fbpx
piątek, 6 grudnia 2024

Naturalne sposoby na przeziębienie, które szybko postawią cię na nogi! Poza piciem naparów ziołowych, polecamy lekko strawną dietę oraz dużo odpoczynku.

Gorączka wzmacnia siły obronne organizmu, uodparnia i zwalczamy ją więc tylko wtedy, gdy przekracza 38,5 oraz trwa długo.
Możemy zakupić gotowe mieszanki ziół, jak również przygotować swoje, pamietajmy wtedy, aby przechowywać je w pojemnikach z ciemnego szkła lub puszkach, a pomieszczenie w którym stoją powinno być ciemne, suche i chłodne. Do pojemnika z ziołami koniecznie dołączmy przepis parzenia, skład mieszanki i datę ważności.

Herbatek ziołowych z reguły nie słodzimy, wyjątkiem są niektóre stosowane przy przeziębieniu: miód ma właściwości wspomagające proces leczenia. Pamiętajmy jednak, że miód jest wrażliwy na wysoką temperaturę i dodajemy go do herbatki dopiero po jej przestudzeniu.

Napar z kwiatów czarnego bzu

4 łyżeczki kwiatów bzu czarnego zalewamy 2 szklankami wrzątku. Przykrywamy, pozostawiamy na 15 minut do zaparzenia.

Napar z bzu czarnego ma działanie napotne, rozgrzewające i pobudza mechanizmy obronne organizmu. Aby był skuteczny należy wypić pół litra gorącego płynu, następnie położyć się do łóżka i porządnie wypocić. Po godzinie – dwóch wciąż ciepły prysznic.

Herbatka z kwiatów lipy

4 łyżeczki kwiatów lipy zalewamy 2 szklankami wrzątku. Przykrywamy na 15 minut i pozostawiamy do naciągnięcia. Wypijamy wciąż bardzo gorący płyn!

Domowe sposoby leczenia przeziębienia nie mogą obejść się bez lipy! Lipa działa przede wszystkim napotnie, przeciwbólowo i przeciwskurczowo. Doskonale uodparnia, możemy stosować ją zapobiegawczo, w czasie wzmożonych infekcji wirusowych – np. jesienią lub wiosną. Szykujemy wtedy 1 szklankę naparu i wypijamy ją wtedy lekko ciepłą, nie gorącą!

Lecznicza herbatka na przeziębienie

  • Potrzebne po dwie części kwiatów czarnego bzu, dzikiej róży i tymianku

Dwie czubate łyżeczki ziołowej mieszanki zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy pod przykryciem do naciągnięcia. Po lekkim przestudzeniu dodajemy sok z połowy pomarańczy. Herbatka jest szczególnie skuteczna gdy zastosujemy ją zaraz na początku infekcji.

Herbatka przeciwkaszlowa anyżowa

Anyż ma właściwości przeciwskurczowe, łagodzi kaszel. 1 łyżeczka rozgniecionych nasion anyżu zalewamy wrzącą wodą (1 szklanką) i odstawiamy na 15 minut do naciągnięcia. Letnią słodzimy miodem. Herbatkę pijemy nawet pięć razy dziennie.

Napar z babki lancetowatej

Napar z babki lancetowatej łagodzi suchy, męczący kaszel i umożliwia odrywanie się śluzu.

Dwie łyżeczki suszonych liści babki zalewamy 2 szklankami wrzątku i pozostawiamy na 15 minut pod przykryciem. Pijemy 3 razy dziennie wraz z dodatkiem miodu.

Tymianek na kaszel

Idealna przy kaszlu suchym i napadowym. Tymianek działa silnie wykrztuśnie, odkażająco i ściągająco.
Pobudza wydzielanie śluzu z oskrzeli, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny i łagodzi napady kaszlu. Można go również stosować do płukania jamy ustnej i gardła, np. przy anginie.

1 czubatą łyżeczkę tymianku zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy do przestudzenia. Studzimy, słodzimy miodem, pijemy 3 razy dziennie.

Napar z podbiału

Działa uspokajająco w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, łagodzi suchy i męczący kaszel.

2 łyżeczki liści podbiału zalewamy 2 szklankami wrzątku, przykrywamy, pozostawiamy na 15 minut. Przecedzamy i pijemy ciepły napar trzy, cztery razy dziennie.

Herbata szałwiowa na ból gardła

Szałwia łagodzi ból gardła, działa odkażająco i leczy zapalenia.

1 łyżeczkę szałwii zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Przy zapaleniu gardła pijemy co ok. godzinę 1-2 łyżki ciepłego naparu szałwii.

Prawoślaz – łagodzi suchy i męczący kaszel!

Prawoślaz działa osłaniająco, przeciwkaszlowo i wykrztuśnie.

2 łyżeczki korzenia prawoślazu zalewamy 2 szklankami wrzątku, przykrywamy i pozostawiamy na dwie godziny. Przecedzamy, lekko podgrzewamy i pijemy 3 razy dziennie. Herbatkę można lekko dosłodzić miodem.

Herbatka z fiołka trójbarwnego na zapalenie oskrzeli

2 łyżeczki ziela fiołka zalewamy 2 szklankami zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia. Zestawiamy z ognia, przykrywamy i pozostawiamy na 10 minut. Pijemy trzy razy dziennie wraz z odrobiną miodu.

Herbatka obniżająca gorączkę

  • weź po 2 części kwiatów czarnego bzu, kory wierzbowej, wiązówki błotnej
  • 1 część tymianku

Domowe sposoby leczenia przeziębienia z dodatkiem kory wierzby mają podobne działanie do aspiryny! Kora wierzby posiada bowiem salicynę, która w ustroju rozpada się do kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Dwie czubate łyżeczki ziół zalewamy 2 szklankami wrzątku, przykrywamy i pozostawiamy na 15 minut do naciągnięcia. Studzimy napar, opcjonalnie słodzimy miodem i popijamy letnią małymi łykami.

Poprzedni

Jak przesuszone powietrze wpływa na nasz organizm

Następny

ROZGRZEWAJĄCY Krem do stóp z imbirem i olejkiem pomarańczowym

Zobacz również to: