współuzależnionej żonie, są np.:

  • poczucie niepokoju,
  • poczucie, że to ona jest winna sytuacji,
  • obrona męża przed rodziną,
  • zaprzeczanie prawdzie o rzeczywistości,
  • nieuzasadniona euforia,
  • nieustanne tłumaczenie, że dana sytuacja na pewno była tą ostatnią.

Jak zachowywać się wobec męża alkoholika?

Wiele żon, które żyją w relacji z mężem alkoholikiem, przejmują jego obowiązki. Jest to najczęstszy błąd, który nie pomaga ani jednej, ani drugiej stronie.

W takiej sytuacji żona powinna żyć własnym życiem i załatwiać swoje sprawy. Nie należy bronić męża za wszelką cenę i zamykać go w tak zwanej “szklanej kuli”. Jeśli jego nałóg powoduje, że jego sprawy stają się zaniedbane, powinien poczuć tego konsekwencje.

W sytuacji, gdy mąż nie pojawi się w pracy z powodu nałogu, powinien odczuć jej utratę. Przyjmowanie złudnych obietnic nie spowoduje, że nałóg zniknie. To często mylne nadzieje. Uzależniona osoba od alkoholu nie jest w stanie pozbyć się nałogu z dnia na dzień.

Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem?

Rozmowa z osobą uzależniona jest niezwykle trudna. Często można spotkać się z agresją lub brakiem chęci do rozmowy. Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać podczas rozmowy z mężem alkoholikiem:

  • rozmawiać z mężem alkoholikiem tylko wtedy, gdy jest trzeźwy,
  • próbować rozmawiać w spokoju,
  • prowadzić z mężem dialog, nie monolog,
  • próbować przekazać ważne informacje o chorobie i sposobie próby wyleczenia,
  • rozmawiać o faktach.

Gdzie szukać pomocy w sytuacji, kiedy mąż jest alkoholikiem?

Osoba uzależniona często nie jest w stanie rzucić nałóg własnymi siłami. W wielu przypadkach pomoc żony, przyjaciół, czy rodziny jest jedyną drogą do walki z nałogiem. Warto w takiej sytuacji szukać pomocy wśród specjalistów, których znajdziemy w ośrodkach leczenia uzależnień.

Nieoceniona jest siła, jaką osoba uzależniona może znaleźć w takiej terapii. W zależności od zaleceń można zapisać się na terapię indywidualną lub grupową. Często poznanie osób, które zmagają się z takimi samymi problemami, dają poczucie sensu i świadomości, że nałóg jest do pokonania.

Dodatkowo pomoc psychologiczna często jest niezbędna również dla osoby współuzależnionej. W ośrodku można otrzymać fachową wiedzę i wskazówki na temat tego, jak radzić sobie w ciężkich sytuacjach w walce z nałogiem, jak wspierać męża alkoholika oraz w jaki sposób radzić sobie z chwilami słabości.

Jak sobie pomóc, kiedy mąż alkoholik nie chce się leczyć?

W sytuacji, kiedy mąż alkoholik nie chce się leczyć, a sytuacja jest na tyle trudna, że uniemożliwia wspólne życie — żona alkoholika może szukać wsparcia w sądzie, który może skierować męża na przymusowe leczenie w zamkniętym zakładzie odwykowym.

W jaki sposób skierować męża na przymusowe leczenie?

W pierwszej kolejności żona powinna złożyć wniosek do gminy (odpowiedniej do zamieszkania uzależnionego męża). Jako załącznik do wniosku, powinna dołączyć wszystkie dokumenty, które pomogą komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych orzec w danej sprawie.

Uzależniony mąż zostanie poddany badaniu przez biegłego lekarza. Na podstawie tego wyniku komisja rzecze o tym, czy sprawa zostanie przekazana do sądu.

Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.
Poprzedni

Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela

Następny

Nowość! Musy owocowe Herbapol Muśnij sobie!

Zobacz również to: