fbpx
środa, 22 maja 2024

Dla dzieci zabawa jest przede wszystkim przyjemnością i stałym punktem dnia. Warto uczyć maluchy samodzielnej zabawy, bez udziału rodziców czy specjalnych zabawek. Jednak czasami można zaproponować dzieciom kreatywną rozrywkę, która pozwoli ciekawie spędzić czas i pobudzi wyobraźnię.

Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne pozwalają dziecku odkrywać świat za pomocą zmysłów – smaku, węchu, wzroku i słuchu. Maluch doświadcza, że woda jest mokra, lód jest zimny, a liście szeleszczą po nadepnięciu. Rodzice powinni stworzyć warunki do nauki i ułatwić zdobywanie wiedzy. Jedną z zabaw uwielbianych przez dzieci jest malowanie, które nie musi odbywać się wyłącznie za pomocą pędzli. Do tworzenia małych dzieł można również wykorzystać gąbeczki, folię bąbelkową, stemple z ziemniaka, kulki z folii aluminiowej, a przede wszystkim palce. Dziecko mając do wyboru wiele akcesoriów, poznaje ich fakturę oraz sprawdza, jakie efekty można uzyskać.

Domowe zabawy z dzieckiem wyspa kobiet

Kolejną zabawą sensoryczną jest poszukiwanie skarbów w pudle rozmaitości. Maluch nie będzie widział przedmiotów, a jednie ich dotykał. Należy włożyć do pudełka rzeczy o różnych kształtach czy fakturze. Mogą to być piórka, patyki, małe samochodziki, gumowe figurki czy folia bąbelkowa. Dziecko ma za zadanie opisać fakturę (np. miękki, twardy, szorstki) i nazwać przedmiot. Inną wersją zabawy jest schowanie w dużym pudełku niewielkich przedmiotów, a dziecko z zamkniętymi oczami ma znaleźć wskazaną rzecz, np. ołówek.

Domowe zabawy z dzieckiem wyspa kobiet

Nie można zapominać o zabawach z wykorzystaniem zmysłu powonienia. Zabawa w zapachowe zagadki jest bardzo prosta i angażująca. Do oddzielnych słoiczków wsypujemy intensywne w zapachu przyprawy, takie jak cynamon, kakao, liście mięty czy skórkę cytryny. Dziecko ma za zadanie podzielić słoiki na te, które pachną dla nich ładnie lub brzydko, a w innej wersji – połączyć w pary takie same zapachy w słoiczkach.

Domowe zabawy z dzieckiem wyspa kobiet

Zabawy sensoryczne do ważny element nurtu Montessori, w ramach którego nauko odbywa się poprzez zabawę, co pozwala dziecku samodzielnie odkrywać świat. Dzięki Programowi Nestlé Baby&me rodzice mogą poznać nie tylko cenne wskazówki dotyczące tego nurtu i rozwijających zabaw, opieki czy rozwoju dziecka, lecz także porady dotyczące zdrowego żywienia. Co więcej, opiekunowie mają dostęp do licznych benefitów i konkursów z nagrodami, a także możliwość testowania produktów oraz otrzymywania darmowych próbek produktów Nestlé.

Kreatywne gotowanie

Dzieci od najmłodszych lat obserwują rodziców podczas przygotowywania posiłków i chcą ich naśladować. Zabawa w gotowanie rozwija zdolności manualne maluchów. Ugniatanie ciasta, mieszanie, wykrawanie i inne czynności mają wpływ na rozwój motoryki małej, zręczności oraz chwytności palców. Wyobraźnia dzieci nie ma granic, dlatego podczas zabawy można wykorzystać zabawkowe akcesoria do gotowania. Niezbędnik małego kucharza zawiera plastikowe lub drewniane garnki, patelnie, sztućce i talerze. Dostępne są również kuchnie dla maluchów z imitacją zlewu, piekarnika i palników. Uzupełnieniem kuchni mogą być urządzenia do gotowania, np. tostery czy mikrofalówki w miniaturowym wydaniu. Wspólnie z rodzicem dziecko może także stworzyć własną kuchnię z klocków i wykorzystać do zabawy lalki lub figurki. Takie aktywności wzbogacają wyobraźnię i pobudzają kreatywność malucha.

Dla dzieci kuchnia to tajemniczy świat dorosłych, do którego też chcą mieć dostęp. Przygotowywanie posiłków przez pociechę jest nie tylko świetną zabawą, ale jednocześnie nauką. Można zaangażować malucha w wałkowanie ciasta, wykrawanie wzorów z owoców czy lepienie pierogów. Podczas wykonywania takiej czynności małe rączki uczą się dokładności i precyzji. Przygotowywanie prawdziwych posiłków to również lekcja zdrowego odżywiania. Dlatego kolejną zabawą może być zgłębianie przez dziecko tajników zbilansowanej diety. Podczas gotowania rodzic może przekazać dużo cennej wiedzy, np. które części warzyw są jadalne i jak je zdrowo przyrządzać. Można również dawać dziecku do posmakowania różne owoce – maluch z zamkniętymi oczami będzie zgadywał, co to za owoc.

Warto wiedzieć, że zabawa w gotowanie ma duży wpływ nie tylko na pobudzanie kreatywności, lecz także na rozwój emocjonalny maluchów. Wspólnie włożony trud w przyrządzanie posiłków zacieśnia więzy między członkami rodziny.

Stare zabawy w nowej odsłonie

Kiedy wyczerpią nam się pomysły na kreatywne zabawy, warto nieco zmodyfikować te tradycyjne. Zamiast rysowania kredkami można dziecku zaproponować tworzenie prac plastycznych za pomocą tzw. rosnących farb. Do przygotowania mikstury będą potrzebne trzy składniki – po jednej szklance soli, mąki oraz wody. Wystarczy w miseczce połączyć sól i mąkę, a następnie wlać wodę i wymieszać za pomocą trzepaczki lub mikserem na wolnych obrotach. Tak przygotowaną masę należy rozlać do oddzielnych pojemniczków i zabarwić na różne kolory za pomocą farb plakatowy lub barwników spożywczych.

Powstałymi farbami dziecko może stworzyć dowolny obraz na kartce papieru. Jednak to nie będzie zwykły malunek – pracę należy włożyć do kuchenki mikrofalowej na pół minuty: w trakcie podgrzewania farbki rosną, a po ostygnięciu wysychają i twardnieją, tworząc wspaniały efekt 3D. Malowanie rosnącymi farbami pobudza dziecięcą kreatywność, a sam efekt rośnięcia jest często powodem ekscytacji i zaskoczenia. Maluchy będą chciały tworzyć kolejne obrazki, wymyślając coraz ciekawsze dzieła.

Przeprowadzanie prostych eksperymentów ze starszymi dziećmi

Zabawa w domowe laboratorium to świetna propozycja dla dzieci, które są spragnione wiedzy i lubią odkrywać świat. Pierwszym pomysłem na domowy eksperyment jest lampa z lawą. Będą potrzebne przezroczysta plastikowa butelka, woda, olej, tabletki musujące oraz barwnik spożywczy. Należy napełnić butelkę wodą do ¼ jej wysokości, a następnie uzupełnić olejem prawie do pełna. Teraz wystarczy dodać kilka kropel barwnika spożywczego i obserwować, jak kolor przenika przez olej. Następnie do butelki wrzucamy tabletkę. Gdy powstaną bąbelki podstawiamy butelkę blisko światła lub podświetlamy latarką – lampka z lawą gotowa. Pęcherzyki powietrza unoszą do góry kolorową wodę, tworząc spektakularny efekt.

Kolejny eksperyment to ciecz nienewtonowska. Należy wsypać mąkę ziemniaczaną do miski, zalać odrobiną wody i wymieszać. Gdy mieszamy masę w dłoniach nabiera plastyczności, dzięki czemu można z niej uformować kulkę. Mieszanka wraca jednak do swojej pierwotnej postaci, gdy przestaniemy zagniatać ją w dłoniach. Ten eksperyment pokazuje, jak zachowują się substancje nienewtonowskie, gdy używamy wobec nich siły.

Zabawy z dzieckiem w domu mogą być wspaniałą przygodą. Nie tylko dostarczają najmłodszym rozrywki, lecz także pobudzają wyobraźnię, kreatywność, kształtują zdolności manualne i rozwijają motorykę małą.

Poprzedni

Afirmacje dla kobiet. Jak je budować?

Następny

Pielęgnacja Cery Jesienią: Tajemnice Pięknej Skóry

Zobacz również to: