fbpx
piątek, 11 października 2024

Problem łamliwych włosów jest powszechny, zwłaszcza po zimie. Nasze włosy są zmęczone niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, ocieraniem się o czapki, kurtki i szale, suchym powietrzem w mieszkaniach i wieloma podobnymi kwestiami, które nieodłącznie związane są z okresem jesienno – zimowym. Ale łamliwe włosy to także wynik niektórych chorób i niewłaściwej diety. Jak więc sobie radzić z tym problemem i kiedy najlepiej udać się po radę do trychologa?

Dlaczego włosy się łamią?

O łamliwych i suchych włosach możemy mówić wtedy, gdy brak im odpowiedniego nawilżenia na skutek różnego rodzaju działań. Ten problem dotknął choć raz w życiu na pewno niejednego i niejedną z nas. Jednym z głównych powodów łamliwych i kruszących się włosów jest niewłaściwa, zbyt uboga w składniki odżywcze dieta. Dla włosów bardzo ważne są minerały takie jak żelazo, cynk oraz selen. Dlatego warto stawiać w codziennym menu na produkty, które je zawierają.

Bardzo istotne są także witaminy, zwłaszcza te z grupy B. Zbilansowana dieta to podstawa, jeśli naszym celem jest utrzymanie pięknych włosów oraz skóry i paznokci. Wszelkie niedobory żywieniowe prowadzą do tego, że włosy stają się kruche, ale mogą prowadzić nawet do ich wypadania, czego przykładem jest tzw. łysienie telogenowe spowodowane m.in. złym odżywieniem włosa.

Łamliwość włosów powstaje również na skutek niektórych chorób jak i przyjmowania leków. Kruche i łamliwe włosy to zmora tych, którzy walczą z chorobami tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu tarczycowego znacznie osłabia kondycję włosów. Niedoczynność tarczycy powoduje, iż włosy stają się kruche, matowe, szorstkie, brak im życia. Nadmierna łamliwość włosów oraz ich utrata może być także objawem choroby autoimmunologicznej, np. tocznia rumieniowatego, cukrzycy czy Hashimoto.

Tak samo może być w przypadku przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza tych stosowanych w chemioterapii, lecz nie tylko. Na osłabienie kondycji włosów wpływają także leki przeciwzakrzepowe, reumatologiczne, retinoidy, niektóre leki kardiologiczne i psychiatryczne, a także doustne środki antykoncepcyjne.

Osoby palące papierosy także powinny uważać, gdyż nikotyna znacząco oddziałuje na zdrowie włosa, sprawiając, iż staje się on suchy, mało witalny i podatny na kruszenie się. Podobnie działa woda basenowa, suche powietrze z suszarki, gorąca temperatura prostownicy, wiatr oraz zanieczyszczenia powietrza takie jak smog.

Jak dbać o łamliwe włosy?

Jeśli zauwazyłeś/aś, że Twoje włosy utraciły swoją sprężystość i witalność, stały się matowe i kruche, warto zacząć działać. Dobrym krokiem jest umówienie się na konsultację trychologiczną. Już na podstawie wywiadu z pacjentem dobry lub w innym mieście jest w stanie ocenić podłoże łamliwości włosów u pacjenta.

Gabinety trychologiczne oferują liczne zabiegi oraz kuracje, także takie mające na celu wzmocnienie kondycji włosów i ograniczenie ich łamania się. Trycholog zasugeruje także jak odpowiednio pielęgnować włosy i jakich kosmetyków używać, by cieszyć się mocnymi i lśniącymi włosami. Sprzymierzeńcem włosów jest krzem oraz kosmetyki i preparaty, które zawierają ten właśnie pierwiastek. Krzem jest budulcem skóry, włosów i paznokci. Jego niedobory w organizmie powodują wypadanie włosów, ich zwiększoną łamliwość oraz nadmierne rozdwajanie się końcówek.

Dbając o włosy, warto także wspomagać się złożonymi suplementami diety, które dzięki swojemu bogatemu składowi pozwolą odbudować kondycję włosów, a przy tym są bezpieczne. O polecane suplementy należy spytać trychologa – to właściwsze niż zażywanie ich na własną rękę.

Poprzedni

Księżycowe Miasto t.2 Dom Nieba i Oddechu

Następny

10. urodziny BeGlossy!

Zobacz również to: