fbpx
piątek, 19 kwietnia 2024

Biegunka potrafi pojawić się błyskawicznie i na pierwszy rzut oka – bez żadnego powodu. O ile dla osób dorosłych nie jest to problem aż tak duży, zwłaszcza że mogą one skutecznie pomagać sobie różnymi lekami, o tyle w przypadku dzieci i niemowlaków, szybka utrata płynów jest nie tylko znacznie ułatwiona, ale również bardziej niebezpieczna. Z tego powodu warto wiedzieć, co zrobić, gdy pojawi się u nich biegunka.

Czym jest biegunka i jakie są jej objawy?

Biegunka, podążając za definicją WHO, to trzy luźne lub płynne stolec w ciągu jednego dnia, lub wypróżnianie się dziecka znacznie częściej, niż miało to miejsce do tej pory. Sam stolec dzieci, zwłaszcza niemowląt, jest znacznie bardziej miękki, niż w przypadku osób dorosłych, co wynika oczywiście z tego, że dieta ich oparta jest bardziej na mleku, czyli płynie. Jeżeli jednak zauważmy, że stolec jest luźniejszy niż zawsze lub bardziej płynny, lub pojawia się znacznie częściej – w takim przypadku możemy zakładać, że nasze dziecko zaczyna mieć problemy z biegunką.

Co jest przyczyną biegunki?

Przyczyn biegunki może być bardzo wiele. Często należą do nich rozstroje żołądka lub różnorodne infekcje, zarówno te wirusowe, jak i również bakteryjne. Powodem może być również stan zapalny, nie tylko żołądka, ale również jelit, co jest powszechne zwłaszcza wśród dzieci i najmłodszych, którzy mają problem z kolkami. Powodem jest oczywiście wywołana infekcja.

Pamiętajmy, że biegunka jest poważna również dlatego, że nie zawsze występuje sama. Często, wraz z nią, jednak w zależności od tego, co jest jej powodem, pojawiają się również wymioty, bóle brzucha, gorączka lub stany podgorączkowe. Pamiętajmy, że połączenie biegunki i wymiotów sprawia, że o odwiedzenie się jest jeszcze prościej, stąd jest to wyjątkowo niebezpieczne połączenie. Kluczowe jest wtedy podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów.

Kliknij i dowiedz się więcej! → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/biegunka/

Ile trwa biegunka?

Najczęściej biegunka, nawet jeżeli występuje z innymi, powyższymi objawami, nie trwa dłużej, niż tydzień. Pamiętajmy jednak o tym, że o odwodnienie naprawdę nie trudno, stąd już trwająca kilka dni może powodować inne problemy. Pamiętajmy, że w przypadku biegunki, która się przedłuża, powinniśmy czym prędzej skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza gdy – podobnie jak teraz – jest on niezwykle ułatwiony, ponieważ wielu lekarzy może udzielić nam pomocy i rady nawet drogą telefoniczną. Podobnie z receptami – gdyby były konieczne, zostaną nam one wystawione w formie E-Recepty.

Jeżeli biegunka pojawia się u dziecka, które ma mniej, niż 6 miesięcy, nie możemy czekać aż 7 dni i powinniśmy czym prędzej zasięgnąć opinii lekarza. W takim wieku bowiem biegunka potrafi być skrajnie niebezpieczna i jako rodzice, musimy o tym pamiętać.

Odwodnienie – co musimy o nim wiedzieć i czemu jest takie groźne?

Jeżeli nasze dziecko cierpi na biegunkę, powinniśmy bacznie obserwować jego stan oraz sposób zachowywania się. Jeżeli pojawi się odwodnienie, w takim przypadku uda nam się to łatwo zauważyć. Pamiętajmy – odwodnienie może być skrajnie niebezpieczne dla najmłodszych!

Kliknij i dowiedz się więcej! → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/biegunka/

Do odwodnienia dochodzi, gdy organizm oddaje więcej wody, niż przyjmuje. Pamiętajmy również o tym, że w momencie, gdy doskwiera nam biegunka lub biegunka z wymiotami, woda, która dostarczana jest do organizmu, nie ma czasu się wchłonąć, podobnie jak sole w niej zawarte. Prowadzi to oczywiście do odwiedzenia, którego objawami są:

– senność i bierność dziecka,
– rzadsze oddawanie moczu.

Jeżeli zauważymy, że zachowanie dziecka się zmienia lub zaczyna rzadko oddawać mocz, czym prędzej musimy skonsultować się z lekarzem.

Podobnie będzie w przypadku, gdy nasze dziecko cierpi również na inne chory, gdy w stolcu dziecka lub w wymiotach (jeśli współtowarzyszą biegunce) pojawia się krew, jeżeli biegunka sama z siebie nie ustępuje po około 3 dniach i nie widzimy oznak poprawy sytuacji lub gdy dziecko dopada gorączka, a temperatura jego ciała przekroczyła 39 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, chociaż biegunka wydaje się problemem dość błahym, to może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza dla dzieci i noworodków, stąd nie bójmy się udać na konsultację lekarską z tym problemem.

Co pomaga podczas biegunki?

Kluczowe jest podawanie odpowiedniej ilości płynów. Powinna być to jednak głównie woda lub herbatki, unikajmy nie tylko soków owocowych, ale także wszelakich napojów gazowanych, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc naszemu dziecku. Jednocześnie, płyny powinny być podawane często i w niewielkich ilościach, by lepiej się wchłaniały.

Pamiętajmy również, jeżeli tylko dziecko ma odpowiednie apetyt, by podawać mu odpowiednią ilość pokarmów.

Nie zapominajmy również o odpowiednim uzupełnieniu i wzmocnieniu naszej mikroflory jelitowej, która może zostać nadszarpnięta podczas biegunki. Bakterie kwasu mlekowego, w tym Lactobacillus reuteri Protectis, będą znakomitym rozwiązaniem. Znajdują się one w produktach marki BioGaia, które zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby wzmacniały i uzupełniały mikroflorę jelitową.

Poprzedni

Wisienka na torcie. Szmaragdowe Żuki - serum z retinolem i witaminą C

Następny

Nowość od Bless Me Cosmetics – Serum Wygładzające Moonlight Oil! 21 naturalnych botanicznych składników z amarantusem w roli głównej.

Zobacz również to: