fbpx
piątek, 8 listopada 2024

Jak wybielić żółte zęby i cieszyć się promiennym uśmiechem? Właściwa higiena nie tylko chroni zdrowie jamy ustnej, ale także zapobiega żółknięciu zębów. Aby uzyskać bielsze zęby niektórzy ludzie są gotowi spróbować wszystkiego, od pasty do zębów z węglem drzewnym do wodorowęglanu do wybielania zębów.

Jednak nie wszystkie metody są równe: podczas gdy niektóre są skuteczne i pozwalają mieć nieskazitelny uśmiech, inne mogą być ryzykowne i przynieść niewiele rezultatów.

Dlaczego nasze zęby stają się żółte?

Przed wypróbowaniem różnych rozwiązań, aby osiągnąć uśmiech swoich marzeń, ważne jest, aby wiedzieć, jak działa przebarwienie zębów. Pomaga to również określić, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. Istnieją dwa rodzaje przebarwień na zębach: przebarwienia zewnętrzne i wewnętrzne.

Zewnętrzne przyczyny przebarwienia są związane z naszym stylem życia, takim jak palenie tytoniu, kawa, herbata, garbnikowe wino lub przyprawy takie jak chili i kurkuma. Kolorowe pigmenty odkładają się na powierzchni zębów i przebarwiają je.

Bywa jednak i tak, że przyczyna przebarwienia ma podłoże naturalne. Pod szkliwem, które tworzy zewnętrzną powłokę zęba, znajduje się zębina, zwana również kością słoniową, która ma żółtawy kolor. Z wiekiem grubość szkliwa zmniejsza się z powodu zużycia: zębina, która twardnieje i staje się bardziej żółta, jest zatem z czasem coraz bardziej widoczna.

Jak wybielić żółte zęby? Zacznij od właściwej pielęgnacji

Istnieje rozwiązanie dla każdego rodzaju przebarwień! Kilka dobrych refleksów umożliwia złagodzenie przebarwień powierzchniowych, a tym samym usunięcie pigmentów, które gromadzą się na zębach. Pierwszy? Właściwa higiena jamy ustnej, co oznacza mycie zębów dwa razy dziennie i regularne wizyty u dentysty. Pielęgnacja to podstawa!

Zaleca się stosowanie elektrycznej szczoteczki do zębów, ponieważ lepiej usuwa ona przebarwienia powierzchniowe niż tradycyjna szczoteczka. Zaleca również wypicie szklanki wody po wypiciu kawy lub herbaty. To usuwa niektóre z garbników na powierzchni zęba. Odkamienowanie zębów i polerowanie mogą również łatwo leczyć zewnętrzne przebarwienia.

Wybielające pasty do zębów

Niektóre pasty do zębów znane jako „wybielające” mogą być przydatne w walce z przebarwieniami powierzchniowymi: większość z nich zawiera mikrorozpylony wodorowęglan, który umożliwia usunięcie przebarwień powierzchniowych i ograniczenie ich powstawania.

Inną opcją jest poleganie na efekcie optycznym, dzięki niektórym pastom do zębów, które sprawiają, że zęby wydają się bielsze. Tak jest w przypadku past czerwonych, które barwią dziąsła i tym samym zwiększają kontrast z zębami, tworząc wrażenie bieli, lub past niebieskich, które osadzają na zębach delikatną warstwę silikonu o niebieskawym zabarwieniu, dzięki czemu zęby stają się chwilowo bielsze dzięki odbiciu światła.

Wodorowęglan — sprzymierzeniec, którego należy używać z zachowaniem ostrożności

Chociaż wodorowęglan jest skuteczny w rozjaśnianiu powierzchni zębów, zaleca się stosowanie go z umiarem, ponieważ granulometria, innymi słowy wielkość ziaren, jest ważna, co może ostatecznie uszkodzić warstwę szkliwa. Dlatego zaleca stosowanie wodorowęglanu raz na dwa tygodnie, maksymalnie trzy tygodnie, nakładając odrobinę na szczoteczkę do zębów.

Wybielanie zębów w przypadku przebarwień wewnętrznych

W leczeniu wewnętrznych przebarwień zębów skuteczny jest tylko jeden produkt, wyjaśnia stomatolog: nadtlenek wodoru, który utlenia kolorowe pigmenty w zębach i w ten sposób je rozjaśnia. Jednak zanim się zdecydujemy, warto umówić się na wizytę u stomatologa, aby przeprowadzić odkamienowanie i polerowanie, a także sprawdzić stan zębów.

W czym problem? Jeśli jest ubytek, nadtlenek wodoru może wniknąć głęboko w ząb, dotrzeć do miazgi zębowej i stworzyć obumarcie. Jeśli masz zapalenie dziąseł, nadtlenek wodoru może je zaostrzyć odczuwalny ból.

Większość technik przerzedzania zębów to tzw. techniki ambulatoryjne. W tym przypadku wykonuje się wycisk na pacjencie w celu wykonania tacki, na którą nakłada się żel z nadtlenkiem wodoru. W zależności od stężenia nadtlenku wodoru, pacjenci noszą je przez trzy godziny lub całą noc przez 15 dni do czterech tygodni. Po trzech lub czterech latach konieczne jest wykonanie zabiegu przypominającego, ponieważ dochodzi do zmiany koloru zębów.

Aby mieć piękny, nieskazitelny uśmiech, niektórzy ludzie polegają na domowych zestawów wybielających. Jednak skuteczność wybielania nie jest taka sama, ponieważ stężenie nadtlenku wodoru jest regulowane. W zestawach do wybielania maksymalne stężenie środka aktywnego wynosi 0,1%, natomiast w gabinecie może wynosić nawet 6%.

Zastosowanie licówek stomatologicznych

Ważne jest, aby wiedzieć, że nadtlenek wodoru jest aktywny tylko na naturalnych zębach i nie działa na korony ceramiczne lub zrekonstruowane zęby. Ale to nie wszystko: produkty rozjaśniające nie są skuteczne w przypadku wszystkich rodzajów przebarwień.

Tak jest w przypadku szarych lub brązowych przebarwień warstwowych, które mogą wystąpić przy stosowaniu niektórych antybiotyków, takich jak tetracykliny.

Wybielanie nie pozwala na uzyskanie jednolitego koloru. Jedyny sposób na przywrócenie estetyki uśmiechu w tym przypadku? Licówki, czyli cienkie warstwy ceramiczne przyklejane do powierzchni zębów, które pozwalają uzyskać pożądany kształt i kolor.

Pasty do zębów z aktywnym węglem — produkt, na który należy uważać

Podczas gdy niektóre metody są skuteczne w wybielaniu zębów, inne mogą być ryzykowne. Zwiększyła się moda na pasty do zębów z aktywnym węglem, przedstawiane jako idealne rozwiązanie przeciwko żółtym zębom. Jednak żadne badania naukowe nie potwierdzają, że stosowanie past z aktywnym węglem może zmienić kolor samego zęba.

Może on jednak rozjaśnić zabarwienie powierzchni, ale uwaga: produkt ten sprzyja również erozji zębów, ponieważ ma działanie ścierne, które niszczy część szkliwa i może również powodować wrażliwość na ciepło i zimno. Dodatkowo, marki nie informują o stopniu ścieralności past węglowych. Z tych powodów nie zaleca się aktywnego węgla do wybielania zębów.

Mit soku z cytryny!

Niektórzy szukając sposobów, o tym jak wybielić żółte zęby i uzyskać jasny uśmiech, stosują sok z cytryny. To błąd! Zdecydowanie odradza się stosowanie tego owocu cytrusowego, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z wodorowęglanem. Kwasowość cytryny demineralizuje szkliwo poprzez tworzenie małych otworów. Dlatego należy pilnie unikać tej metody, która może spowodować uszkodzenie zębów.

Poprzedni

Moc leśnej kąpieli w domowym SPA. Aromaterapia z solą Mindful Forest marki Kneipp

Następny

CZYNNOŚCI RYTUALNE

Zobacz również to: