fbpx
poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Naturalne sposoby na przeziębienie, które szybko postawią cię na nogi! Poza piciem naparów ziołowych, polecamy lekko strawną dietę oraz dużo odpoczynku.

Gorączka wzmacnia siły obronne organizmu, uodparnia i zwalczamy ją więc tylko wtedy, gdy przekracza 38,5 oraz trwa długo.
Możemy zakupić gotowe mieszanki ziół, jak również przygotować swoje, pamietajmy wtedy, aby przechowywać je w pojemnikach z ciemnego szkła lub puszkach, a pomieszczenie w którym stoją powinno być ciemne, suche i chłodne. Do pojemnika z ziołami koniecznie dołączmy przepis parzenia, skład mieszanki i datę ważności.

Herbatek ziołowych z reguły nie słodzimy, wyjątkiem są niektóre stosowane przy przeziębieniu: miód ma właściwości wspomagające proces leczenia. Pamiętajmy jednak, że miód jest wrażliwy na wysoką temperaturę i dodajemy go do herbatki dopiero po jej przestudzeniu.

Napar z kwiatów czarnego bzu

4 łyżeczki kwiatów bzu czarnego zalewamy 2 szklankami wrzątku. Przykrywamy, pozostawiamy na 15 minut do zaparzenia.

Napar z bzu czarnego ma działanie napotne, rozgrzewające i pobudza mechanizmy obronne organizmu. Aby był skuteczny należy wypić pół litra gorącego płynu, następnie położyć się do łóżka i porządnie wypocić. Po godzinie – dwóch wciąż ciepły prysznic.

Herbatka z kwiatów lipy

4 łyżeczki kwiatów lipy zalewamy 2 szklankami wrzątku. Przykrywamy na 15 minut i pozostawiamy do naciągnięcia. Wypijamy wciąż bardzo gorący płyn!

Domowe sposoby leczenia przeziębienia nie mogą obejść się bez lipy! Lipa działa przede wszystkim napotnie, przeciwbólowo i przeciwskurczowo. Doskonale uodparnia, możemy stosować ją zapobiegawczo, w czasie wzmożonych infekcji wirusowych – np. jesienią lub wiosną. Szykujemy wtedy 1 szklankę naparu i wypijamy ją wtedy lekko ciepłą, nie gorącą!

Lecznicza herbatka na przeziębienie

  • Potrzebne po dwie części kwiatów czarnego bzu, dzikiej róży i tymianku

Dwie czubate łyżeczki ziołowej mieszanki zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy pod przykryciem do naciągnięcia. Po lekkim przestudzeniu dodajemy sok z połowy pomarańczy. Herbatka jest szczególnie skuteczna gdy zastosujemy ją zaraz na początku infekcji.

Herbatka przeciwkaszlowa anyżowa

Anyż ma właściwości przeciwskurczowe, łagodzi kaszel. 1 łyżeczka rozgniecionych nasion anyżu zalewamy wrzącą wodą (1 szklanką) i odstawiamy na 15 minut do naciągnięcia. Letnią słodzimy miodem. Herbatkę pijemy nawet pięć razy dziennie.

Napar z babki lancetowatej

Napar z babki lancetowatej łagodzi suchy, męczący kaszel i umożliwia odrywanie się śluzu.

Dwie łyżeczki suszonych liści babki zalewamy 2 szklankami wrzątku i pozostawiamy na 15 minut pod przykryciem. Pijemy 3 razy dziennie wraz z dodatkiem miodu.

Tymianek na kaszel

Idealna przy kaszlu suchym i napadowym. Tymianek działa silnie wykrztuśnie, odkażająco i ściągająco.
Pobudza wydzielanie śluzu z oskrzeli, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny i łagodzi napady kaszlu. Można go również stosować do płukania jamy ustnej i gardła, np. przy anginie.

1 czubatą łyżeczkę tymianku zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy do przestudzenia. Studzimy, słodzimy miodem, pijemy 3 razy dziennie.

Napar z podbiału

Działa uspokajająco w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, łagodzi suchy i męczący kaszel.

2 łyżeczki liści podbiału zalewamy 2 szklankami wrzątku, przykrywamy, pozostawiamy na 15 minut. Przecedzamy i pijemy ciepły napar trzy, cztery razy dziennie.

Herbata szałwiowa na ból gardła

Szałwia łagodzi ból gardła, działa odkażająco i leczy zapalenia.

1 łyżeczkę szałwii zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Przy zapaleniu gardła pijemy co ok. godzinę 1-2 łyżki ciepłego naparu szałwii.

Prawoślaz – łagodzi suchy i męczący kaszel!

Prawoślaz działa osłaniająco, przeciwkaszlowo i wykrztuśnie.

2 łyżeczki korzenia prawoślazu zalewamy 2 szklankami wrzątku, przykrywamy i pozostawiamy na dwie godziny. Przecedzamy, lekko podgrzewamy i pijemy 3 razy dziennie. Herbatkę można lekko dosłodzić miodem.

Herbatka z fiołka trójbarwnego na zapalenie oskrzeli

2 łyżeczki ziela fiołka zalewamy 2 szklankami zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia. Zestawiamy z ognia, przykrywamy i pozostawiamy na 10 minut. Pijemy trzy razy dziennie wraz z odrobiną miodu.

Herbatka obniżająca gorączkę

  • weź po 2 części kwiatów czarnego bzu, kory wierzbowej, wiązówki błotnej
  • 1 część tymianku

Domowe sposoby leczenia przeziębienia z dodatkiem kory wierzby mają podobne działanie do aspiryny! Kora wierzby posiada bowiem salicynę, która w ustroju rozpada się do kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Dwie czubate łyżeczki ziół zalewamy 2 szklankami wrzątku, przykrywamy i pozostawiamy na 15 minut do naciągnięcia. Studzimy napar, opcjonalnie słodzimy miodem i popijamy letnią małymi łykami.

Poprzedni

Jak przesuszone powietrze wpływa na nasz organizm

Następny

ROZGRZEWAJĄCY Krem do stóp z imbirem i olejkiem pomarańczowym

Zobacz również to: