fbpx
niedziela, 3 marca 2024

Alergie skórne mogą pojawiać się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, wywoływane przez bardzo różne czynniki. Alergią nazywa się nadmierną reakcję organizmu na kontakt z alergenem, który nie wywołuje objawów u innych osób. Warto wiedzieć, jak rozpoznać alergię skórną, żeby móc ją jak najszybciej złagodzić, ukoić podrażnioną skórę i w ramach profilaktyki unikać czynnika, który wywołał taką reakcję. Nie ignoruj niepokojących objawów – mogą się one rozwijać, a nawet świadczyć o chorobie alergicznej, która wymaga odpowiedniego leczenia.

Nie lekceważ objawów alergii!

Pierwsze objawy alergii skórnej mogą wydawać się niegroźne, jednak nigdy ich nie lekceważ. Kiedy zauważysz niepokojące zmiany na skórze, postaraj się ustalić, co mogło je wywołać. Jakie są objawy alergii i kiedy zasługują one na uwagę? Wśród najczęstszych wymienia się głównie:

 • zaczerwienienie;
 • uporczywe swędzenie skóry;
 • uczucie pieczenia;
 • suchość i rogowacenie naskórka;
 • bezbolesne pęcherze;
 • wolno gojące się strupy.

Objawy alergii skórnej mogą być wywołane przez kontakt z różnymi alergenami. Im szybciej ustalisz, co wywołało zmiany, tym skuteczniej unikniesz podobnych reakcji skóry w przyszłości. Pamiętaj, że wiele alergii skórnych wynika z tak zwanych chorób alergicznych, które mogą wymagać odpowiedniej profilaktyki, a w trudnych przypadkach nawet leczenia. Częste zmiany alergiczne mogą świadczyć między innymi o atopowym zapaleniu skóry albo alergicznym wyprysku kontaktowym. Jeśli objawy alergii nie ustępują, rozprzestrzeniają się lub powodują silny dyskomfort, skonsultuj je z lekarzem, by wykonać niezbędne badania diagnostyczne.

Co powoduje alergie skórne?

Co może być powodem powstawania zmian na skórze wynikających z alergii? Wszystkie te czynniki nazywa się zbiorczo alergenami. Alergia skórna zwykle pojawia się po bezpośrednim kontakcie z alergenem w miejscu, w którym do tego kontaktu doszło. Warto jednak wiedzieć, że zmiany na skórze mogą towarzyszyć również objawom innych alergii, w tym na przykład wziewnym lub spożywczym. Ktoś z reakcją spożywczą na przykład na orzechy ziemne może zauważyć u siebie zmiany na skórze po ich spożyciu.

Wśród czynników, które najczęściej odpowiadają za alergie skórne, wymienia się między innymi:

 • składniki zawarte w kosmetykach do skóry jak barwniki czy konserwanty;
 • silne detergenty;
 • metale takie jak nikiel czy chrom pojawiające się na elementach odzieży i w biżuterii;
 • jad owadów;
 • niektóre leki, w tym nawet tak popularne jak aspiryna.

Łagodzenie objawów alergii na skórze

Jeżeli wiesz, jakie alergeny powodują pojawianie się zmian na skórze, przede wszystkim staraj się ich unikać. To podstawowy krok profilaktyki w przypadku alergii, dzięki któremu można unikać jej nieprzyjemnych objawów. Kiedy jednak objawy są uciążliwe, a unikanie ich trudne lub wręcz całkowicie niemożliwe, warto wdrożyć odpowiednie leczenie. W tym celu odwiedź alergologa, który potwierdzi, że zmagasz się właśnie z alergią skórną, sprawdzi, co powoduje takie reakcje i przepisze odpowiednie środki łagodzące.

Sposoby radzenia sobie z objawami alergii zależą od jej natężenia, miejsca występowania i alergenu, który je wywołuje. W łagodnych przypadkach wystarczy unikać alergenów. Zdarza się jednak, że reakcje organizmu wynikają z przewlekłej choroby alergicznej takiej jak atopowe zapalenie skóry, które wymaga odpowiedniej profilaktyki na co dzień.

Poprzedni

Z ręką na sercu

Następny

Głupiec

Zobacz również to: