Czy wolno nosić soczewki przy chorobach oczu?


soczewki wyspa kobiet

To pytanie zadają sobie osoby z wadą wzroku, które zdecydowanie wolą soczewki od noszenia okularów. Wiele pytań budzi jednak fakt, czy mogą nosić je osoby z chorobami oczu. Ten artykuł rozwieje jednak wszystkie Twoje wątpliwości!

Jakie są najczęstsze choroby oczu?

W dzisiejszych czasach zdominowanych przez monitory i ekrany urządzeń elektronicznych, lekarze coraz częściej diagnozują wady, schorzenia i choroby oczu. Wśród najczęstszych z nich są: zapalenie spojówek, zespół suchego oka, astygmatyzm, prezbiopia.

Czym objawiają się najczęstsze choroby oczu?

Bardzo ważne jest, aby znać objawy najpopularniejszych chorób oczu, które pozwolą Ci zdiagnozować niepokojące objawy dużo wcześniej. To pozwoli w odpowiednim momencie zwrócić się do specjalisty, a tym samym wybrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Oto nazwy najpopularniejszych schorzeń wraz z krótkim omówieniem objawów:

  • Zapalenie spojówek

Oko może łzawić i swędzieć, a także być zaczerwienione i obrzmiałe. Częstym objawem jest również produkcja wodnistej i lepkiej wydzieliny,

  • Zespół suchego oka (DES)

Jak wskazuje sama nazwa problemem jest suche oko. Często dochodzą do tego inne powodujące dyskomfort objawy, czyli: obrzęk, zaczerwienie, łzawienie, uczucie kłucia i pieczenia. Wszystko to przekłada się na gorszą jakość widzenia, ponieważ często jest ono rozmyte,

  • Astygmatyzm

To bardzo powszechna wada wzroku, która może zostać zdiagnozowana w każdym wieku. Największy dyskomfort powoduje niewyraźne widzenie na każdą odległość. Często towarzyszy mu krótkowzroczność lub nadwzroczność,

  • Starczowzroczność (inaczej nazywana prezbiopią)

Zmiany w soczewce wewnątrzgałkowej są naturalne, co sprawia, że staja się ona grubsza i bardziej sztywna. Standardowo przyjmuje się, że pojawia się ona ok. 40 roku życia, ale nie jest to reguła. Cechą charakterystyczną jest zamazane widzenie, uczucie zmęczenia oczu, kłopoty z przeczytaniem małej czcionki,

  • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Wyróżniamy 2 rodzaje tego zwyrodnienia i są to: AMD suche, które rozwija się wolniej, ale konsekwencją jest upośledzenie widzenia. Drugim rodzajem jest AMD wysiękowe (mokre), które rozwija się szybciej i wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami upośledzenia widzenia.

Wymienione powyżej schorzenia i choroby występują bardzo często, ale nie są one jedynymi, na które skarżą się pacjenci. Coraz częściej diagnozowane choroby oczu to również jaskra i zaćma.

Czy można nosić soczewki w trakcie stanów zapalnych oczu?

Przede wszystkim należy odróżnić przejściowe problemy z oczami, takie jak alergie i stany zapalne od przewlekłych chorób oczu. W przypadku przejściowych problemów (np. przy zapaleniu spojówek lub zespołowi suchego oka), którym często towarzyszą zaczerwienienie i pieczenie, soczewki kontaktowe mogą jedynie pogorszyć sprawę i doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Soczewki kontaktowe a choroby oczu

Niezależnie od tego, jaką chorobę oczu zdiagnozowano u Ciebie, na pewno towarzyszy Ci chęć poprawy jakości widzenia. Wiele osób, a w szczególności tych aktywnych nie wyobraża sobie chodzenia w okularach. Między innymi dlatego taką popularnością cieszy się wygodniejsza alternatywa, czyli soczewki. Odpowiednio dobrane pozwalają polepszyć ostrość widzenia i polepszą komfort funkcjonowania na co dzień.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Samodzielna diagnoza choroby nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej oddać się w ręce specjalisty, który skonsultuje nasz problem i dobierze odpowiednie soczewki kontaktowe. Zadbaj o swoje oczy z Acuvue!

[metaslider id="18671"]
Poprzedni Nie wszystko zostaje w rodzinie
Następny Rwa kulszowa - najskuteczniejsze metody leczenia