fbpx
sobota, 20 lipca 2024

Dzieci są najwierniejszymi naśladowcami dorosłych, dlatego to właśnie rodzic jest odpowiedzialny za nawyki jakie jego pociecha wyniesie z domu i czy dalej będzie je kontynuować, gdy podrośnie. Dotyczy to również prawidłowej higieny jamy ustnej, bo czym skorupka za młodu, tym na starość… będzie miała zdrowe zęby!

Jeśli dbasz o zdrowie swojego dziecka, to pamiętaj, aby również i higiena jamy ustnej nie była pominięta. Wizyty u dentysty czy mycie zębów nie są niestety uwielbiane przez dzieci, więc tutaj musisz wejść Ty – rodzic, wróżka zębuszka, która odczaruje strach przed stomatologiem i pokaże, że dbanie o zęby nie wiąże się z niczym przerażającym, a wręcz przeciwnie – daje efekt zdrowych ząbków i pięknego uśmiechu. Dlatego już od najmłodszych lat, pokazuj swoim pociechom jak myć zęby i wytłumacz, że odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej wpływa na zdrowie całego ciała, prawidłowy rozwój oraz dobre samopoczucie.

Świeć przykładem

Dzieciom szybciej wejdą w krew prawidłowe nawyki czyszczenia zębów, gdy będą je mogły u Ciebie naturalnie obserwować. Pamiętaj więc, że codzienne mycie zębów przez odpowiednią ilość czasu (min. 2 minuty), używanie nici dentystycznej lub SOFT-PICKS®, a także regularne kontrole stomatologiczne powinny być stałą częścią nie tylko życia dziecka, ale również i Twojego.

Rodzicu, dopomóż

Pewnie nie raz sam zapomniałeś o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, dlatego tym bardziej ucząc dziecko prawidłowej pielęgnacji zębów, zwróć uwagę, aby nie zapominało o tym pierwszym, bardzo ważnym kroku. Dzieci, w początkowych etapach życia, będą potrzebowały Twojej pomocy przy wyczyszczeniu tych trudno dostępnych miejsc.

W tym celu idealnie sprawdzą się specjalne, gumowe szczoteczki o wyjątkowej miękkości i wydłużonej rączce jak GUM® SOFT-PICKS® PRO https://www.sunstargum.com/pl-pl/produkty/szczoteczki-miedzyzebowe/gum-soft-picks-pro.html, które ułatwią „posprzątanie” zakamarków w buzi dziecka z cząstek jedzenia i zgromadzonej płytki bakteryjnej. Starszym dzieciom można za to pokazać jak odpowiednio używać nici dentystycznej czy również gumowych szczoteczek jak GUM® SOFT-PICKS® COMFORT FLEX MINT https://www.sunstargum.com/pl-pl/produkty/szczoteczki-miedzyzebowe/gum-soft-picks-comfort- flex-mint.html. Musisz mieć jednak pewność, że dzieci będą umiały się nimi prawidłowo posługiwać i nie zrobią sobie krzywdy, dlatego pamiętaj, aby koniecznie dopasować je do dojrzałości dziecka!

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…

Codzienna rutyna mycia zębów będzie dużo przyjemniejsza dla dzieci, gdy będą używać przedmiotów, które same sobie wybrały. Pojedzcie na zakupy, aby razem dobrać wyprawkę do mycia zębów, pamiętając by szczoteczka i pasta były dopasowane do wieku Twojej pociechy i wielkości jamy ustnej. GUM® posiada w swojej ofercie dedykowaną linię produktów dla dzieci, o przyciągającym, kolorowym designie, a przede wszystkim dostosowaną do szczególnych potrzeb maluchów i dzieci.

Wyjątkowo mała szczoteczka GUM® BABY 0+ https://www.sunstargum.com/plpl/produkty/szczoteczki-do- zebow/gum-baby-szczoteczka-dozebow.html będzie świetną, pierwszą szczoteczką dla niemowląt i maluszków do 2 roku życia. Jej delikatne włosie jest doskonale przystosowane do masażu dziąseł i pierwszych ząbków Twojego maleństwa, a równocześnie pomoże nauczyć Ci wprowadzać prawidłowe nawyki dbania o zęby już od najmłodszych lat.

Kolejna szczoteczka GUM® KIDS 2-6 https://www.sunstargum.com/pl-pl/produkty/szczoteczki-dozebow/gum-kids-szczoteczka-do- zebow.html idealnie sprawdzi się dla już nieco starszych dzieci od 2 do 6 roku życia. Zabawna szczoteczka, dostępna w kilku kolorach, trafia w gusta maluchów i będzie im przypominać o porannej oraz wieczornej rutynie mycia zębów. Dodatkowo, zakup szczoteczki w tym wieku to najlepszy czas na wytłumaczenie dzieciom, dlaczego i jak należy dbać o higienę jamy ustnej, skąd się bierze próchnica czy opowiedzenie o różnicy pomiędzy mleczkami a stałymi zębami.

Z kolei dla dzieciaków wieku od 6 do 9 lat została opracowana szczoteczka GUM® JUNIOR 6-9 https://www.sunstargum.com/pl-pl/produkty/szczoteczki-do-zebow/gum-junior-szczoteczka-dozebow.html. Szczoteczki GUM® do samodzielnego użytku przez dzieci, posiadają również bardzo ważny element – przyssawkę na końcu szczoteczki, dzięki której nie będzie rzucona w kąt łazienki, ale zawsze będzie stała na baczność przypominając dziecku o myciu ząbków.

A jaką pastę dla dzieci wybrać?

Najlepiej taką, która świetnie chroni zęby i równie dobrze smakuje!

GUM® KIDS 3+ Pasta do zębów https://www.sunstargum.com/pl-pl/produkty/pasty-do-zebow/gum- kids-pasta-do-zebow.html o pysznym, truskawkowym smaku, posiada delikatną formułę dostosowaną do mleczaków. Za to GUM® JUNIOR 6+ Pasta do zębów https://www.sunstargum.com/plpl/produkty/pasty-do-zebow/gum-junior-pasta-do-zebow.html jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6 lat i starszych. Zapewni ona ochronę dziąseł i wzmocnienie zębów stałych w ich kluczowej fazie wzrostu, wyśmienicie przy tym smakując tutti-frutti. Dla dzieci od 6 lat w portfolio GUM® znalazł się również specjalny GUM® JUNIOR 6+ Płyn do płukania https://www.sunstargum.com/pl-pl/produkty/plyny-do-plukania/gum-junior-plyn-do-plukania.html, który dodatkowo ochroni ząbki dzieci.

Nauka przez zabawę

Jak sprawić by mycie zębów było dla dzieci frajdą, a nie przykrym obowiązkiem? Zamień ten czas we wspólną zabawę! Fajna piosenka albo rymowanka o myciu zębów na pewno umili tę czynność – możesz ją wymyślić wspólnie z dzieckiem czy posiłkować się YouTubem, gdzie znajdziesz wiele propozycji, a nawet specjalnych, instruktażowych filmików dla dzieci na temat pielęgnacji jamy ustnej.

Postaraj się też zainteresować dziecko zabawnymi ciekawostkami na temat zębów ludzi i zwierząt – Ile był wart ząb Isaaca Newtona? Które zwierzę ma najwięcej zębów? (ofiodon – ryba z aż 555 zębami!!). Odkryjcie ten świat razem. Możesz też przemienić rytuał mycia zębów w czyszczenie domku krasnoludka albo wyganianie potworów z buzi – to już brzmi bardziej ekscytująco niż zwyczajne „mycie zębów”, prawda?

Zanim Twoje dziecko nauczy się prawidłowej higieny jamy ustnej, na pewno minie trochę czasu. Pozwól na to i jemu, i sobie. Nie śpiesz się i konsekwentnie poświęcaj czas na naukę, aż mycie zębów stanie się nawykiem towarzyszącym mu w codziennej higienie. Wszak stałe zęby są przecież na całe życie, więc im szybciej Twoje dziecko się przekona, że musi o nie porządnie dbać, tym lepiej!

Produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz całą linię do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci i dorosłych znajdziesz w ofercie marki GUM – nagrodzonej przez konsumentów w ogólnopolskim konkursie Złotym Laurem Konsumenta 2023 w kategorii Jakość i innowacyjność – Specjalistyczne produkty do jamy ustnej.

Poprzedni

SPA z kawą i wanilią

Następny

Zwierzęca księga rekordów

Zobacz również to: