Jak przygotowywać mleko modyfikowane dla dziecka?


jak przygotować mleko modyfikowane wyspa kobiet

Mleko modyfikowane jest preparatem podawanym dzieciom, które z różnych względów nie mogą być karmione piersią. Skład mieszanek musi być skomponowany tak, by jak najbardziej przypominał pokarm matki. Podobnie jak odpowiedni dobór składników w preparatach bardzo ważny jest prawidłowy sposób przygotowania mleka modyfikowanego dla dziecka. O jakich kwestiach należy pamiętać, szykując porcję pokarmu dla niemowlęcia?

Odpowiednia higiena

Przygotowując każdą porcję mleka modyfikowanego, należy zadbać o higieniczne warunki. Zanim przystąpi się do połączenia odpowiedniej ilości preparatu z wodą, trzeba starannie umyć ręce. Ponadto miarka służąca do odmierzania proszku, butelka oraz smoczek muszą zostać umyte, wyparzone we wrzątku albo poddane sterylizacji w specjalnym sterylizatorze. Wszystkie wymienione zabiegi pozwalają skuteczniej chronić delikatny organizm dziecka przed kontaktem z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Przygotowanie mleka zgodnie z zaleceniami na opakowaniu

Na opakowaniach mlek modyfikowanych producenci umieszczają instrukcję dotyczącą przygotowania porcji pokarmu dla dziecka. Należy postępować zgodnie z tymi zaleceniami – tylko wtedy można mieć pewność, że przygotowane mleko modyfikowane dostarczy niemowlęciu odpowiednią ilość składników odżywczych i będzie miało optymalną wartość energetyczną.

Nie należy przyrządzać pokarmu dla maleństwa, kierując się tylko wyczuciem przy dobieraniu proporcji albo podchodząc zbyt lekko do szczegółowych wytycznych. Zbyt wodniste mleko dla dziecka nie dostarczy mu odpowiednio dużo białka, tłuszczów, witamin, minerałów i innych składników niezbędnych do zdrowego wzrostu i rozwoju organizmu. Za gęsty pokarm okaże się z kolei nadmiernie kaloryczny i trudny do strawienia. Podanie mleka przygotowanego z pominięciem zaleceń producenta może sprawić, że maluch mimo karmienia będzie głodny albo przejedzony, co pogorszy jego samopoczucie.

W odmierzaniu odpowiednich porcji proszku pomaga miarka dołączona do opakowania mleka. Akcesorium ma objętość dostosowaną w ten sposób, by odsypanie odpowiedniej ilości preparatu było łatwiejsze i pozwalało uzyskać mleko o wartości odżywczej dopasowanej do potrzeb dziecka na określonym etapie rozwoju.

Właściwa temperatura wody łączonej z mlekiem modyfikowanym

Zanim doda się mleko w proszku do odpowiedniej ilości przegotowanej wody, należy zaczekać, aż osiągnie ona temperaturę wskazaną na opakowaniu mieszanki. Następnym krokiem jest energiczne wymieszanie składników.

Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane dodane do zbyt gorącej wody straci właściwości odżywcze. Oznacza to, że pokarmu dla dziecka nie należy gotować ani podgrzewać w kuchence mikrofalowej, by potem go ostudzić. Proszku nie można też dodawać do zbyt zimnej wody, dlatego że źle się rozpuści i powstaną grudki, które będą przeszkadzać dziecku, a nawet stwarzać zagrożenie przy przełykaniu.

Przygotowywanie mleka dla dzieci tylko bezpośrednio przed spożyciem

Mleko modyfikowane przygotowuje się wyłącznie bezpośrednio przed podaniem dziecku. Pokarm należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Niedojedzonego mleka nie można zostawiać na później. Pokarm, który miał kontakt ze śliną dziecka, nie nadaje się do ponownego podania. Bardzo szybko rozwijają się w nim bakterie mogące zagrażać zdrowiu maluszka. Jeżeli w trakcie karmienia lub po nim niemowlę zaśnie, trzeba zabrać butelkę od jego buzi i nie zostawiać mu smoczka z resztką mleka.

Po każdym użyciu proszku należy szczelnie zamknąć torebkę, w której się znajduje. Zawartość opakowania trzeba zużyć w ciągu miesiąca. Proszku nie można przesypywać do innych opakowań. Preparat przechowuje się w temperaturze pokojowej poniżej 25°C.

Przygotowanie mleka modyfikowanego wymaga zadbania o higieniczne warunki, właściwego przechowywania proszku oraz postępowania zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu mieszanki. Przestrzegając wyżej omówionych wskazówek, można podawać swojemu maleństwu pełnowartościowy pokarm sprzyjający rozwojowi młodego organizmu, a także zapewnić mu skuteczniejszą ochronę przed infekcjami i częścią dolegliwości gastrycznych.

[metaslider id="18671"]
Poprzedni Każda z nich
Następny Jak stosować olej tamanu?