Kłucie i ból podczas przełykania może mieć różny charakter. Objawy te często pojawiają się w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie przy anginie ropnej. Za ich wystąpienie odpowiedzialne mogą być również choroby czynnościowe przełyku. Jeśli to możliwe na ból i trudności w połykaniu stosuje się leczenie przyczynowe, w przeciwnym razie postępowanie polega na łagodzeniu przykrych objawów. Jakie są domowe sposoby na kłucie w przełyku? Kiedy udać się do lekarza?
Odynofagia (ból przy przełykaniu) – charakterystyka
Gdy pojawia się silny ból przy przełykaniu śliny lub pokarmów, stan ten określa się mianem odynofagii. Odynofagia to inaczej bolesne połykanie – ból odczuwany jest za mostkiem, podczas przechodzenia kęsa pokarmowego przez przełyk. Najczęściej towarzyszy rozwijaniu się różnych stanów chorobowych, a podejrzenie, z jakim schorzeniem mamy do czynienia, można postawić na podstawie tego, jakie objawy mu towarzyszą [1,2].
Jakie są objawy odynofagii?
Najbardziej typowym objawem jest ból w górnej części przełyku, opisywany przez chorych jako kłujący, palący, piekący i kurczowy. Jeśli jest bardzo nasilony, może utrudniać przyjmowanie pokarmów, co prowadzi do utraty masy ciała. W przypadku problemów z przyjmowaniem płynów może z kolei dojść do odwodnienia [1].
Kłucie i ból w przełyku – przyczyny
Przyczyna kłucia w przełyku nie musi być groźna. Ból często jest spowodowany podrażnieniem przez pokarm.
Pozostałe możliwe przyczyny kłucia w przełyku i odynofagii to [1,2]:
- ciało obce w przełyku,
- oparzenie przełyku przez substancje drażniące,
- rak przełyku (nowotwór),
- dysfagia (zaburzenie przełykania),
- choroba refluksowa przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy),
- choroba wrzodowa żołądka,
- stan zapalny błony śluzowej przełyku,
- zwężenie przełyku,
- obecność guza w przełyku,
- uszkodzenie zwieracza przełyku,
- nerwica.
W przebiegu chorób przełyku i pozostałych jednostek chorobowych pacjenci mogą zgłaszać różne objawy, np. stan zapalny jamy ustnej i gardła, cofanie się treści żołądkowej, wrażenie zatrzymania się pokarmu w gardle lub przełyku, świszczący oddech, czkawka czy zgaga i wiele innych, a także objawy ogólne. Jeśli występują przewlekle, należy zgłosić się do lekarza i poddać diagnostyce.
Ból gardła przy przełykaniu a zakażenia
Częstą przyczyną kłucia w przełyku i problemów z połykaniem jest zapalenie błony śluzowej przełyku. Doprowadzić do niego mogą takie czynniki jak [1,2]:
- grzyby (Candida, Histoplasma, Blastomyces),
- wirusy (opryszczki, cytomegalii, niedoboru odporności),
- bakterie (prątek gruźlicy),
- nadżerki (w przebiegu choroby refluksowej przełyku),
- napromieniowanie (radioterapia),
- połykanie tabletki.
Częstą jednostką chorobową wywołującą ból gardła jest też COVID-19.
Leczenie problemów z przełykaniem
Z kłuciem, uciskiem i bólem w gardle często jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie w szczególności, gdy objawy wywołało zakażenie. Można stosować dostępne w aptece bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, łagodzące ból i obrzęk płukanki na gardło czy tabletki do ssania, np. Chlorchinaldin [3,4]. Chlorchinaldin na gardło działa przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów, przez co hamuje rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból [5].
Jeśli jednak zaczniemy skarżyć się na kłucie w gardle, zaburzenia połykania, cofanie się treści pokarmowej do gardła, wymioty czy utratę masy ciała, to w takim przypadku wskazana jest niezwłoczna konsultacja lekarska. Najprawdopodobniej trzeba będzie wykonać kilka badań takich jak RTG klatki piersiowej, badanie endoskopowe czy manometrię, na podstawie których lekarz postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.
Bibliografia:
Kotynia J., Małecka-Panas E., Dysfagia i odynofagia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.12 (dostęp: 2022.09.15.)).
Wiercińska M., Kudłacz P., Dysfagia (zaburzenia połykania) – objawy, przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50657,dysfagia-zaburzone-polykanie (dostęp: 20209.15.).
Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.09.15.)).
Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI wieku, 2018;1(4).
Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl (dostęp: 2022.09.15.).