Stereotypowo utarło się, że kryzys wieku średniego dotyka wyłącznie mężczyzn. W kulturze kryzys ten jest czymś sprowadzonym do żartu, co jest zupełnie nie słusznym podejściem. Kryzys wieku średniego istnieje, jest powodem dyskomfortu psychicznego i pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Najczęściej daje o sobie znać osobom w przedziale wiekowym 35-45 lat i może trwać zarówno miesiące, jak i lata. Kryzys wieku średniego może pojawić się jako skutek traumatycznych przeżyć, które otwierają nową erę w życiu – np. śmierć kogoś bliskiego bądź zwolnienie z pracy.
Kryzys wieku średniego – mężczyźni
W wieku około 40 lat pojawia się czas pierwszych refleksji. Jak daleko zaszedłem? Czy spełniłem swoje plany i marzenia? To często okres zmian w sytuacji rodzinnej – dzieci dorastają, opuszczają dom. Wrażenie niedostosowania dawnych celów do obecnej sytuacji i świadomość upływającego czasu sprawiają, że mężczyzna zaczyna zastanawiać się nad tym, co zrobić z resztą swojego życia.
Kryzys wieku średniego u mężczyzn charakteryzuje się dążeniem do realizacji marzeń, na które dotąd nie było czasu lub które nie były możliwe do spełnienia. Mężczyzna zaczyna zaniedbywać swoich bliskich, nadszarpując relacje z nimi. Skupia się wyłącznie na sobie i swoje potrzeby stawia na pierwszym miejscu. Takie zachowanie prowadzi do dalszych problemów natury psychologicznej.
Kryzys wieku średniego – kobiety
U kobiet podobnie jak u mężczyzn wiek około 40 lat to czas podsumowań. Kobiety przechodzą kryzys wieku średniego w nieco inny sposób. Wynika to ze społecznego przekonania o wartości kobiety zależnej od jej wyglądu czy zdolności do zdobycia określonego mężczyzny. Kobiety dotknięte kryzysem nabierają dystansu do bliskich, szukają młodszych partnerów, chcą nadać sobie nowy wizerunek dokonując dużych zmian w wyglądzie czy skupiając się na próbach „odmłodzenia”.
Kryzys wieku średniego u kobiet rzadko kiedy bywa nazywany w taki sposób – kobietę krytykuje się za nadmierne dążenie do uzyskania określonego wyglądu lub za zaniedbanie się, mało kiedy jednak stosuje się do opisania stanu kobiety kategorię kryzysu.
Jak walczyć z kryzysem?
Kryzys wieku średniego nie jest powodem do wstydu tylko przypadłością, z którą należy walczyć. Pomocna będzie psychoterapia, która pomoże pacjentowi rozliczyć się z przeszłością, pogodzić z upływem czasu, ale i zrozumieć, że ten konkretny, trudny psychicznie moment w życiu nie jest końcem tego życia.
Osoba w kryzysie potrzebuje wsparcia zarówno psychologa, jak i osób bliskich. Ich zrozumienie i cierpliwość może przynieść zbawienne skutki w procesie wychodzenia z kryzysu wieku średniego.