fbpx
czwartek, 28 marca 2024

Jesienią i wczesną zimą nietrudno o przeziębienie i inne infekcje wirusowe – zmienna temperatura w ciągu doby i wietrzna pogoda zaskakują nasz organizm, który może zareagować spadkiem odporności stając się łatwym łupem dla wirusów i bakterii.

Doskonałym sposobem na uodpornienie się jest codzienna porcja ruchu na świeżym powietrzu – w ten sposób szybko przyzwyczaimy się do zmieniającej się pory roku i przygotujemy na mroźną zimę. Warto również sięgnąć po naturalne preparaty uodparniające, i pamiętać o właściwym ubiorze – ciepłym, ale i odprowadzającym wilgoć na zewnątrz.

Jeśli dopadło cię przeziębienie, sięgnij po witaminę C, przygotuj herbatę malinową oraz.. wskocz do wanny pełnej aromatycznej wody!

OLEJKI ETERYCZNE W LECZENIU PRZEZIĘBIENIA

Olejki eteryczne można zestawiać m.in. w kąpieli, tworząc własne kompozycje zapachowe o dobroczynnym działaniu leczniczym – działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, łagodzą przeziębienie, kaszel, katar, stan zapalny zatok, zmniejszają bóle mięśni, działają rozgrzewająco. Najskuteczniejsze w leczeniu przeziębienia olejki to: eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy, sosnowy, świerkowy, lawendowy, cynamonowy, jodłowy.

Olejki eteryczne dodane do kąpieli wywierają dobroczynny wpływ na cały organizm. Zawarte w nich substancje lecznicze wnikają przez skórę i dostają się do krwioobiegu, są także wdychane wraz z unoszącą się parą.

Podstawowy przepis na kąpiel z olejkami eterycznymi jest bardzo prosty – kilka kropli olejku na wannę wody. Temperatura kąpieli nie może być zbyt wysoka, gdyż zmniejszy oddziaływanie substancji zawartych w olejkach. Pamiętaj, że po wkropieniu olejków do wody należy najpierw starannie wymieszać ją ręką, a dopiero potem zanurzyć się w kąpieli.

ROZGRZEWAJĄCA KĄPIEL NA PRZEZIĘBIENIE

Kąpiel ta doskonale mobilizuje funkcje systemu immunologicznego i pomaga obniżyć temperaturę w stanach podgorączkowych. Zastosowane w niej olejki zmniejszają katar i udrażniają zatoki nosowe, zwalczają infekcje górnych dróg oddechowych. Kąpiel świetnie pielęgnuje skórę!

  • 2 krople olejku tymiankowego
  • 2 krople olejku z drzewa herbacianego
  • 4 krople olejku cytrynowego
  • 1 kropla olejku eukaliptusowego

KĄPIEL NA KATAR I KASZEL

Kąpiel doskonale zwalcza wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych. Łagodzi ból zatok i udrażnia je, ułatwiając oddychanie. Ma działanie wykrztuśne i bardzo silne antyseptyczne. Olejek sosnowy w połączeniu z olejkiem eukaliptusowym to bardzo skuteczny duet zwalczający takie objawy przeziębienia jak katar, kaszel, ból głowy, bóle mięśni, uczucie rozbicia.

Kąpiel ta ma działanie osłabiające, dlatego zaleca się ją brać przed snem. Po kąpieli owiń się miękkim ręcznikiem i połóż się do łóżka – twoje ciało zacznie się mocno pocić wydalając szkodliwe toksyny.

  • 5 kropli olejku sosnowego
  • 4 krople olejku eukaliptusowego
  • 1 – ½ szklanki soli morskiej

Napełnij wannę ciepłą wodą – jej temperatura nie może być zbyt wysoka, gdyż zmniejszy efekt oddziaływania olejków eterycznych. Rozpuść sól w wodzie, następnie dodaj olejki eteryczne. Zanim zanurzysz się w kąpieli, zamieszaj ręką wodę.

TYMIANKOWA KĄPIEL NAPOTNA

Kąpiel w odwarze z tymianku to wypróbowany, zawsze skuteczny sposób na przeziębienie. Działa przeciwbakteryjnie, łagodzi ostry kaszel, działa rozkurczowo na oskrzela. Bezpieczna bez względu na wiek – polecana również dla dzieci! Działa pobudzająco, więc nie jest polecana zaraz przed snem.

  • 1/2 szklanki suszonego tymianku

Przygotuj mocny napar tymiankowy (pół szklanki suszonego tymianku zalać 2 litrami wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Przecedzić do wanny). Po kąpieli nie należy wycierać ciała, lecz owinąć się ręcznikiem i położyć do łóżka. Przez następną godzinę organizm zacznie bardzo się pocić, wydalając szkodliwe toksyny. Kąpiel można brać 1 raz dziennie.

MAGICZNA KĄPIEL Z IMBIREM

Połączenie oddziaływania eukaliptusa i imbiru w ciepłej kąpieli przynosi przyjemne uczucie rozgrzania i doskonale likwiduje bóle mięśniowe. Kąpiel udrażnia zatoki nosowe, zmniejsza katar, podnosi ciśnienie krwi, dodaje energii, działa silnie pobudzająco, likwiduje uczucie rozbicia towarzyszące przeziębieniu. Nie jest zalecana przed snem!

  • 5 kropli eterycznego olejku eukaliptusowego
  • ok. 1/2 – 1 łyżki mielonego imbiru

Do napełnionej bardzo ciepłą wodą wanny dodaj podane składniki. Pozostań w kąpieli około 10 minut. Po kąpieli dokładnie
spłucz ciało pod ciepłym prysznicem.

OLEJEK KĄPIELOWY NA PRZEZIĘBIENIE

Kąpiel idealna przy lekkiej infekcji – zmniejsza katar, łagodzi kaszel, działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, szybko leczy przeziębienie. Dodatkowo pielęgnuje skórę delikatnie ją natłuszczając.

  • 1/2 szklanki oliwy z oliwek
  • 5 kropli olejku eukaliptusowego
  • 5 kropli olejku tymiankowego

KORZENNA SÓL KĄPIELOWA DLA ZMARZLUCHÓW

Zastosowane w kąpieli składniki mają działanie silnie rozgrzewające i energetyzujące. Kąpiel silnie pobudza, podnosi ciśnienie krwi. Szczególnie polecana, gdy przemarznięci wracamy do domu – natychmiast rozgrzewa całe ciało, przynosząc przyjemne uczucie odprężenia. Jej cudowny, korzenny zapach znakomicie poprawia samopoczucie, pomaga utrzymać optymizm nawet podczas najbardziej pochmurnych dni!

Korzenna sól kąpielowa to doskonały pomysł na prezent – przygotuj większą jej ilość, wsyp do ozdobnego, szczelnie zamykanego słoja i przewiąż ozdobną taśmą, przywiązując do jej końców laskę cynamonu.

  • 1 szklanka soli morskiej
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • ½ łyżeczki mielonego imbiru
  • ¼ łyżeczki mielonych goździków

Jeśli czujesz, że kąpiel ma zbyt słabe działanie, zwiększ proporcje składników. Wystarczy 2-3 łyżki mieszanki na wannę wody, by poczuć przyjemne rozgrzanie całego ciała. Po kąpieli spłucz całe ciało pod prysznicem i wetrzyj w skórę balsam nawilżający.

SÓL MORSKA NA PRZEZIĘBIENIE

Przygotuj własną, profesjonalną sól kąpielową, która nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale i doskonale zwalcza objawy przeziębienia! Mieszanka zmniejsza katar, ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, zmniejsza ból zatok, mięśni i głowy, a przy tym jeszcze wspaniale pielęgnuje skórę.

Sól morska doskonały pomysł na oryginalny prezent! Przesyp ją do szczelnie zamykanego słoika, przewiąż ozdobną wstążką lub rafią i umocuj kilka muszelek.

  • 2 szklanki soli gorzkiej (sól epsom)
  • 2 szklanki gruboziarnistej soli morskiej
  • 1/8 szklanki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka oleju mineralnego
  • Olejek eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy (po 5 kropli każdego) – mieszanka o charakterze typowo leczniczym, lub olejek lawendowy (w ilości która nada pożądaną siłę zapachu) – delikatne działanie lecznicze, silne działanie relaksujące, wspaniałe efekty zapachowe!
  • Niebieski i/lub zielony barwnik spożywczy – 2-3 krople (opcjonalnie)

Do szczelnie zamykanej torebki plastykowej (najlepiej na suwak) wsyp sól i sodę oczyszczoną. Wymieszaj starannie składniki, mocno potrząsając torebką i lekko ją ugniatając. Dodaj olej mineralny i ponownie wszystko wymieszaj, dopóki olej nie zostanie rozprowadzony na grudkach soli. Otwórz torebkę i dodaj olejki eteryczne. Możesz również dodać kilka kropli barwnika spożywczego – dzięki temu twoja sól zyska piękny, morski kolor (wystarczy 2-3 krople, w przeciwnym wypadku mieszanka może zabarwić wannę).

Na koniec ponownie wymieszaj wszystkie składniki.

Sól przechowuj w torebce plastykowej, bądź przesyp ją do ozdobnego, szczelnie zamykanego słoja. Chroń przed wilgocią!

Przeziębienie wyspa kobiet

Nie należy stosować olejków eterycznych w trakcie ciąży! Olejki często powodują reakcje alergicznie – przed ich zastosowaniem należy zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową na niewielkiej partii ciała! Osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby serca, przyjmujące leki powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem olejków eterycznych!

Podane poniżej kąpiele przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych – chyba, że zaznaczono inaczej – i po konsultacji lekarskiej.

Poprzedni

Domowy syrop na przeziębienie i grypę

Następny

Cechy skóry suchej

Zobacz również to: