fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Przepisy z octem jabłkowym znane są od setek lat! Naturalny ocet wytwarzany na bazie jabłek ma wiele korzystnych dla naszego zdrowia i urody właściwości. Jego liczne zalety znano już w starożytności, kiedy to używano go jako napoju poprawiającego trawienie i zwalczającego dolegliwości spowodowane przejedzeniem.

Za czasów Hipokratesa był on również stosowany jako środek bakteriobójczy. Stosowano go zewnętrznie do oczyszczania ran, ale również wewnętrznie jako antybiotyk. Ocet jabłkowy może pełnić również funkcję niezawodnego kosmetyku – wywiera korzystny, wielokierunkowy wpływ na naszą urodę!

Jak działa ocet jabłkowy?

Prozdrowotne właściwości octu z jabłek potwierdzają liczne badania naukowe. Dowiedziono między innymi, że obniża on poziom glukozy we krwi, jest więc polecany osobom cierpiącym na cukrzycę typu drugiego. Niezaprzeczalnie podnosi również sprawność funkcjonowania układu trawiennego. Ponadto sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Z tego powodu jest polecany przy wszelkich kuracjach detoksykujących organizm oraz w stanach przejedzenia, zwłaszcza produktami bardzo tłustymi.

Przepisy z octem jabłkowym dla urody

Tonik z octem do twarzy

Ocet stosowany zewnętrznie np. jako tonik do twarzy pomaga walczyć z trądzikiem i zmianami alergicznymi na skórze, ponadto wyraźnie odmładza, rozjaśnia i rewitalizuje cerę. Regularna kuracja tonikiem z wody z łyżką octu z jabłek wspomoże też walkę z przebarwienia skórne.

Wyszczuplająca kąpiel do ciała

Kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego to doskonały zabieg redukujący cellulit i silnie ujędrniający skórę. Znakomicie sprawdzi się w pielęgnacji skóry mało elastycznej, starzejącej się, a także tłustej, z licznymi niedoskonałościami – wypryskami, przebarwieniami, nadmiernym rogowaceniem. Ocet odświeża skórę, oczyszcza ją a przede wszystkim – działa ujędrniająco. Przepisy z octem jabłkowym gwarantują intensywną stymulację i błyskawiczne efekty!

Aby przygotować ujędrniającą kąpiel wystarczy dodać do wody 0.5 – 1 l octu jabłkowego. W trakcie kąpieli warto wykonać masaż całego ciała, zaczynając od stóp i kierując się w górę, w kierunku serca – taki zabieg nie tylko doskonale pielęgnuje urodę, ale i działa antydepresyjnie, pobudza i dodaje energii.

Tonik na włosy

Przepisy z octem jabłkowym do pielęgnacji włosów zapewnią Twoim włosom lustrzany blask, dogłębne odżywienie oraz pobudzą je do szybszego wzrostu. Przygotowanie toniku do włosów jest dziecinnie proste – wystarczy przepłukać włosy na zakończenie ich mycia wodą z dodatkiem łyżki octu. Efekt – gwarantowany!

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Niestety dowiedziono naukowo, że ocet jabłkowy bezpośrednio nie odchudza. To jedynie dosyć popularny, często rozpowszechniany ostatnimi laty mit. Ocet co prawda wspomaga procesy trawienne, ale nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej oraz szybkość metabolizmu.

przepisy z octem jabłkowym wyspa kobiet

Przepisy z octem jabłkowym dla zdrowia

Ocet jabłkowy powinny włączyć do swojej codziennej diety chorzy na nadciśnienie tętnicze, ponieważ sprzyja ustabilizowaniu jego poziomu. Ze względu na wysoką zawartość potasu (53 mg/100g) wpływa niezwykle korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Jako silny antyutleniacz niszczy również wolne rodniki w organizmie. Zapobiega więc rozwojowi wielu poważnych chorób w tym także tych nowotworowych oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Najlepsze efekty dla zdrowia osiągniesz pijąc codziennie rano i wieczorem szklankę letniej wody z łyżeczką od herbaty octu jabłkowego.

Kilkutygodniowa kuracja octowa to dobry pomysł pod warunkiem, że nie cierpisz na zapalenie błony śluzowej przełyka, wrzody żołądka i dwunastnicy czy refluks. Osoby chorujące na żołądek nie powinny używać octu jabłkowego, ponieważ podrażni on uszkodzone organy.

 

Poprzedni

3 najmodniejsze kolory tej jesieni!

Następny

A gdyby tak być bardziej eco?

Zobacz również to: