Profilaktyka stanowi kluczowy element dbania o swoje zdrowie. Regularne przeprowadzanie badań, zwłaszcza tych, na potrzeby których pobierana jest krew, pozwala monitorować to, co dzieje się z naszym ciałem i w razie konieczności odpowiednio szybko zareagować. Bardzo ważna jest interpretacja wyników, w przypadku których niepokojące bywają wskaźniki poniżej normy oraz te, które ją przekraczają. Nie inaczej jest w przypadku d-dimerów.
Czym są d-dimery?
Co kryje się pod tą nazwą? Nic innego jak dwie złączone ze sobą cząsteczki białka, które uczestniczy w procesie krzepnięcia. To ono jest odpowiedzialne za zatrzymywanie krwawień i regenerację oraz odbudowę tkanek. Pojawia się w organizmie wtedy, gdy konieczne jest rozpuszczenie skrzepu, który stanowi zagrożenie.
Zrozumiałe jest więc to, że d-dimery nie powstają w naszym ciele bez przyczyny, a ich zadanie jest jasno określone. Spora ilość wykazana w badaniach powinna zaniepokoić, gdyż jednoznacznie potwierdza, że w naszym ciele działo się coś niedobrego. Należy podkreślić, że d-dimery podwyższone nie świadczą wyłącznie o krwotokach. Najczęściej towarzyszą również:
- zawałowi serca,
- chorobom wątroby,
- wybranym nowotworom,
- stanom zapalnym,
- ciąży,
- infekcjom.
Pamiętajmy o tym, że u starszych osób przekroczenie normy zazwyczaj nie stanowi powodu do zmartwień, gdy nie towarzyszą mu żadne dolegliwości. Młodszym pacjentom z kolei rekomenduje się podjęcie działań mających na celu obniżenie ich poziomu. Co do nich należy i dlaczego warto potraktować to zalecenie poważnie?
Jak obniżyć poziom d-dimerów?
Istotne jest przede wszystkim określenie przyczyny problemu, a następnie wybranie metod służących do jego rozwiązania. Najważniejsze jest to, by wyniki niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Najczęściej medycy zalecają przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, których zadaniem jest rozrzedzenie krwi zapobiegające tworzeniu się kolejnych skrzepów i stymulowaniu organizmu do uruchamiania mechanizmów ich usuwania. Z reguły stosowana jest heparyna w zastrzykach, natomiast osobom, które wykazują skłonności do nadkrzepliwości, mogą zostać przepisane tabletki, jakie trzeba przyjmować profilaktycznie przez dłuższy czas.
Ogromnie istotne jest również zadbanie o to, by w naszym życiu pojawiły się dobre nawyki związane z odpowiednią ilością aktywności fizycznej. Powinna być ona dopasowana do posiadanej kondycji i możliwości. Oprócz tego pozytywne zmiany zauważymy gdy zadbamy o zdrową dietę, regularne nawadnianie się oraz unikanie wielogodzinnego siedzenia i stania w tej samej pozycji. Dobrze będzie spróbować też specjalnych uciskowych podkolanówek.
Dlaczego tak ważne jest dokładanie wszelkich starań ku temu, by poziom d-dimerów zmalał? To bardzo proste – powstawanie skrzepów, którym one towarzyszą, zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko i może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jest to również problematyczne u pań, które chcą przyjmować tabletki antykoncepcyjne albo znajdują się w trakcie terapii hormonalnej.