fbpx
piątek, 11 października 2024

Wiele niepokojących dolegliwości pojawiających się u kobiet w ciąży to chwilowa niedyspozycja ustająca wraz z poczęciem dziecka. Jedną z takich sytuacji może być na przykład pogorszenie wzroku, które utrudnia wykonywanie codziennych czynności i negatywnie wpływa na samopoczucie. W takim przypadku na pewno warto udać się do specjalisty, który zbada nasze oczy i podejmie konkretne działania w kierunku poprawy widzenia.

Problemy z widzeniem w ciąży — czy powinny niepokoić?  

Wiele kobiet w ciąży skarży się na pogarszający się stan wzroku. Badania wskazują, że ciężko jednoznacznie powiedzieć, czy to właśnie błogosławiony stan przyczynia się do trwałego uszczerbku na zdrowiu, czy mają na to wpływ również inne czynniki. O to, czy pogarszający się wzrok w trakcie trwania ciąży powinien niepokoić przyszłe mamy, zapytaliśmy specjalistkę — Małgorzatę Leszczyńską, optyczkę i optometrystkę należącą do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Pacjentki pojawiające się w salonie optycznym lub gabinecie lekarskim rzeczywiście zgłaszają zaniepokojenie stanem swoich oczu.

Wśród najczęstszych dolegliwości wymienia się zaczerwienienie i pieczenie oczu wynikające ze zmniejszonej produkcji łez, obrzęki przy gałce ocznej oraz gorsze widzenie po zmroku. U części Pań stwierdza się również wystąpienie astygmatyzmu, czy krótkowzroczności. Nasza ekspertka uspokaja jednak, powołując się na badania, w których stwierdza się ustąpienie dolegliwości wraz z rozwiązaniem ciąży. Takie problemy pojawiają się w związku ze zwiększoną produkcją hormonów, jaką obserwujemy w tym błogosławionym okresie.   

Kiedy warto udać się do specjalisty?  

Jeśli dolegliwości utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, są bardzo uciążliwe, czy bolesne, to konieczna będzie wizyta u specjalisty, który zbada nasz wzrok. Optometrysta lub okulista będzie mógł na przykład sprawdzić ciśnienie wewnątrzgałkowe, lub stan siatkówki. Wizyty kontrolne powinny być koniecznością u osób ze wcześniej stwierdzonym astygmatyzmem, krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością ze względu na zwiększone ryzyko pogorszenia się wzroku.

Przyszłe mamy, które borykają się z takim problemem, często pytają, czy konieczna będzie wymiana obecnych okularów na nowe, dostosowane do potrzeb naszych oczu. Pani Małgorzata, wieloletnia specjalistka w dziedzinie optometrystki odpowiada, że z tą decyzją najlepiej poczekać do czasu zakończenia ciąży, kiedy jednoznacznie będziemy w stanie określić, czy pogorszenie wzroku ustąpiło, czy od teraz będzie naszą codziennością.   

Jak zadbać o oczy na co dzień?  

Warto pamiętać, że o oczy możemy zadbać każdego dnia, stosując się do kilku prostych wskazówek:  

  • wykonuj regularne wizyty u optometrysty lub okulisty,   
  • zadbaj o dietę, powinna ona być bogata w witaminę A, B i D oraz beta-karoten. Takie mikroelementy znajdziesz w zielonych częściach warzyw oraz rybach i orzechach. Pamiętaj, że dla bezpieczeństwa spożywane ryby powinny być poddane obróbce, nie należy zjadać ich na surowo,   
  • unikaj dźwigania — podnoszenie dużych ciężarów może powodować odklejanie się siatkówki,   
  • nawilżaj oczy.   

Wiele kobiet zastanawia się, czy w trakcie trwania ciąży może nosić soczewki kontaktowe. Blisko u 25% z nich występuje dyskomfort podczas ich użytkowania ze względu na zmniejszoną produkcję łez. Warto więc w tym czasie zrezygnować z noszenia soczewek i zostać przy tradycyjnych okularach.   

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/przyszla-mama-w-okularach-czyli-jak-ciaza-wplywa-na-jakosc-widzenia/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

Poprzedni

PRZEPIS NA MIŁOŚĆ WEDŁUG SWATCH!

Następny

Heroldowie Valdemaru

Zobacz również to: